Antidepresiva pri dojceni

LIANA    01.01.2013, 10:25

Kopirujem text na uzivanie antidepresiv pri dojceni, zpominana latka se vylucuje do materskeho mlieka a ako lekarka dojcenie nepodporujem. Nejsou k dispozici dostatečné údaje pro užívání přípravku v období kojení. Bylo prokázáno, že venlafaxin a ODV se vylučují do mateřského mléka, proto je třeba rozhodnout, zda přerušit kojení nebo užívání venlafaxinu.

Milá Liana,

v predchádzajúcej sme písali, že nie je jednoduché v rozsahu tejto poradne vysvetliť takúto zložitú otázku.

Je škoda, že píšete, že ako lekárka dojčenie nepodporujete. Lekári by vzhľadom na jeho význam pre zdravie matky a dieťaťa mali podporovať. Situácia je oveľa komplexnejšia ako len to, či nejaká látka prechádza alebo neprechádza do materského mlieka.

Sú aj lekári, ktorí dojčenie podporujú a chápu závažné dôsledky nedojčenia. Našu odpoveď sme konzultovali so svetovým odborníkom na túto tému a autorom autoritatívnej príručky na tému užívania liekov a dojčenia.

Ak máte chuť, môžeme spoločne túto otázku preskúmať hlbšie, ak nám napíšete na našu adresu dojcenie@mamila.skVaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Antidepresiva pri dojceni