Odstavenie casto kojeneho batolata

kAT    01.09.2019, 14:40

Dobrý den. Mam 20 mes.syna, ktoreho plánujem v oktobri odstavit. Kojí sa cca 6x v noci a priblizne rovnako v noci.Je na mna velmi naviazany, v noci ma vola..myslela som si, podla spravania, ze ma separacnu uzkost, ale trva to už asi pol roka..kedy za mnou place, aj ked ho manžel prebaluje atd... Neviem, ci je lepsie odstavit denne, ci nocne kojenie alebo naraz.Casu mam dost, ale chcela by som to tak, aby to bolo co najmenej traumatizujuce pre syna, ktorý ma "dudulku" pre radost. Taktiež ma zaujíma, co je pravdepodobnost, že bude viac prjimat tekutiny.Syn vypije len velmi malo(samozrejme vyskusane rozne hrnceky, flase, vody, caje,stavy).Ma totiž ageneziu obličky a mal by prijimat dostatok tekutin, U nas take "ucebnicove", že vynechajte jedno nocne kojenie neplatí.Syn sa budi hocijako, kojím od narodenia na poziadanie, takže za tie skoro 2 roky zavislost.... Velmi mi zalezí na tom, aby sa odstavil od prsa co najmenej traumatizujuco.Dcery som odstavovala ked mala každá 2 roky a vysvetlila som im to krasne.Bez placu, hnevu a trapenia .. Syn ale nieje natolko vybaveny, aby to pochopil, že mm už nebude, Co si myslíte o potierani prsníkov roznymi "dobrotami" typu ocot, kecup, horcica? Je vhodnejsie ist s dietatom do neznameho prostredia?Príde mi, že ked je zaujatý, netuži tolko po kojení, ako ked som s ním sama doma, bez jeho surodecov, manzela... a je vhodne podla vas zavazovanie prsnikov? Dakujem za vycerpavajucu odpoved.S pozdravom Katarína,

Milá kAT,

pri rozhodovaní o odstavení nemávajú ženy väčšinou dostatok odborných informácií ani podpory. Dojčenie (a odstavovanie) sa spája s množstvom nesprávnych predstáv a nemusí byť jednoduché sa v nich vyznať. 

Váš synček sa v 2 rokoch správa inak ako vaše dcérky. Toto nie je prekvapivé, deti sú rôzne, majú rôzne potreby a nemusia v rovnakom čase chápať a reagovať na tieto isté veci rovnako. Váš synček prejavuje potrebu dojčiť sa výraznejšie ako vaše dcéry, píšete, že má z dojčenia radosť a že sa dojčí často. Píšete, že aj jeho pochopenie toho, čo ste hovorili dcérkam je iné. Skúste preto zvážiť to, že synček ešte potrebuje dozrieť a že jeho vývin prebieha v inom načasovaní ako pri dcérkach. Navyše píšete, že z dôvodu obličiek potrebuje váš synček dostatočný príjem tekutín, z ktorého dojčenie poskytuje významnú časť. Odstavenie nie je záruka, že začne piť viac tekutín, niekedy to môže byť skôr naopak.

Dojčenie sa často vníma ako „všetko alebo nič“. Dojčenie je však možné upraviť alebo zmeniť tak, aby fungovalo napríklad, keď sa žena vráti do práce. Existujú rozličné podoby čiastočného pokračovania v dojčení. 

Keďže v nedávnej minulosti bývali deti dojčené len veľmi krátko, odstavovanie sa vnímalo ako niečo, čo musí urobiť matka, inak sa dieťa neodstaví. A tak sa odstavenie spájalo s plačom bábätka a naliatymi prsníkmi. Odstavenie môže prebehnúť aj ako pozitívna skúsenosť. Každé dieťa v určitom bode samo dospeje k tomu, že dojčenie už nepotrebuje.

Skúste si prečítať aj tieto naše články:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/dlhodobe-dojcenie/

https://www.mamila.sk/clanky-o-dojceni/ako-dlho-dojcit/

Dokonca aj pri odstavovaní existuje množstvo mýtov ako napríklad:

„Odstráňte ako prvé dojčenie, ktoré bábätko najmenej potrebuje.“
Lenže bábätko neodlišuje dojčenia na tie, ktoré potrebuje menej, a tie, ktoré potrebuje viac.

„Ak máte na odstavenie len 2 dni, tak prvý deň dojčite o polovicu menej a druhý deň o ďalšiu polovicu menej.“
Táto rada nedáva zmysel, pretože neuľahčí situáciu ani bábätku ani prsníkom matky. Akurát to bude znamenať, že posledné dva dni s dojčením budú boj a plné zmätku ohľadne toho, ktoré dojčenie bábätku dovoliť a ktoré nie. Ak je na odstavenie naozaj málo času, tak potom má zmysel dojčiť až do poslednej možnej chvíle a následne riešiť stále menším odstriekavaním do úľavy.

„Nahraďte dojčenie podávaním umelého mlieka.“
A pritom po 4 mesiacoch je pri odstavovaní je možné dojčenie nahrádzať príkrmami, ktoré sú čerstvé, rozmanité a výživnejšie.

„Odíďte od dieťaťa na víkend preč, a keď sa vrátite, tak bude odstavené.“ Odstavenie by sa nemalo zámerne spájať s neprítomnosťou matky. Nemalo by sa spájať s klamstvami či s vyplakaním.

„Nech bábätku začne otec dávať fľašku, aby sa aj on zapojil do starostlivosti o bábätko.“
Otec sa môže do starostlivosti o bábätko zapojiť širokou škálou spôsobov a navyše sa môže starať o matku a napĺňať jej potreby.

Ktoré kroky nie je vhodné pri odstavovaní urobiť?

 1. Na ukončenie tvorby mlieka nie sú potrebné lieky. Tvorba mlieka prestane aj sama od seba, celý proces nebude jednoduchší, kratší ani menej bolestivý. Lieky používané na zastavenie tvorby mlieka majú množstvo závažných nežiaducich účinkov.
 2. Nie je vhodné sťahovať prsia obväzmi. Toto môže spôsobiť bolesti a neurýchli zníženie tvorby mlieka.
 3. Dávať na bradavku nechutné či štipľavé látky, aby sa dojčenie dieťaťu znechutilo.
 4. Obmedzovaním príjmu tekutín matky. Odstavovanie nie je dôvod, aby sa matka týrala dehydratáciou. Odstavovanie v kombinácii so smädom nijako situáciu neuľahčí ani významne neprispeje k zníženiu tvorby mlieka.
 5. Nahradiť dojčenie staršieho dieťaťa pitím kravského mlieka alebo umelého mlieka alebo „kakavkom“.

Nepíšte, prečo potrebuje synčeka odstaviť do októbra a nakoľko je tento konkrétny termín dôležitý. Ak by ste uviedli podrobnosti a to, o čom ste pri stanovení tohto termínu uvažovali, tak by sme vám mohli odpovedať konkrétnejšie. Takže tak vo všeobecnosti: 

 1. Niekedy matky detí starších ako rok či dva rozmýšľajú o odstavení ako o riešení „prílišnej naviazanosti dieťaťa na prsník“. Boja sa, že je dieťa „závislé“ alebo „rozmaznané“. Ak má dieťa dva roky, tak si myslia, že v dojčení dosiahli maximálnu hranicu a že ak nič neurobia, tak sa dieťa bude dojčiť donekonečna. Dieťa v tomto veku sa nedojčí preto, že je na dojčenie „príliš naviazané“, ale preto, že v tomto veku vystupujú výrazne do popredia aj iné aspekty dojčenia a začínajú prevažovať na skutočnosťou, že dojčenie poskytuje dieťaťu materské mlieko. Dojčenie sa v tomto veku stáva pre dieťa významným nástrojom uspávania, upokojovania, riešenia bolesti či krivdy. Ničoho z tohto sa netreba obávať. A nie, dojčenie nebude trvať do nekonečna. Ak chcete, môžete si bez obáv vychutnať toto obdobie, keď vám dieťa dáva najavo, ako veľmi dojčenie potrebuje. Psychické či emocionálne potreby dieťaťa nie sú o nič menej závažné ako jeho fyzické potreby.
 2. Okrem odstavenia máte možnosť uvažovať aj o „čiastočnom odstavení“ (napríklad na noc) alebo o obmedzení dojčenia či o úpravách dojčenia („dojčíme sa len na sedačke v obývačke“) alebo o nejakej forme dojčenia, ktorá by vám vyhovovala. Skúste zistiť, čo presne potrebujete. Ak ste vyčerpaná, možno oveľa viac ako odstavenie potrebujete odpočinok a pomoc.
 3. Ak je to možné a máte čas, najprv zabezpečte, aby ešte pred odstavením dieťa dobre a dostatočne pestro jedlo rodinnú stravu. Odstavenie nie je nástroj na to, aby „dieťa začalo konečne jesť“. To isté sa týka prijímania tekutín. Materské mlieko môže tvoriť významnú časť príjmu tekutín, navyše ide o o tekutinu, ktorú typicky staršie dieťa pije rado.
 4. Ešte pred odstavením strávte čas tým, že si budete všímať správanie dieťaťa a nájdete to, čo ho baví, čo by mu mohlo pomôcť prekonať obdobie odstavovania – spievanie, nosenie, rozprávanie rozprávok, prechádzky vonku, masáž, kúpeľ atď. Je možné, že potrebujete len nájsť rytmus toho, aké aktivity spolu podnikať, aby sa dieťatko zabavilo aj inak a potom budete mať aj z dojčenia lepší pocit.
 5. V tomto veku dieťa nepotrebuje fľašu ani umelé mlieko na to, aby sa mohlo odstavenie uskutočniť. Nepotrebuje piť kravské mlieko ako „náhradu“ materského mlieka. Môže prejsť z dojčenia na rodinnú stravu a piť z obyčajného pohárika ako všetci dospelí.
 6. Doprajte dieťaťu veľa telesnej blízkosti a kontaktu koža na kožu. Ukončením dojčenia sa nemá skončiť aj fyzický kontakt, práve naopak.
 7. Venujte dieťaťu veľa času a nerušenej pozornosti.
 8. Ak sa pre odstavenie rozhodnete, nehovorte dieťaťu ako dôvod pre odstavenie nepravdy či polopravdy.
 9. Nenechajte dieťa vyplakať a nenechajte ho v tejto situácii samé. Nenechávajte ho v neznámom prostredí.
 10. Ak už dieťa rozpráva, veľa sa spolu rozprávajte, skúste dôjsť ku vzájomnej dohode. Ak to nejde, skúste počkať. Čo nie je možné dnes, môže byť jednoduché, ak nejaký čas počkáte. Deti sa rýchlo menia. Netlačte na odstavenie, keď dieťa zjavne nie je pripravené.
 11. Hľadajte pre dieťa zaujímavé činnosti, ktoré ho rozptýlia, a nájdite si nové spôsoby uspávania čítaním, spievaním, rozprávaním rozprávok a podobne.
 12. Deti sa pri odstavovaní správajú rôzne. To, čo fungovalo susede, nemusí fungovať vám. Hľadajte spôsoby, ktoré sa odvíjajú od poznania povahy a individuálnych potrieb vášho dieťaťa.
 13. Ak je to možné, neodstavujte dieťa v čase jeho choroby. Brušná chrípka či hnačka alebo zvracanie nie sú správnym časom ani signálom na odstavenie. V takejto situácii dieťa potrebuje dojčenie ako súčasť liečby a rekonvalescencie.
 14. Nerobte príliš veľa krokov k osamostatňovaniu naraz. Pokiaľ je to možné, nespájajte odstavenie s odchodom dieťaťa do vlastnej izby, ak s tým dieťa samo nesúhlasí.
 15. Neponáhľajte sa. Vaše dieťa je malé len raz. K samostatnosti speje každým dňom. Žiadne dieťa nechce zostať malé a závislé. Jeho potreby zodpovedajú jeho vývinovej fáze. Keď sa jeho potreby naplnia, odznejú samy od seba. 


Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Odstavenie casto kojeneho batolata