Odsavanie mlieka

Michala    04.01.2013, 19:20

Prosím Vás ma význam na zvýšenie tvorby mlieka, keď si budem po dokojení malej doodsávať prsník z ktorého práve pila?A taktiež ak nechám malú na prsníku ak sa neodtiahne a bude ho len tak dudlovať, ma aj to význam aby sa zvýšila tvorba mlieka?A druha otázka môže tvorbu mlieka znižovať ak pri jednom kojení neodhadnem a vystriedam oba prsníky naraz, ale v tom prvom ešte ostalo dostatok mlieka a malá ho celý nevytiahla, ale ja som to neodhadla a dala som ju na druhý. Prípadne Vás prosím o radu ako tvorbu mlieka zvýšiť a udržať. Ďakujem.

Milá Michala,

v prvom rade sa skúste opäť poradiť s laktačnou poradkyňou a poproste ju, aby sa prišla na dojčenie pozrieť. Kľúčom k celej situácii je správne prisatie, dobré pitie bábätka a vyhodnotenie situácie na základe pozorovania dojčenia. Bez toho nie je jednoduché posúdiť, čo presne sa deje.
Je dobré pozorovať bábätko pri dojčení a podľa jeho záujmu prsníky aj viackrát prestriedať, ak už ani po stláčaní prsníka nepije. Zároveň je dobré bábätku dojčenie ponúkať, ak si samo nevypýta.

Pozrite si tieto fotky:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/spravne-prisatie-fotky/

Dobré prisatie totiž zabezpečuje dobré pitie.

Prečítajte si tieto dva dokumenty:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/dieta-prestalo-priberat/ (na základe tohto dokumentu vylúčte možné príčiny zníženej tvorby mlieka ako napríklad užívanie antikoncepcie a podobne)
Na základe zhodnotenia dojčenia, ak je to potrebné, začnite užívať senovku a benedikt, aby sa tvorba mlieka zvýšila.
Avšak pre dostatok mlieka treba v prvom rade napraviť dojčenie ako také. Ak sa to neudeje, bylinky samy o sebe nie sú jediným riešením. Sú súčasťou komplexného riešenia, ktoré musí zahŕňať zlepšenie dojčenia.

Po dokojení nemá zmysel odsávať mlieko, je to len ďalšia práca navyše. Sústreďte sa na dojčenie, pozrite si naše videá, aby ste vedeli odlíšiť, kedy bábätko pije:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Stláčanie prsníka, keď bábätko už len saje, ale nepije - počas dojčenia je ako odsávanie ako priamo do pusinky bábätka a tak si ušetríte prácu:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Netrápte sa tým, ako striedate prsníky, to nevadí, ak ju dáte na druhý prsník, najpodstatnejšie zo všetkého je, aby bábätko na prsníku pilo.

Nemá zmysel vytvárať pravidlá o tom, či dojčiť z jedného prsníka alebo či pri ďalšom dojčením začínať z rovnakého prsníka alebo ponúknuť druhý. Takéto pravidlá nie sú pre dojčenie dobré. To, čo je dôležité, je sledovať pitie bábätka na prsníku a ak pije, pije aj so stláčaním a prsník "dopije" (či už ani so stláčaním nepije), potom mu je dobré ponúknuť druhý prsník - a je jedno, či sa to udeje už počas jedného dojčenia alebo až pri druhom dojčení, alebo či pri dojčení viackrát prsníky vystriedate. Dôležité je pitie bábätka, striedanie prsníkov je až dôsledkom toho, ako pitie vyzerá. Ak bábätko po "dopití" jedného prsníka už o druhý nejaví záujem a je spokojné, tak mu ho netreba vnucovať. Ak chce, pokojne môže piť aj z druhého. Ak mu pri ďalšom dojčení ponúknete prvý prsník a ono bude piť, tak je to v poriadku - a kedykoľvek prejaví záujem o druhý, tak je dobré mu umožniť piť aj z druhého. To, ako to bude pri konkrétnych dojčeniach vyzerať, sa môže meniť aj priebehu jednotlivých dní a týždňov, takže aj pre to nie je dobré držať sa nejakého pravidla len preto, že si človek dané pravidlo vytvoril.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Odsavanie mlieka