Ukončenie dojčenia - a čo ďalej

petra    23.12.2012, 21:43

dobrý deň prajem, chcela by som sa spýtať, ako postupovať po ukončení dojčenia. Môj synček sa čerstvo (asi dva týždne) už nedojčí. Chcela by som sa spýtať, ako mám postupovať - čo sa týka mlieka v prsníkoch... Pri každom sprchovaní mám tendenciu odstriekať si to zvyšné mliečko (sú to už len kvapky) - ale zarazila ma dnes tá farba - je to také oranžovo - žlté. Je to normálne? Malý má 15 mesiacov, nekojím ho teraz tie cca dva týždne. Neviem, či mám tie prsia už nechať "na pokoji", alebo práve naopak - vyprázdniť ich... Poradíte mi? K opätovnému dojčeniu sa nemôžem vrátiť, čaká ma plánovaná operácia, preto som aj dojčenie naťahovala, ako len bolo možné. Len by som rada vedela, čo s tými zvyšnými kvapkami mlieka - bojím sa, aby nevznikol nejaký zápal, alebo čosi také - kvôli tej oranžovej farbe, tej som sa asi zlakla. Vopred ďakujem za radu

Milá Petra,

tvorba mlieka po skončení dojčenia môže pretrvávať veľmi dlho, potenciálne aj celé roky, môže ísť o kvapky, prípadne aj viac mlieka. Netreba ho odstriekavať ani kontrolovať, či tam je; jedine, pokiaľ by ste mali pocit veľmi naliatych prsníkov. Ale inak netreba robiť nič. Farba mlieka, ktoré v prsníkoch je po skončení dojčenia, môže byť rôzna od oranžovej cez žltú až po bielu a priesvitnú, niekedy mlieko môže byť husté alebo zasychať na bradavkách. Neľakajte sa z dôvodu farby.

Poznámka pre ostatných čitateľov: podstúpenie operácie nie je dôvodom na ukončenie dojčenia, môžete dojčiť až do samotnej operácie a potom hneď po prebudení po operácii, hneď, ako sa na to budete cítiť.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Ukončenie dojčenia - a čo ďalej