Príliš časté dojčenie

Ivana    29.12.2012, 14:22

Môj 4 mesačný syn od narodenia v noci som ho dojcila iba raz, dojcim na požiadanie a vydrží mi spat od 20tej do druhej nacuca sa a spi este do siedmej rana. Počas dňa je to každé 3 -5 hodín podľa toho ako dlho spi, ale problém je v tom že posledný týždeň cez den si pýta každé 3 hodiny, spi mi už len po hodine niekedy ani toľko nie a v noci každé 2 hodiny sa dojci . Do teraz to bolo ukazovať dieťa spal 3-4 hodiny každý spánok a v noci sa vôbec nebudú iba o druhej. V com pomôže byt problém ? Dojcim z jedného prsníka ale za každým ponúknem aj druhy niekedy chce niekedy nie ...

Milá Ivana,

hoci by mohlo stáť za to skontrolovať dojčenie a uistiť sa, že bábätko získava dostatok mlieka, a ak by to bolo potrebné zvýšiť tvorbu mlieka, vo všeobecnosti, dojčenie, ktoré popisujete, nie je "príliš časté". Je v poriadku, ak sa bábätko chce dojčiť často (cez deň aj v noci). To, ako často sa bábätko chce dojčiť, sa môže meniť, a neplatí, že sa bábätká dojčia stále menej často, čím sú väčšie. Naopak, niekedy sa dobre priberajúce bábätká začnú chcieť dojčiť častejšie okolo 5. - 6. mesiaca a tiež okolo 9. mesiaca - práve v čase, keby si mamičky už predstavovali, že by sa mali dojčiť menej často. Časté dojčenie je normálne. Väčšinou ho neovplyvnia ani príkrmy. Bábätko sa totiž môže chcieť dojčiť aj z dôvodov, ktoré nie sú priamo spojené s príjmom mlieka, ale s mnohými inými faktormi a funkciami, ktoré dojčenie spĺňa. Dojčenie je omnoho viac, než len materské mlieko, sprostredkúva fyzický kontakt s matkou, posilňuje vzájomnú naviazanosť a okrem toho pitie, ale aj satie naprázdno na prsníku, pomáha dieťaťu regulovať rôzne telesné funkcie (teplotu, dýchanie, srdcovú činnosť, znižuje prežívanie stresu a bolesti atď.), vymieňať imunologické informácie medzi dieťaťom a matkou, mimoriadne dôležité je pre správny vývoj ústnej dutiny a nezanedbateľný je vplyv satia na prsníku pre rozvoj mozgu. Je preto prirodzené, že bábätko sa "pýta na prsník" nielen pre potrebu nasýtenia, ale v podstate vždy, keď mu je nepríjemne, bez ohľadu na to, čo tento stav vyvolalo, dojčenie mu dokáže takmer vždy pomôcť. Materské mlieko je pre bábätká postačujúce, pokojne bábätko bez obáv naďalej dojčite. Najlepší spôsob, ako sa vyrovnať s častým dojčením, je prestať počítať, v akých intervaloch sa bábätko budí alebo dojčí. Stačí ho bez rozmýšľania a počítania priložiť k prsníku.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Príliš časté dojčenie