dojčenie a večerný plač-kolika?

Monika    23.07.2011, 11:53

Dobrý deň, dcéra maladnes 5 týždňov. je plne dojčená. stolicu má žltú a počúrané plienky 5-6. Posledný týždeň sa však pri večernom dojčení odtahuje od prsníka, resp. sklzava iba na bradavku, potom však po par minutach sa dožaduje opakovaneho prisatie. saje 5-10min a po 5, resp.20min intervaloch sa dožaduje prisatia zas. cely tento "ceremonial" mame len pri vecernom krmeni (medzi 19-21hod) a trva niekedy aj hodinu. konci potom neutichajucim placom....vacsinou zaberaju teple obklady alebo kupel. neviem ci ide o plynatost alebo koliku, kedze niedeky plac skonci tym, ze sa vyprdi, niekedy sa proste unavi. neplace 3 hod(priznak koliky), tak neviem. nezmenila som ani sposob stravovania, ani sposob dojcenia. je mozne, ze sa kolika objavila az teraz po mesiaci? dceru dojcim na poziadanie v intervale 1,5 hod az 4 hod. Dlhsie intervaly ma v noci. Myslela som, ze ide o nadprodukciu mlieka...niekedy ked sa dcera mezobudi v inak beznu hodinu sa mi pusti mlieko samo od seba...ale s priznakov, ktore opisujete v ramci nadprodukcie mame len to, ze sa zakucka...ale to bude zrejme preto, ze je pahltna. Manzel tvrdi, ze taha ako cerpadlo. Za mesiac pribrala takmer 1,3 kg. Dakujem vopred za odpoved.

Milá Monika,

to, čo popisujete, by bolo najlepšie riešiť v osobnom kontakte s laktačnou poradkyňou, ktorá by posúdila dojčenie. Pretože na základe priameho pozorovania dojčenia sa najľahšie rozhoduje o tom, aký postup ďalej zvoliť. Laktačnú poradkyňu si môžete vybrať z tohto zoznamu: http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Z toho, čo ste napisali, je možné, že skutočne máte veľa mlieka. Bábätká totiž nie sú "pahltné", oni len reagujú na tok mlieka a na množstvo mlieka. Ak je tok mlieka rýchly, tak bábätká pijú rýchlo, "pahltne". A môžu sa aj zakuckať. Pri nadprodukcii nemusíte mať úplne všetky príznaky, navyše nadprodukcia postupne ustúpi aj sama. Že ide o nadprodukciu, by mohlo potvrdzovať aj to, že je dcérka pribrala 1, 3 kg za mesiac.

Toto všetko však môže byť (a pravdepodobne aj je) nezávislé od jej večerného správania. Áno, takéto správanie sa často objaví až neskôr, nie úplne v prvých týždňoch po pôrode, a je možné, že nejde ani "koliku", "plynnatosť" ani o "bolenie bruška", ale skôr o to, že pre bábätká v tomto veku nie je jednoduché večer zaspať. Cez deň už mali veľa podnetov, a ak večer ťažšie zaspávajú, môže sa im stať, že namiesto zaspatia zostanú dlhšie hore (pričom plačú) a už sú príliš unavené, a tým pádom zaspávajú ešte horšie.

Bábätká sú často nespokojné z niekoľkých dôvodov (ktoré sa často omylom pripisujú "problémom s bruškom" či "strave matky"):
1) Bábätko je už unavené a chce zaspať a potrebuje pri zaspávaní pomoc.
2) Bábätko malo už za celý deň príliš veľa podnetov a nedokáže sa samo uspokojiť a potrebuje, aby ho niekto ponosil a pomohol mu zaspať.
3) Bábätko chce byť s niekým v blízkom kontakte (ideálne je nosiť ho v takejto situácii v šatke či inom nosiči) a nie je spokojné, keď je položené - aj keď sa s ním niekto rozpráva/zabáva ho/cvičí mu nožičkami. Bábätká potrebujú byť v náručí rodičov, a keď tam nie sú, môžu byť nespokojné. Mnohé bábätká nespĺňajú predstavu rodičov o tom, že po nadojčení by mali byť spokojné, ležkať a nejakú dobu sa hrať samy. Majú potrebu byť nosené a pozorovať rodičov pri ich bežnej činnosti.
4) Bábätko sa môže chcieť dojčiť napriek tomu, že pred chvíľkou pilo. Pokojne ho priložte naspäť na prsník. Možno potrebuje dojčenie na to, aby mohlo zaspať.
5) Bábätko vyjadruje svoju potrebu kakať/cikať a môže mu pomôcť, keď ho rozbalíme. Mnohé bábätká rady cikajú/kakajú, keď sú rozbalené. A vtedy často zmiznú problémy s "kopkaním" a nespokojnosťou.

Sú bábätká, pri ktorých rodičia musia mať široký repertoár toho, ako ich upokoja a uspia ešte pred tým, než sä príliš unavené. Hoci to môže byť náročné, vašej dcérke môže pomôcť, ak sa ju budete snažiť uspať aj cez deň tak, aby spala dostatočne často a dostatočne dlho. Skúste si ju dať do nejakého nosiča/šatky, dojčiť ju a snažte sa ju uspať tak, aby nebola cez deň príliš dlho hore. Ak ju totiž necháte hore, ona môže vydržať nespať, ale uspať ju bude stále ťažšie a bude stále nespokojnejšia. Aj večer ju skúste začať uspávať skôr ako obvykle, aby ste sa vyhli tomu, že už bude príliš unavená. Skúste si s ňou ísť spoločne ľahnúť do postele už skôr. Dcérka pravdepodobne potrebuje pri tom večernom dojčení zaspať, a ak sa jej to nepodarí, tak sa skúša opätovne prisávať, ale keďže nezaspí, tak zúfalo plače. Niektoré bábätká večer ľahšie pri dojčení zaspia, ak sú v nejakom nosiči a popri dojčení s nimi chodíte, či ich hojdáte na fitlopte.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > dojčenie a večerný plač-kolika?