Dojčenie a prikrmy

Nikoleta    13.06.2019, 15:07

Dobrý deň mám o chvíľu 6 mesačného synčeka a mám trochu chaos ohľadom informácií o prikrmoch čo tu na stránke čítam. Chcem si ujasniť čo môže ako prvé papať. Písali ste v článku o prikrmoch že je dobré dieťaťu dať čo si vyberie z nášho taniera. Avšak maličký naťahuje ruky za všetkým a isto nemôže prvú cestovinu s paradajkovou omáčkou a zeleninou prípadne mäsom alebo čokoľvek čo jem. A druhá nejasnosť keď ste písali že si môže dať mrkvu z polievky že si ju môže zobrať. Avšak tá polievka môže byť korenena a dochutena. Nemala by sa jesť prevažne mixovana strava? A prosím vás kde nájdem nejaké typy na prvé jedlá? Ďakujem za vyjasnenie. S pozdravom Nikoleta

Milá Nikoleta,

odporúčame vám prísť na niektorú z našich podporných skupín dojčenia:

https://www.mamila.sk/pre-matky/podporne/

v ktorých získate možnosť poradiť sa o týchto otázkach osobne a stretnúť ženy, ktoré takýmto spôsobom zavádzali jedlo do výživy svojich detí a získate od nich povzbudenie a praktické tipy. Prijať informácie, ktoré ste čítali v týchto článkoch:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/prikrmy/

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/tekutiny/

je náročné kvôli tomu, čo je normou spoločnosti, teda tým, čo sa bežne v našej spoločnosti robí. V celej otázke zavádzania príkrmov neplatia „staré zlaté pravidlá“. Dôvodom je to, že „tradičná“ schéma zavádzania príkrmov, o ktorej ste sa matky na Slovensku bežne dozvedajú, nie je spôsob, ako zavádzať príkrmy dojčeným deťom, ale spôsob zavádzania príkrmov, ktorý sa jednoducho historicky ďalej traduje už desaťročia a bol pôvodne vypracovaný pre nedojčené deti a ktorý nemá oporu v žiadnych vedeckých poznatkoch v zmysle zavádzania príkrmov dojčeným deťom.

Všetky tieto „tradičné“ prístupy k prikrmovaniu v skutočnosti hovorili o nahrádzaní umelej výživy pri nedojčených deťoch, teda o tom, ako pri nedojčených deťoch na umelom mlieku čo najskôr po 6 mesiaci prejsť z kŕmenia umelou výživou na tuhú stravu. Tieto prístupy pochádzajú z obdobia spred 30 rokov, kedy deti neboli dojčené dlhšie než pár týždňov a vedelo sa, že po 6 mesiaci nemajú piť umelé mlieko a tak sa už od 4 mesiaca začalo aktívne a masívne nahrádzať umelé mlieko príkrmami (čo je správne).

Cieľom takéhoto zavádzania príkrmov je teda čo najrýchlejší prechod na príkrmy na úkor umelého mlieka. Pre nedojčené dieťa je toto v poriadku, pretože dávať dieťaťu, ktoré je ochotné jesť čerstvú a pestrú stravu, umelé mlieko po 6 mesiaci je škodlivá a zbytočná praktika. Ak tento istý postup aplikujeme pri dojčených deťoch, dosiahneme ten istý – hoci neželaný cieľ – dieťa začne jesť príkrmy na úkor materského mlieka a tvorba mlieka významne poklesne.

Pri masívnom zavádzaní veľkého množstva príkrmov nedojčeným deťom bolo namieste byť opatrný a tradične sa „začína zeleninou“. A odporúča sa skúšať jednu potravinu za druhou. Toto však nie je vaša situácia. Vy máte dojčené dieťatko. Dieťa, ktorého cieľom zavádzania príkrmov nie je nakŕmiť ho, ale naučiť ho jesť, zoznámiť ho s rôznymi druhmi potravy, chuťami, vôňami, konzistenciou. Hrať sa s jedlom. Vy nebudete musieť svoje dieťatko aktívne kŕmiť. Budete mu len ukazovať, že ľudia jedia a môže sa s jedlom hrať. Ak to necháte na bábätku, potom si v tomto čase z vášho jedla dá maximálne jednu – dve lyžičky. A je naozaj úplne jedno, že prvý príkrm bude cestovina s rajčinovou omáčkou alebo so zeleninou či mäsom. Bábätko toho nezje veľa. Skutočne jesť začne až po 2 roku života. A v takom prípade je naozaj úplne jedno, aké jedlo to bude. Ak mu dáte aj kúsok mäsa, ktoré bolo osolené a okorenené, čo sa stane? Vôbec nič. Ľudia zabúdajú, aké obrovské množstvá soli obsahuje napríklad umelé mlieko, ktoré bez obáv dávajú už novorodencom. Bábätká majú záujem o skutočné a chutné jedlo. Nie je dôvod mu odopierať možnosť pohrať sa s kúskom mäsa z vášho jedla, len preto, že ste ho okorenili a osolili. Pokojne mu môžete dať hryzkať jabĺčko. Bude ho cmúľať, prípadne doňho zatínať zúbky, ak si aj niečo odhryzne, vypľuje to. Samozrejme, pri ponúkaní jedla je dôležité vždy byť v blízkosti bábätka, ale to sa týka aj situácie, keby ste mu dávali rozmixovanú stravu, aj na rozmixovanej strave sa môže bábätko začať dusiť. Prakticky sa teda nemusíte sústrediť na žiadnu špeciálnu stravu pre bábätko, nemusíte nič špeciálne chystať a variť. Jedzte vašu bežnú rodinnú stravu (a ak chcete, aby bábätko jedlo zdravo, je čas prehodnotiť zdravé stravovanie v celej rodine) a nechajte bábätko pozorovať vás pri jedle a skúšať vás napodobňovať.

Pri výbere príkrmov preto nemusíte prakticky riešiť nič, iba si dať pozor na tvrdé, guľaté jedlo, ako sú napríklad celé guľôčky hrozna (môžete dať bábätku hrozno do úst tak, že mu ho roztlačíte pri puske), alebo arašidové oriešky a podobne.

Preto skutočne nemusíte pripravovať žiadne špeciálne príkrmy. Nemusíte jedlo mixovať. Môžete bábätko zoznamovať s vašou stravou. Tak ako to robili ľudia milióny rokov počas evolúcie ľudského druhu.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Dojčenie a prikrmy