bolest pri kojení 1.

Renáta    26.07.2011, 23:38

Dobrý den.Mám mesačnu dcerku ktoru plne kojím.Mám ale strašné bolesti pred ,pri a po kojení .Bolia ma celé prsa a bradavky.Pred kojením ked už sa dieta ma hlásit na kojenie,ma začnu obe prsa strašne boliet,po kojení mám bradvku bielu ,asi to bude syndrom bielej bradavky.Chlad to zhoršuje le aj teplo.Akonáhle zacítim teplo bolest je prudká.Aj s prisatím mám problém.Techniku poznám,čítala som o tom vela aj pozerala videa aj tak s tým mám problém.Neotvára do široka pusu.proti bolesti používam fungicidin,bepanthen nepomáha ani purelan 100,používam aj fialovu vodičku.Bolest j e strasná.Gynekolog mi radí prestat kojit a pediater nevie ako postupovat.CHcem nadalej kojit,ale takto to nevidržím.Pred 6 rokmy som bola operovaná n lavy prsník,mala som tam nezhubný nádor.Tiez po problémoch s kojením pri prvom dietati,može to stým suvisiet?.Je to pravda .že moje prsia raguju na dieta ked už je čas kojenia?.Aj ked som blízko pri dcérke tak mám stašné bolesti .za odpovede vopred dakujem.

Milá Renáta,

bolesť prsníkov a bradaviek pri dojčení je strašná. A áno, je možné, že vás bradavky začínajú bolieť už pred dojčením, čo celú situáciu ešte zhoršuje. Na základe zdiagnostikovania bolesti v priamom kontakte s vami by sa dali urobiť kroky, ktoré by viedli k jej odstráneniu. Riešením nie je prestať dojčiť. Riešenie je nájsť príčinu bolesti a odstrániť ju. Preto je dôležité, aby ste sa stretli s poradkyňou pri dojčení, ktorú si môžete vybrať z tohto zoznamu:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Prvý krok je zlepšenie polohy a prisatia bábätka. Nech je príčina bolesti akákoľvek, zlepšenie polohy a prisatia je vždy základom pre jej odstránenie. Je možné, že napriek čítaniu a videám prisatie dcérky nemusí byť ideálne, pretože detaily takéhoto prisatia sa často dajú dotiahnuť až pri osobnom kontakte.

Druhý krok je urobiť dojčenie znesiteľným do doby, kým sa odstráni bolesť, a to takto:

1) Ak je bolesť skutočne neznesiteľná, môžete si v obvyklej dávke celodenne dávať Ibuprofen (Ibalgin). Toto neodstraňuje príčinu bolesti, ale pomôže vám, aby ste vydržali dojčiť, kým zaberú ďalšie postupy. A hlavne vám to umožní skúšať správne prisávanie, pretože strach z bolesti niekedy spôsobuje, že sa mamičky boja priloženia ešte pred tým, než k nemu skutočne dôjde.

2) Pre okamžité zlepšenie si môžete začať dávať vysoké dávky vitamínu B6 (150 - 200mg B6 denne počas prvých štyroch dní) spolu s tabletkou B-komplexu (1 za deň), ak sa to začne zlepšovať, znížiť dávku na 50mg a potom vysadiť. Syndróm bielej bradavky je s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobovaný poškodením a bolesťou bradavky ako takej a odznie, keď sa vyrieši problém s bolestivými bradavkami. Ak by syndróm neprešiel ani po odznení ostatných bolestí bradavky, tak ešte napíšte, ešte existujú aj ďalšie spôsoby liečby.

Sú aj iné príčiny bolesti bradaviek, niekedy, ak to trvá už dlho, tak sa jedna bolesť zlieva do druhej. Veríme, že popísaný postup vám pomôže a budete môcť ďalej dojčiť. Ak by ste mali ďalšie otázky, napíšte znovu, existujú aj ďalšie riešenia.

Najlepšie je bolesti predchádzať správnym prisatím a polohou už od začiatku, ale ak sa bolesť objaví, treba ju riešiť, pretože riešenia existujú.
S najväčšou pravdepodobnosťou vaša operácia pred 6 rokmi nemá súvislosť s bolesťami, ktoré popisujete.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > bolest pri kojení 1.