Tvrdnutie prsnikov

Gabi Rozborilova    22.01.2013, 17:31

Dobry den, som dva tyzdne po cisarskomreze. mliecko sa mi pustilo uz na treti dena odvtedy malu dcerku vyhradne dojcim. zo zaciatku mi velmi tvrdli prsia, tak som sa naucila si ich rucne odsavat. bolestive bradavky mi tiez po par dnoch presli a necitim uz ziadne problemy. V noci sa snazim mat prsia volne, avsak budim sa na stale vytekajuce mlieko. pred kojenim si vzdy odstriekam trochu mlieka, aby mi prsnik zmakol. odstriekane mlieko je skor vodnate. po odkojeni mi prsnik krasne zmakne. je to normalne, ze mi prsia stale tvrdu a musim ich casto odsavat. ako viem, ci mi potom ostava dostatok dobreho mliecka pre malu? malu dojdim cca 5-15 minut. cez den taha kratsie, v noci tych 10 minut. dakujem krasne za odpoved.

Milá Gabi,

pri vysokej tvorbe mlieka sú dva základné body, na ktoré treba myslieť:

a) možné kroky, ktoré sa dajú podniknúť na uľahčenie súčasnej situácie

b) opatrenia, ktoré majú za úlohu zabrániť problémom do budúcnosti. Toto je možno ešte dôležitejšie ako bod a).

Vysoká tvorba mlieka sa totiž často môže pri rozličných nevhodných opatreniach znížiť (napr. počiatočnom odsávaní mlieka, ktoré potom matka prestane robiť) a spôsobiť problémy tak, ako to popisuje táto otázka:

http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=358

Otázka toho, či pri vysokej tvorbe mlieka je vhodné odstriekavať nie je jednoduchá, pretože:

1) ak budete odstriekavať mlieko, môže sa tvorba mlieka v dôsledku odstriekavania ďalej zvyšovať, a celý problém sa v konečnom dôsledku môže zhoršiť

2) po odstriekaní mlieka môže byť tok mlieka pre dcérku paradoxne príliš pomalý (v porovnaní s tokom mlieka, ktorý zažila predtým - bez ohľadu na to, že jej tiež nemusel vyhovovať) a dcérka sa môže odťahovať a byť nespokojná aj z toho dôvodu, že nebude spokojná s pomalým tokom mlieka

Ako lepšie než odstriekavanie sa môže javiť to, že po spustení mlieka necháte mlieko len voľne odtiecť, ak je to skutočne potrebné.
Ak sú prsníky naliate a bábätko je nadojčené, nemusíte paušálne odsávať. Odsávajte jedine v prípade, že je naliatie príliš silné a skutočne pociťuje odsatie ako nevyhnutné. Vôbec to nemusí byť po každom dojčení. Riaďte sa pocitom, ktorý máte v prsníkoch. Odsajte len nevyhnutné množstvo, toľko, aby ste pocítili úľavu.
Ak by ste to z hľadiska vytekania mlieka potrebovali, môžete použiť "zberače mlieka" (pozor nie klobúčiky!), do ktorých sa dá mlieko zachytávať. Toto by vám mohlo trochu pomôcť, ale táto situácia sa bude postupne zlepšovať a nie je potrebné s tým robiť nič viac než nájsť praktický spôsob, ako to ešte nejakú dobu vydržať. Je zrejmé, že mokré tričko je nepríjemné, ale toto sa postupne zmení samo od seba.

Súčasná situácia sa nezlepší okamžite, ale môžete skúsiť urobiť toto:

a) snažiť sa o čo najlepšie prisatie

S týmto bodom by vám najlepšie vedela pomôcť poradkyňa pri dojčení v osobnom kontakte:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

b) ak mlieko strieka, nechať ho vystriekať a následne bábätko priložiť. Ak je pri čakaní nespokojné, skúste ho jemne hojdať - presný postup na upokojenie by vám vedela ukázať poradkyňa

c) dôležité je, aby bábätko bolo dojčené čo najčastejšie s krátkymi časovými odstupmi ešte pred tým, než v prsníku bude príliš veľa mlieka; najväčšie ťažkosti totiž spôsobuje to, ak bábätko pije s väčšími časovými rozostupmi, keď je prsník veľmi naliaty. Z hľadiska nalievania prsníkov aj z hľadiska bábätka je dobré, ak sa bábätko dojčí často.

d) úspešnou stratégiou je snažiť sa, aby ste čo najväčšmi vyprázdnili jeden prsník predtým, než ponúknete druhý - to znamená sledovať, či bábätko pije, a pomôcť mu "dopiť" prsník stláčaním prsníka. Na druhý prsník ho preložiť, až keď na prvom prsníku už nepije. Avšak druhý prsník mu ponúknuť kedykoľvek, keď má po dopití prvého ešte záujem o dojčenie

e) dojčiť bábätko ešte predtým, než je veľmi hladné

f) dojčiť bábätko ešte predtým než sa plne zobudí

g) stláčanie prsníka je úspešnou stratégiou pri vysokej tvorbe mlieka

h) v celej tejto situácii veľmi pomáha nosenie bábätka a spoločné spanie, pretože oboje podporuje to, aby bábätko nemalo príliš dlhé prestávky medzi dojčeniami, čo je v takejto situácii žiaduce

i) pri vysokej tvorbe mlieka je dobré, ak sa nepoužíva cumlík, pretože okrem iného maskuje skoré prejavy záujmu o prsník, a tak sa dieťa dojčí, až keď je už príliš hladné

j) je dobré, aby bábätko zažilo na prsníku aj pozitívne chvíle, takže je dobré nechávať ho zaspávať na prsníku po tom, čo sa dobre napilo



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Tvrdnutie prsnikov