Osuchane bradavky

Zuzana    21.06.2018, 09:26

Dobrý den. Dcerku kojim uz 12ty mesiac ale momentálne aj cez bolest. Pri kojeni z jedneho prsnika mam na tom rozhrani bradavky a dvorca uplne zosuchanu kozu. Ked malinka papa je to bolestivé aj ked si dam podprsenku alebo oblecenie ktore sa mi toho dotyka. Neviem ci ti sucha zubkami ( necitim to tak ) alwbo je to proste tym ze je prisata často a dlho ( mam pocit ze to ma namiesto dudla). Je to zosuchane az do ziveho lebo aj na podprsenke som si vsimla zaschnutu tekutinu a tiež ked sa ranky dotknem je to mokre. Zatial som si davala len bepanthen ale nepomaha. Cim to mozem prosiim vyliecit prip. Treba tp ist ukazat dr ? Ďakujem za Vašu pomoc

Milá Zuzana,

bolesť a poškodenie tkaniva bradaviek nepatrí k dojčeniu, v tejto situácii potrebujete pravdepodobne preliečiť bradavky. Ženy bežne dojčia deti so zúbkami bez toho, aby mali boľavé bradavky, táto situácia nie je spôsobená tým, že dojčíte staršie dieťa so zúbkami, hoci je možné, že ak sa bábätko dotkne raniek zúbkami, je to o to bolestivejšie, ale toto nie je príčina vzniku rán, ktoré popisujete. Rovnako túto situáciu nespôsobuje dojčenie podľa potrieb dieťaťa. Deti v tomto veku sa môžu chcieť dojčiť často a dlho. Cumlík je náhrada prsníka, takže ak svoje dieťa dojčíte tak často a tak dlho, ako to ono potrebuje, nenahrádzate cumlík, ale robíte to, čo dieťa má zažívať a čo je pre neho dôležité a potrebné. Ak pociťujete pri dojčení bolesť a pozorujete ranky a z vášho popisu sa zdá, že sa táto situácia vyskytla v poslednej dobe, je dôležité prejsť možné príčiny vzniku tejto situácie:

https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/dieta-prestalo-priberat/

https://www.mamila.sk/clanky-o-dojceni/ako-pokracovat-v-dojceni-po-6-mesiaci/

Tieto príčiny by bolo dobré prejsť s poradkyňou pri dojčení osobne:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

aby ste mohli odhaliť skutočnú príčinu a porozprávať sa o možnostiach liečby bradaviek.

Kým sa stretnete s poradkyňou pri dojčení, odporúčame vám prestať používať lanolín (ktorý sa nachádza v mastičke, ktorú uvádzate). Lanolín má tendenciu z krátkodobého hľadiska uľaviť od bolesti, ale z dlhodobého hľadiska môže vytvárať podmienky pre zhoršovanie trhliniek a stavu bradaviek. Prestaňte ho používať.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Osuchane bradavky