Dojcenie a tehotenstvo

Veronika    21.01.2013, 15:18

Dobry den, mam 2 rocnu dcerku, ktoru este stale dojcim. Vacsinou len vecer pred spanim a niekolko krat v noci (este sa mi dost casto v noci budi, neprespali sme este ani jednu noc celu). Niekedy si vypyta aj na obed pred obednym spankom. Som vsak opat tehotna, v 5.tyzdni a dnes mi doktor pri kontrole povedal, ze mam malu odstavit. Vraj nie je vhodne, aby som ju kojila dalej, lebo v tehotestve sa vraj uvolnuje nejake hormony a idu aj do mlieka a preto nie je vhodne malu dalej dojcit. Neviem co mam robit. Dcerka je na mliecku este dost zavisla a ja neviem co by bolo pre nu lepsie. Viete mi poradit?

Milá Veronika,

gratulujeme k tehotenstvu! Súbor miliónov matiek, ktoré dojčili svoje dieťa až do konca ďalšieho tehotenstva, je dostatočne veľký na to, aby dojčenie počas tehotenstva bolo považované za bezpečné. To, že medzi odborníkmi panujú v tejto otázke nezhody, neznamená, že by nebolo možné dopátrať sa pravdy. Pre mnohých odborníkov je však jednoduchšie povedať, že dojčenie počas tehotenstva treba ukončiť. Je to preto, že dojčenie sa často nepovažuje za dostatočne dôležité na to, aby sa ním skutočne zaoberali a aby ocenili jeho potrebnosť a jedinečnosť. V niektorých situáciách (krvácanie, skracovanie krčku maternice) treba rozhodnutie o dojčení urobiť opatrnejšie. V prípade normálneho tehotenstva je normálne dojčiť, ak si to matka s dieťaťom prajú. Vo vedeckej literatúre neexistujú žiadne dôkazy či dáta, ktorými by lekári mohli odôvodniť odporúčanie odstaviť dieťa počas tehotenstva. Neexistuje žiadne zdokumentované riziko pre matku či nenarodené bábätko, keď matka počas normálneho tehotenstva dojčí. Rovnako neexistujú medicínske dôkazy o tom, že by dojčenie oberalo nenarodené dieťa o živiny. Stimulácia bradaviek počas dojčenia, na ktorú je telo matky bežne zvyknuté, nie je dostatočná na to, aby spôsobila predčasný pôrod ani v posledných troch mesiacoch tehotenstva. Preto matka nemusí dieťa odstaviť ani po 6. mesiaci tehotenstva a môže dojčiť až do konca, prípadne po pôrodne dojčiť obe deti spoločne (tandemovo).

Hormóny v tehotenstve nie sú žiaden problém pre dojčiace sa dieťa - aj preto, že ich množstvo v materskom mlieku nezvyšuje, nehovoriac o tom, že ak toto nie je problém pre vyvíjajúce sa bábätko v brušku, tak to istotne nie je problém aj pre dojčiace sa dieťa.

Počas tehotenstva a dojčenia nie sú žiadne špeciálne výživové požiadavky na matku. Ak chudnete, toto nie je súčasťou normálneho tehotenstva ani dojčenia. Začnite jesť viac kvalitného jedla. Na vine nie je dojčenie.

Prečítajte si tento detailný článok na túto tému:

Dojčenie počas tehotenstva

http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=570Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Dojcenie a tehotenstvo