Vplyv hormónov na množstvo mlieka

Janka    05.06.2020, 17:49

Dobrý večer, ihneď po šestonedelí mi napriek výlučnému dojčeniu nabehol normálny cyklus a ako sa mi zdá, počas menštruácie sa mi rapídne znižuje množstvo materského mlieka. Synček má tri a pol mesiaca a doteraz bolo všetko v poriadku.No pred mesiacom sa myslím, situácia zopakovala. Je možné, že vplyvom zmeny hormónov sa mi tvorí menej mlieka napriek dostatočnému spánkovému a pitnému režimu ?

Milá Janka,

väčšina žien, ktoré túto situáciu popisujú, o nej hovoria v prípade, že dostali menštruáciu pomerne skoro po pôrode. Ak to tak je, tak to vo väčšine prípadov znamená, že menštruáciu dostali tak skoro, lebo sa im znížila tvorba mlieka (bábätko spí dlho v noci, nie je správne prisaté, nepije dostatočne, nespí s matkou v posteli, má dudlík, matka začala brať antikoncepciu atď.). Menštruácia teda nie je príčinou zníženej tvorby mlieka, ale jej dôsledkom. A v súvislosti s tým, je možné, že sa tvorba mlieka ešte väčšmi zníži tesne pred menštruáciou alebo počas menštruácie. Stáva sa to často aj ženám, ktoré mali na začiatku vynikajúcu tvorbu mlieka, a tá sa potom znížila do takej miery, že dostali menštruáciu. 
Ak by pri menštruácii nastala situácia, ktorú popisujete, stálo by za to, aby pitie bábätka skontrolovala laktačná poradkyňa, pretože sa dá posúdiť, či sa takto bábätko správa pre to, že nepije dostatočné množstvo mlieka, a táto situácia sa dá napraviť.

Vo vašom prípade je riešením zvýšenie tvorby mlieka podľa tohto materiálu:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/dieta-prestalo-priberat/

Prečítajte si aj náš detailný článok o mentšruácii a dojčení:

https://www.mamila.sk/sk/pre-matky/dojcenie-a/menstruacia/Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Vplyv hormónov na množstvo mlieka