Dcérka po 11. mesiacoch odmieta prsník - čo mám robiť?

Zuzana    11.12.2012, 00:10

Dobrý deň, dcérka má 11 mesiacov. Je kojená od prvého dňa po narodení. Prikrmujeme od 6. mesiaca, od 7,5 mesiaca intenzivne. Raňajky: biely jogurt/mliečko s keksikom, Olovrant: ovocie/presnidavka, Obed: zeleninkova polievocka/masko a zeleninka, Olovrant: pecivko+caj/jogurt, Večera: nemliečna kaša, Na noc: kojenie. Pred dvoma týždnami som ešte kojila po každom príkrme, na noc a v noci 2x. Posledné týždne sa to zhoršilo, odmieta prsník cez deň, len v noci som ju kojila. Tieto posledné 3 dni odmieta prsník už aj na noc a v noci. Hnevá sa, ked jej chcem dať cicík. Fľašku odmieta, nechce ju, nechcela ju ani predtým ked som kojila. Mliečko vypije len lyžičkou. Mohla by som vás poprosiť o radu, ako by som ešte dcérku priviedla k tomu, aby opäť pila z prsníka. Ešte by som ju chcela kojiť. Za radu veľmi pekne ďakujem. Zuzana

Milá Zuzana,

situácia, keď dieťatko začne takým spôsobom, ako popisujete, odmietať dojčenie, pravdepodobne predstavuje štrajk.

Pozrite si prosím tento materiál o štrajku:Ako prekonať „štrajk“ v dojčení

Od prirodzeného odstavenia, ktoré nastáva omnoho neskôr, sa okrem iného líši aj tým, že dieťatko väčšinou nie je úplne spokojné s tým, že sa nedojčí - cez deň sa môže dieťatko správať relatívne pohodovo, ale v kritických okamihoch (zaspávanie, bolesť pri spadnutí, únava, atď.) môže byť oveľa nespokojnejšie, pretože by dojčenie potrebovalo, ale zároveň ho odmieta.
Odporúčame vám, aby ste si zo zoznamu poradkýň vybrali poradkyňu, ktorá vám priamo ukáže a vysvetlí postupy, ktoré vám môžu pomôcť:
http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Odporúčame vám použiť postupy uvedené v materiály o štrajku a je možné, že sa opäť všetko vráti do pôvodných koľají a dcérka sa začne znovu dojčiť. Najkľúčovejšie v tomto bode je udržanie tvorby mlieka odstriekavaním (čím predídete aj preplneným prsníkom a hrčkám) - odstriekané mlieko môžete dcérke dávať do jedla či do hrčeka na pitie. Vylúčte dôvody, pre ktoré sa mohla tvorba mlieka znížiť (príliš rýchle zavádzanie veľkého množstva príkrmov, ktoré znížilo tvorbu mlieka, používanie fľašky, cumlíka a pod.). Tekutiny dcérke dávajte z obyčajného poháriky (bez náustkov a pod. - pohárik s náustkom je len iný typ fľaše). Používanie fľaše nie je potrebné a spôsobuje problémy s dojčením a to aj ak sa fľaša začne používať pri staršom dieťati.

Okrem toho využívajte kontakt koža na kožu a spoločné spanie - je pravdepodobné, že dcérka sa prisaje, ak bude blízko vášho prsníka, keď bude rozospatá v polospánku pri zaspávaní alebo prebúdzaní. Skúšajte to, ale bez toho, aby ste ju do dojčenia nútili. Dajte jej čas a veľa fyzického kontaktu s príležitosťami na dojčenie. Ak udržíte tvorbu mlieka, máte šancu, že po pár dňoch sa dcérka bude opäť dojčiť tak ako predtým. Momentálne sa nemusíte obávať, že by dcérke z hľadiska výživy niečo chýbalo, obzvlášť, ak sa k dojčeniu vráti.

Keď sa dcérka začne prisávať, znížte množstvo podávaných príkrmov a vytvárajte časté príležitosti pre dojčenie.
Preštudujte si tieto odpovede z poradne ohľadom zavádzania príkrmov, napr.:

http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=111

A tiež tento návod aké sú zásady úspešného pokračovania v dojčení po začatí zavádzania príkrmov:
1)Udržať dojčenie aj po 6. mesiaci na rovnakej úrovni ako dovtedy, pretože príkrmy sa k dojčeniu PRIdávajú, príkrmy dojčenie nenahrádzajú.
2)Prikrmovať primeranými dávkami jedla tak, aby sa neznížilo množstvo a výdatnosť dojčení. Bábätko kŕmiť takým množstvom jedla, ktoré uspokojí jeho hlad. Bábätko je dobré dojčiť bez obmedzenia, to znamená, ak má chuť tak, aj pred jedlom, aj po jedle a kedykoľvek inokedy, keď má záujem.
3)Ak si bábätko dojčenie nepýta, tak mu ho ponúkať. Čiže aj v tomto veku (až do veku približne 18. mesiacov) treba dojčiť dieťatko na požiadanie, prípadne mu dojčenie ponúkať, ak ono naňho zabúda.
4)Vyhnúť sa faktorom, ktoré by mohli znížiť tvorbu mlieka (napr. hormonálna antikoncepcia, učenie bábätka, aby prespalo celú noc, snaha o väčšie intervaly medzi dojčeniami a podobne).
5)Nepoužívanie fľaše, cumlíkov a umelého mlieka. Bábätko po 6. mesiaci, obzvlášť dojčené bábätko nepotrebuje umelé mlieko. Rozličné poháriky s náustkom sú tiež len inou podobou fľaše. Bábätko môžeme učiť piť z obyčajného pohárika.
 Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Dcérka po 11. mesiacoch odmieta prsník - čo mám robiť?