Mlieko

Jana    04.01.2013, 19:10

Dobrý večer,chcem sa spýtať.Môže tvorbu mlieka ovplyvniť to ako dlho je dieťa na prsníku počas kojenia? Syn papá tak cca 5min, maximálne 10 ak mám menej naliate prsníky.Cez deň mám relatívne mliečka preňho dosť, ale keď príde večer musím ho dokrmovať, nakoľko nemám dostatok mlieka.Alebo môže byť problém v tom že papá raz po 2hodinách,potom trébars po 3hod.,niekedy už po hodine od posledného kŕmenia,takto je to u nás aj v noci,to niekedy dokonca potiahne že spinká aj skoro 5 hodín vkuse.Vôbec nemá v tomto nejaký pravidelný režim ako počúvam od kamarátok že ich deti papajú zhruba po rovnakom čase. Ako si udržať správnu tvorbu mlieka aby synovi stačila? Za odpoveď ďakujem.

Milá Jana,

tvorbu mlieka neovplyvňuje to, ako dlho je dieťa na prsníku - tvorbu mlieka ovplyvňuje to, že dieťa na prsníku mlieko pije. Odoberanie mlieka z prsníika je signálom pre ďalšiu tvorbu mlieka. Takže okrem toho, že bábätko na prsníku je, je dôležité, aby na ňom skutočne pilo, nielen salo bez pitia.

Vzhľadom na to, čo píšete, by stálo za to, aby ste sa skontaktovali s poradkyňou pri dojčení, ktorá by vyhodnotila, ako dojčenie vyzerá.

To, že synček nemá v kŕmení žiadny režim, je normálne a bežné. Jeho režim, bez ohľadu na to, že sa každý deň mení, spočíva v základnom striedaní sa spánku, dojčenia a bdenia - toto je ako režim preňho postačujúce.
To, že píšete, že teraz máte pocit, že ho je večer menej, môže súvisieť so znížením tvorby mlieka, ktorá sa stala nepatrne v priebehu týždňov a zatiaľ sa prejavuje len večer, keď niektoré matky vo všeobecnosti majú menej mlieka, prípadne, keď deti majú potrebu byť na prsníku takmer neustále a v dôsledku toho sa ich snaha o zaspatie javí ako potreba piť stále viac mlieka, čo niekedy môže vyústiť až v podanie umelého mlieka, aby bábätko konečne zaspalo.

Čo teda treba urobiť? Riešenie je vo zvýšení tvorby mlieka podľa tohto dokumentu:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

Ďalej je dôžité, aby ste prestali používať fľašku - ak je dokrmovanie skutočne potrebné, tak dokrm dávajte laktačnou pomôckou na prsníku, aby sa k celej situácii nepridružilo ešte aj neskoršie odmietanie prsníka.

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/
Bolo by ideálne, keby vám toto poradkyňa pri dojčení ukázala, a zároveň vyhodnotila dojčenie a povedala vám, ako ďalej postupovať. Prejdite si tento dokument a odstráňte, čo sa odstrániť dá:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/dieta-prestalo-priberat/
Navyše je bežné, že približne v tomto čase večer sa všetky deti chcú často dojčiť, chcú byť na prsníku neustále a vybratie bradavky z úst spôsobí plač. Preto je dobré umožniť v tomto čase dieťatku sa dojčiť stále, skúste si ho dať do nejakého nosiča a zároveň ho dojčiť alebo si s ním ľahnite a dojčite poležiačky. Netrápte sa, dojčite bábätko bez toho, aby ste sa snažili, aby ste jej prsník nedali.
Dôvod, pre ktorý sa toto deje je, že dieťa sa totiž dojčí nielen pre mlieko, nielen z toho dôvodu, že je hladné. Dojčenie je omnoho viac, než len materské mlieko, sprostredkúva fyzický kontakt s matkou, posilňuje vzájomnú naviazanosť a okrem toho pitie, ale aj satie naprázdno na prsník,u pomáha dieťaťu regulovať rôzne telesné funkcie (teplotu, dýchanie, srdcovú činnosť, znižuje prežívanie stresu a bolesti atď.), vymieňať imunologické informácie medzi dieťaťom a matkou, mimoriadne dôležité je pre správny vývoj ústnej dutiny a nezanedbateľný je vplyv satia na prsníku pre rozvoj mozgu. Je preto prirodzené, že bábätko sa "pýta na prsník" nielen pre potrebu nasýtenia, ale v podstate vždy, keď mu je nepríjemne, bez ohľadu na to, čo tento stav vyvolalo, dojčenie mu dokáže takmer vždy pomôcť. A preto je logické, že dieťatko môže chcieť dojčenie často a prípadne dlho, a ak je to možné, je vhodné mu to umožniť. Častým dôvodom pre dojčenie bábätka je to, že je unavené a potrebuje sa uviesť do stavu pohody, v ktorom jednoduchšie zaspí. Uspávanie je preto jednou z dôležitých funkcií dojčenia, ktorá nie je len výživová. Bábätko má aj iné potreby ako hlad. Iné fyzické a psychické potreby nie sú o nič menej dôležité ako hlad. Nemožno ich odsúvať do úzadia len preto, že si logicky zdôvodníme, že nie je hladné. Bolesť, chlad, potreba kontaktu sú rovnako legitímne potreby bábätka aj dieťaťa. A realita je taká, že je normálne, že sa bábätko v noci budí, aby boli uspokojené jeho rozmanité potreby jedinečným prostriedkom - dojčením.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok