Tandemové dojčenie - kvalita mlieka

Jana    27.04.2019, 22:30

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať otázku, na ktorú sa mi celkovo (nielen na Vašich stránkach) nedarí nájsť odpoveď. Dojčím v tehotenstve a v čase pôrodu bude mať staršie dieťa približne rok. Podľa informácií, ktoré som o dojčení čítala (a nebránim sa, ak ma opravíte, nakoľko sa necítim dosť "odborník", aby som sama bola schopná posúdiť ich relevanciu a presnosť), by sa kvalita mlieka mala počas dojčenia meniť - jednak prispôsobiť sa veku dieťaťa (jednoročné dieťa by malo piť iné mliečko, než novorodenec a telo matky by to malo vedieť zabezpečiť), ale tiež je vraj telo matky schopné reagovať na špecifickejšie požiadavky dieťaťa - malo by byť schopné zabezpečiť potrebné látky, ktoré dieťaťu môžu z rôznych dôvodov zrovna chýbať, prípadne zvýšené protilátky, v čase choroby dieťaťa a podobne.. inak povedané, malo by vraj fungovať nejaké "spojenie" počas dojčenia, ktorým si vie dieťa "objednať" preň zrovna potrebné špecifické zmeny v zložení mlieka.. počítam, že úsmevne laicky, ale snáď zrozumiteľne/pochopiteľne povedané. Moja otázka smeruje teda k tomu, či požiadavky ročného dieťaťa neovplyvnia zloženie mlieka pre novorodenca, resp do akej miery. Staršie dieťa bez najmenších problémov pekne papá bežnú stravu a nemá problém ani s občasným doplnením trochou "umelého" mlieka. Myslím, že by absolútne nemalo problém s prechodom čisto na bežnú stravu a možno je celkom zbytočné, aby som ho ešte zanovito pridájala, a "kazila" (v úvodzovkách(!)) mliečko novorodencovi, ktorý by ho mohol mať čisto a len podľa svojich potrieb. Za odpoveď vopred ďakujem.

Milá Jana,

dojčenie staršieho dieťatka "nekazí" mlieko novorodencovi. Nie je dôvod, aby ste z tohto dôvodu uvažovali o tom, že by ste nedojčili vaše jednoročné dieťatko. Len pre zaujímavosť, materské mlieko sa mení aj vzhľadom na to, koľké dieťa v poradí sa narodí. Inými slovami, materské mlieko je iné pre prvé dieťa ako pre druhé dieťa, a pri treťom dieťati je opäť iné. Líši sa na základe toho, či je bábätko dievčatko alebo chlapček. Toto je na materskom mlieku jedinečné a je to jeho vynikajúca vlastnosť.

Ale túto jeho variabilitu a špecifickú prispôsobivosť treba vidieť ako zázračné pozitívum, a nie tak, ako sa typicky dezinterpretuje - často sa to nesprávne obráti na to, že vlastne materské mlieko tým pádom nie je vhodné pre deti odlišného veku. Alebo vzniknú obavy, aká je vlastne kvalita mlieka pri dojčení dvoch detí rôzneho veku. Netreba mať žiadne obavy. Materské mlieko pri tandemovom dojčení reaguje na dynamiku tandemového dojčenia - a teda je špecifické (a to znamená jedinečné a vhodné) pre túto konkrétnu situáciu: dve deti rozličného veku. 

Čo sa týka imunitných látok a faktorov: v prvom rade, protilátky proti niektorým konkrétnym chorobám, ktorým sú deti vystavené, sú len malá časť všetkých látok v materskom mlieku, ktoré dojčeným deťom pomáhajú s imunitným systémom. Z imunitného hľadiska sa v materskom mlieku nachádzajú biele krvinky, makrofágy, oligosacharidy, laktoferín, rozličné zložky neproteínového dusíka a stovky ďalších jedinečných imunitných látok a faktorov. Okrem toho: z hľadiska protilátok: dojčený novorodenec a dojčené batoľa sa nachádzajú spolu v jednej domácnosti a jednom prostredí, takže spolu prichádzajú do styku s rovnakými baktériami či vírusmi, a teda materské mlieko obsahuje protilátky voči týmto baktériám a vírusom a toto je dôležité pre obe deti. 

Pre staršie dieťa, vo vašom prípade jednoročné dieťa, je dojčenie dôležité z mnohých hľadísk - okrem toho, že znižuje stres z narodenia súrodenca, tak zároveň mu poskytuje stovky jedinečných látok, ktoré sa nikde v strave nenachádzajú. Dojčenie a prijímanie materského mlieka má preň veľký význam z krátkodobého aj dlhodobého hľadiska.

Mimochodom je pozoruhodné, že dezinterpretácia prispôsobivosti materského mlieka vedie ľudí k uvahám, či je vhodné alebo potrebné pre určitú situáciu či určité dieťa, ale umelé mlieko, ktoré nielenže sa ničomu každodenne neprispôsobuje, pochádza od úplne iného živočíšneho druhu a chýbajú mu stovky látok, takýmto pochybnostiam vystavené nie je. Nehovoriac o tom, že nikto ani len neuvažuje o veku teliatok, v čase, keď tá-ktorá krava bola dojená, aby sa z jej mlieka vyrobilo umelé mlieko. 

Materské mlieko v každej situácii stabilne obsahuje cukry, tuky, bielkoviny, minerály, vitamíny, imunitné látky a faktory, živé bunky, a tisícky ďalších látok, a to bez ohľadu na vek. Jeho pozoruhodná variabilita je "čerešnička na torte", ktorú by sme mali oslavovať, ale o ktorej nemá zmysel uvažovať z hľadiska praktického tandemového dojčenia. Vaše novorodené bábätko dostane v situácii tandemového dojčenia všetko, čo potrebuje (ak bude prijímať dostatočné množstvá materského mlieka); a vaše jednoročné dieťatko dostane tisícky látok, ktoré by nijakou inou cestou nemalo šancu získať. Presné zloženie materského mlieka môže byť zaujímavá akademická otázka, ale prakticky nemá žiadne implikácie, nehovoriac o tom, že materské mlieko sa mení z hodiny na hodinu, a teda vám nikto nepovie, čo presne bude v ktorom okamihu obsahovať - ale môžete si byť istá, že to bude pre daný okamih to správne zloženie.

Množstvo informácií na túto tému nájdete aj v tejto našej predchádzajúcej odpovedi v poradni dojčenia: https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=2270 Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Tandemové dojčenie - kvalita mlieka