4-tyzdnove dievcatko sa nevie prisat

kovačovičová    30.01.2013, 20:48

mám štvor týždennéé dievčatko, mám dosť mlieka aj dobré bradavky, ale bábetko sa nechce prisiať na moje prso, snažili sa mi pomôcť aj v nemocnici ale nikomu to nešlo, takže odstriekavam mlieko a dávam jej ho z flaše, môžete mi poradiť ? a ešte jedna otázk

pomôžte mi

Milá pani Kovačovičová,

technicky ste nezadali otázku úplne ideálne, a tak sa casť otázky nezobrazila, budeme odpovedať na tú casť, ktorá je zobrazená, a ak by ste potrebovali, napíšte nám znova.

Pri používaní fľašky si bábätko radšej zvolí fľašu (tok mlieka je stále rovnaký), začne sa odmietať prisať na prsník a bude plakať namiesto toho, aby sa prisalo. Čo môže spôsobiť podávanie fľaše?
• Bábätko sa neprisáva, prípadne sa prisáva ťažko.
• Bábätko „hryzie“ bradavku.
• Bábätko má „silný stisk“.
• Bábätko otvára malé ústa („má len takú malinkú pusinku“).
• Bábätko nemá vyhrnuté obe pery.
• Bábätko sa prisáva a po chvíli bradavku púšťa, prisáva sa a púšťa bradavku, odvracia hlavičku a plače.
• Bábätko „cmuká“ počas dojčenia.
• Pri satí cumlíka na fľaši bábätko používa odlišné svaly tváre.
 Je možné, aby sa vaša dcérka začala prisávať a piť z prsníka a stojí za to vynaložiť úsilie, aby sa vám to spoločne podarilo. Nenechávajte dcérku plakať, tým ju dojčiť nenaučíte. Dojčenie sa nedá vynútiť, k dojčeniu môžete bábätko len nalákať (pozrite si popis kroku č. 4 dolu). Potrebujete urobiť tieto dva dôležité kroky:
a) Prestať používať fľašku. Toto je najdôležitejšie. Začnite dcérku kŕmiť iným spôsobom ako fľaškou.
b) Naučiť sa, ako je možné dcérku prisať na prsník.
Na to, aby ste prestali používať fľašku a dcérku naučili sať z prsníka potrebujete osobnú pomoc poradkyne. Odporúčame vám, aby ste si zo zoznamu poradkýň vybrali poradkyňu, ktorá vám priamo ukáže postupy, ktoré vám môžu pomôcť:
 http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Okrem toho vám odporúčame nasledovné kroky:
1) Môže vám pomôcť, ak sa naučíte, ako správne bábätko prisávať:
 http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

2) Aby ste sa vyhli fľaši, potrebujete sa naučiť kŕmiť dcérku iným spôsobom, čo vám tiež ukáže poradkyňa:
 http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/krmenie-po-prste-a-poharikom/

3) Pozrite si ďalej čo robiť, keď sa bábätko neprisáva:
 http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ked-sa-dieta-neprisava/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt, ktorý vedie k tomu, že sa bábätko začne zaujímať o pitie z prsníka. Vezmi si dcérku k sebe na hruď medzi prsia vyzlečenú len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ňou ľahnete do postele, alebo počas domácich prác, keď si ju len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka tak, aby ste nemuseli dokrmovať:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

Pozrite si tiež tento článok:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

Bábätká sa učia dojčeniu dojčením. Satie na prsníku je ďaleko viac než len príjem materského mlieka. Aj preto má zmysel snažiť sa o to, aby ste dcérku znovu naučili sať na prsníku.
Poradkyňu vyhľadajte čo najskôr, potrebujete okamžitú a intenzívnu pomoc.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > 4-tyzdnove dievcatko sa nevie prisat