Dojcenie a elektroliecba

Erika    14.06.2018, 13:58

Dobry den, mam 22 mesacnu dcerku, ktoru stale dojcim. Takmer nepije ine tekutiny, ak ano, tak len par hltov. Asi uz tri mesiace mam vazne problemy s chrbticou, zavraty a celkovu slabost. Mozno preto, ze som uz starsia, 46 rocna. Po vysetreniach mi odporucili pobyt v nemocnici. Upozornili ma, ze nebudem moct dojcit pocas procedur ako elektroliecba a pod. Uzivam aj liek dexadol. Navyse dcerka by bola tyzden len s manzelom. Prosim o radu, ako ju odstavit? Mam obavy, aby to dcerke neublizilo, velmi place, ak ju nenadojcim a nenapije sa ineho aj cely den. Dakujem. Erika

Milá Erika,

z hľadiska dojčenia nie je jediný dôvod, pre ktorý by ste pri tejto liečbe nemohli pokračovať v dojčení. Táto liečba nemá akým spôsobom ovplyvniť ani zloženie materského mlieka, ani jeho tvorbu. Dvojročné dieťa sa môže správať tak, ako popisujete a mnohé deti v tomto veku nepijú veľa tekutín. Dojčenie celú situáciu často zachraňuje. A súčasne to neznamená, že takto to už bude nastálo a dieťatko nikdy nezačne piť. Začne a nemusíte preto nič urobiť. Vo vašej situácii je vhodné v prvom rade preskúmať, aké máte možnosti, aby ste nemusela byť na niekoľko dní oddelená od vášho bábätka:

1) Preskúmajte možnosť toho, či nie je vaše ochorenie možné liečiť ambulantne prípadne, či nie je možné na liečbu len dochádzať. Hľadajte rozličné nemocnice, ambulancie podľa vášho konkrétneho prípadu.

2) Nehovoriac o tom, že ak je hospitalizácia skutočne nutná, žiadajte, aby ste boli hospitalizovaná aj s dieťaťom aj so sprievodcom k nemu. Ako dojčiaca matka máte na to nárok. Nevzdávajte sa tohto nároku pri prvom odmietnutí. Možno vám to v niektorej nemocnici umožnia, aj keď vám to v inej zamietnu.

3) Aj keby ste neboli s dieťatkom hospitalizovaná, žiadajte, aby vám ho mohli nosiť na dojčenie celý deň. Na toto máte nárok, nevzdávajte sa ho. Preskúmajte možnosti, či by nebolo napr. možné, aby ak musíte na operáciu ísť do iného mesta, nebolo možné, aby na ten týždeň nebolo vaše bábätko ubytované spolu s opatrujúcou osobou v meste, kde je nemocnica.

Ak nebudete s dieťatkom v nemocnici, môže byť dôležité, aby ste podnikli kroky na udržanie tvorby mlieka, hoci poznáme aj deti, ktoré týždňovú pauzu v dojčení zvládli bez problémov – toto závisí najmä od povahy dieťaťa. Okrem toho ľudia, ktorí sa budú starať o vaše dieťatko počas vašej hospitalizácie by vám mohli pomôcť tým, že by vytvorili podmienky na to, aby vaše dieťatko bola počas vašej hospitalizácie kŕmené takým spôsobom, ktorý najpravdepodobnejšie umožní jeho návrat k dojčeniu, najmä je dôležité, aby pri starostlivosti o dieťatko nepoužívali fľašu alebo cumlík. Prečítajte si tiež túto odpoveď z poradne dojčenia:

http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=533

Po príchode z nemocnice sa snažte čo najviac času s bábätkom stráviť v kontakte koža na kožu, ktorý pomôže tomu, aby dieťatko prekonalo nepríjemný zážitok odlúčenia od vás a pomôže tomu, aby sa bolo znova ochotné sa prisávať.Prečítajte si aj túto odpoveď:

https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=967Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Dojcenie a elektroliecba