Lenivá na cicanie s prsníka

Katarína    07.06.2018, 14:15

Dobrý den prosim idem si k vam po radu. Mam dcérku vola sa Sofia mame 10tyzdnou. Mame problém pri dojčení. Je plne dojcena(ale davam jej cajik ) . Neprikrmovana. Bolesť bradaviek nemam vobec. Problém je vtom ze sa jej nechce ťahať ako by nevládala vytiahnuť mliecko pritom ked si ja stlacim tak až strieka. Prsia pre kojení. Si umývam a aj rozmasirujem trosku pod teplou vodou. Na začiatku ked bola malinká tak som jej stlacala prsníky aby jej slo viacej mliečka. A teraz sa jej nechce niekedy papa pekne inokedy sa veľmi nerváci

Milá Katarína,

v tejto situácii existujú riešenia, je však dôležité pochopiť príčinu vzniku tejto situácie: najčastejšou príčinou správania bábätka, aké popisujete, je reakcia na tok mlieka, ktorý bábätko vníma ako nedostatočný. Takéto situácie sa stávajú z niekoľkých príčin, medzi ktoré môže patriť aj to, že prisatie bábätka nie je od začiatku úplne správne a v dôsledku toho sa tvorba mlieka postupne znižuje - toto je pomerne nenápadný proces, ktorý začne byť vypuklý až v období, keď sa bábätko začne prisávať a odťahovať, naťahuje bradavku, hnevá sa, vrtí sa, plače a znova sa prisáva a znova plače, až sa úplne odmieta prisať. Pomerne jednoznačnou príčinou sa vo vašom prípade javí byť používanie fľaše na podávanie čajíku. Mnohé ženy okolie straší, že bábätko v tomto veku potrebuje vodičku alebo čajík, zvlášť počas horúčav, bez toho, aby si uvedomovali, akému riziku vystavujú dojčenie.  Pitie z fľaše a pitie z prsníka sú  dve veľmi  odlišné metódy kŕmenia. Bábätká používajú pri pití z prsníka iné svaly ako pri pití z fľaše. Satie na fľaši ani zďaleka nepripomína pitie z prsníka. Prisatie bábätka na prsník je úplne odlišné, než držanie cumlíka fľaše. Tok tekutiny z fľaše je stabilný, rýchly. Bábätká nie sú lenivé, ale logicky ak zažívajú rýchly a stabilný tok tekutiny, budú sa hnevať, ak sa toto nebude diať aj pri dojčení. Všetky tieto faktory spôsobujú, že pri podávaní fľaše (aj občasnom) bábätko získava menej mlieka z prsníka a tieto faktory postupne znižujú tvorbu mlieka. A reakcia na znížený tok mlieka sa najčastejšie prejavuje tak, ako ste to popísali vy.  A je typické, že nervóznejšie správania bábätka je menej vypuklé v noci alebo počas dňa, keď zaspáva či sa zobúdza. Mnohé z týchto detí si okrem nespokojného správania pri dojčení začnú cmúľať palček alebo pästičku. Ak nie je tok mlieka dostatočný a bábätko nepije dostatočne, mnohé bábätká si nahrádzajú satie na prsníku satím pästičky alebo palčeka. Je pre ne typické, že sa odťahujú pri dojčení, a následne si dajú do pusinky pästičku.

Okrem použitia fľaše a nesprávneho prisatia existujú aj iné možné príčiny zníženia tvorby mlieka. Jednou z častých príčin je začatie užívania hormonálnej antikoncepcie. Niekedy je možné, že ochorenie, ktoré je spojené s horúčkou (ako napríklad pri črevnej viróze), spôsobí pokles tvorby mlieka. Ďalšie možné príčiny sú uvedené v tomto materiáli.

Kľúčom k zlepšeniu takejto situácie je zvýšenie tvorby mlieka a ďalšie kroky, ktoré popisuje tento materiál.

Kľúčovým krokom je využívať fyzický kontakt s bábätkom, najmä kontakt koža na kožu a spoločné spanie - je pravdepodobné, že dieťatko sa prisaje, ak bude blízko vášho prsníka, keď bude rozospaté v polospánku pri zaspávaní alebo prebúdzaní. Skúšajte to, ale bez toho, aby ste ho do dojčenia nútili. Dajte mu čas a veľa fyzického kontaktu s príležitosťami na dojčenie.

Pre praktickú realizáciu uvedených krokov vám môže pomôcť byť v kontakte s poradkyňou pri dojčení, ktorá vám poskytne psychickú podporu a usmernenie, ako postupovať.
Okrem toho môžete urobiť tieto kroky:
Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť.
Navyše k videám si prečítajte tento návod na to, ako sa bábätko prisáva.
Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež podjazykovú a hornú uzdičku bábätka, ktoré môžu spôsobovať časť tejto situácie.
A tiež si pozrite fotky správneho prisatia.
Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Lenivá na cicanie s prsníka