Pitie z jedneho prsnika

lenka    24.01.2013, 02:06

pekný deň prajem, ..prave som sa stretla so skúsenosťou dvoch maminiek , ktorých deti vo veku mojho syna (11 mesiacov) zacali papat len z jedneho prsnika, a druhy odmietaju uplne, len v noci su ochotne z neho sat ked su v polospanku a pravdepodobne nevnimaju velmi, z ktoreho prsnika prave piju..chcela by som sa spytat ake su dovody , ze dietatko zacne odmietat jeden prsnik...dakujem pekne za odpoved

Milá Lenka,

dôvody sú vo svojej podstate tie isté, ako keď dieťa začne odmietať dojčenie úplne – deti reagujú na tok mlieka. Dieťa môže začať odmietať jednu stranu s najväčšou pravdepodobnosťou preto, že sa v danom prsníku tvorí menej mlieka a tok mlieka z neho je pomalý. To, že sa v jednom prsníku tvorí viac mlieka ako v druhom, sa stáva mnohým ženám. Príčin je viacero. Jednou z nich môže byť napríklad aj skutočnosť, že matky k tomuto prsníku bábätká menej často prikladajú. Menej časté prikladanie nespôsobuje to, že sa mlieko bude mať "čas dotvoriť". Naopak. Čím menej často je bábätko prikladané, tým viac sa tvorba mlieka znižuje.

Toto je možné zmeniť a stojí to za to. Riešením je zvýšiť tvorbu mlieka podľa bodu 7. v materiáli o zvyšovaní tvorby mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

Samozrejme, že je možné aj dlhodobé dojčenie z jedného prsníka, ale oplatí sa podniknúť kroky, aby sa dieťa dojčilo z oboch prsníkov. Mamičke, ktorá by chcela takúto situáciu riešiť, môže pomôcť poradkyňa osobne:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/
 Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Pitie z jedneho prsnika