Zastavenie laktacie

Eliška    07.06.2018, 14:01

Dobrý deň prajem. Rada by som sa opýtala či tvorba mlieka prestane sama ak nekojim alebo treba na to niečo užívať? MM mám málo takže ani prsniky nemám naliate a ani ma nebolia ale už vyše mesiaca nekojim a keď si ho potlacim stále odtiaľ niečo vytečie. Malá ma teraz 3 mesiace a musela som prejsť na UM keďže moje jej nestačilo. Dakujem za odpoveď

Milá Eliška,

pre zastavenie tvorby mlieka nie je potrebné robiť nič špeciálne, v prípade potreby a pocitu naliatych prsníkov si môžete trošku mlieka odstriekať do úľavy. Ak nebudete s tvorbou mlieka nič robiť, nebude sa ďalej zvyšovať a pravdepodobnosť, že dostanete zápal prsníka nie je o nič väčšia, než keby ste nemali žiadnu tvorbu mlieka - zápal prsníka môžu dostať aj nedojčiace ženy, aj muži, či deti. Neodporúčame vám užívať lieky na zastavenie laktácie, sťahovať si prsia ani piť málo tekutín. Ani jedno z toho nespôsobí, že by tvorba mlieka prestala rýchlejšie či bezbolestnejšie než, keď tomu ponecháte voľný priebeh. Pravdepodobne najlepšie riešenie je nechať, nech tvorba mlieka klesne postupne sama od seba, prípadne, ak si trochu mlieka trochu mlieka odstriekate, ak prsníky budú veľmi plné. Drvivá väčšina žien po skončení dojčenia pozoruje zvyškovú tvorbu mlieka v malej miere, toto môže byť normálne mnoho mesiacov, či dokonca rokov. Neznamená to žiaden problém a nemusíte to nijako riešiť.

Iste ste prešli náročnou a strastiplnou cestou. Ak sa vám naďalej tvorí mlieko, možno by ste mohli zvážiť nejaké mlieko odsávať alebo odstrekovať pre svoju dcérku. Každá kvapka vášho materského mlieka by bola cenným doplnkom do výživy vašej dcérky, ktorá by tak dostávala viac ako 1200 látok, ktoré nezíska zo žiadneho iného zdroja potravy. A navyše by udržanie tvorby mlieka mohlo byť lákadlom pre dcérku, aby sa skúsila znova prisať. Ak by sa to podarilo, bolo by možné ju priamo na prsníku dokrmovať umelou výživou tak, aby jej nechýbala výživa, skúste si prečítať viac o takomto spôsobe dokrmovania tu:

https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

a ak by vás to zaujalo, odporúčame vám obrátiť sa na poradkyňu pri dojčení osobne:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

aby ste spoločne mohli prejsť, aké možnosti máte.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Zastavenie laktacie