Zrušenie dojčenia na odporúčanie logopéda

Veronika    05.05.2021, 11:49

Dobrý deň boli sme dnes zo synom 3r 10mes. na logopédii a bolo nám odporučené úplne zrušiť ci obmedziť dojčenie koli tomu ze vraj mu to ovplyvňuje oromotoriku úst že sa nie mu nerobí už dobre ze to už ani nepotrebuje a mame nájsť iný spôsob upokojenia v prípade potreby alebo ešte pripadne ponechať fľašu s umelým mliekom ako náhradu a postupne znížiť počet pitia z fľaše. No malý dostane mliečko 2x cez deň lebo inak stále si prosí prsník inak najviac prsník vyhľadáva pred spaním a hlavne večer a v noci keď sa prebudí. To si trosku cucne v podstate a hneď spi ďalej. Co by ste mi poradili prosím ako postupovať nechcem mu škodiť co sa týka artikulacie aby s mu pusinka zle netvatovala no nechcem ho hneď surovo proste odstaviť není a hotovo. Ďakujem veľmi pekne veronika

Milá Veronika,

dojčenie je považované nesprávne za vinné zo všetkého, čo sa deje v živote dieťaťa a matky. A to bez ohľadu na reálne vedecké dôkazy, ktoré v tomto prípade hovoria presný opak: dojčenie je kľúčové pre správny rozvoj reči, rozvoj mozgu a správne formovanie tvárovej časti lebky, tvaru podnebia, ústnej dutiny, zubných oblúkov. A práve naopak: používanie cumlíka a fľaše (ale napríklad aj kapsičiek s príkrmami, či iných pomôcok, z ktorých bábätko saje) zhoršuje vývoj ústnej dutiny a napríklad logopedička Emma Ahernová varuje, že satie kapsičiek negatívne ovplyvňuje vývoj reči:

http://www.irishexaminer.com/breakingnews/ireland/baby-foods-a-key-cause-in-child-speech-defects-and-teeth-distortion-799564.html

Takže aj z logopedického hľadiska je kľúčové neobmedzovať dojčenie, nechať vaše dieťatko dojčiť sa tak často a dlho, ako to potrebuje a nechať ho dojčiť sa až do prirodzeného odstavenia. A logopedické hľadisko nie je jediný faktor, pre ktorý by ste práve naopak mali dojčiť ďalej. Aj dojčenie po 3 roku je naďalej pre dieťa dôležité. Naďalej poskytuje dieťaťu výživovo kvalitné materské mlieko obsahujúce nutrične hodnotné látky, ale okrem toho aj probiotiká napomáhajúce jeho črevnej mikroflóre v správnom fungovaní, látky pomáhajúce vyzrievaniu čreva a ďalších orgánov, rôzne látky napomáhajúce správnemu rozvoju imunitného systému dieťaťa a zlepšujúce jeho schopnosť brániť sa rôznym ochoreniam a mnohé ďalšie mimoriadne cenné látky ako kvalitné vitamíny, minerály, bielkoviny a tuky. Materské mlieko je naďalej významným doplnkom ostatnej stravy dieťaťa aj po 3 roku života. Stále ide o omnoho kvalitnejšie mlieko než kravské či umelé mlieko. Materské mlieko je stále nenahraditeľná, jedinečná tekutina, ktorá je dôležitá pre správny rast a vývin orgánov a celého tela dieťaťa.

Dojčenie je však omnoho viac než len materské mlieko. Samotné satie na prsníku napomáha správnemu rozvoju tváre dieťaťa, najmä správnemu formovaniu zubných oblúkov, podnebia, a tým vplýva na postavenie zubov a následne na zdravotný stav ústnej dutiny po celý zvyšok života človeka. Správne formovanie ústnej dutiny ovplyvňuje postavenie aj iných dôležitých súčastí hlavy dieťaťa – napr. veľkosti nosových štrbín, postavenie Eustachovej trubice, hltana atď. Dojčenie je mimoriadne dôležité v rozvoji mozgu dieťaťa.

Dojčenie naďalej pomáha regulovať činnosť srdiečka dieťaťa, jeho dýchanie, znižuje hladiny stresových hormónov a znižuje prežívanie bolesti. Z týchto dôvodov je to naďalej jednoduchý a rýchly spôsob ako utíšiť dieťa, ktoré sa fyzicky zranilo, či ho niečo rozľútostilo a najviac tieto funkcie matka ocení v nepríjemnom čase nejakej choroby či rastu zubov dieťaťa, keď je mrzuté, ubolené a často krát je dojčenie jediné, čo dieťa upokojí či uspí.

Samozrejme, že 3-ročné dieťa môže potrebovať dojčenie. Nie je pravda, že už dojčenie „nepotrebuje“.  Nie je potrebné hľadať iný spôsob upokojenia. Pri dlhodobom dojčení dieťaťa je pre matku úžasné sledovať, ako sa postupne dieťa osamostatňuje a ako v čase prirodzeného odstavenia vidí, že dieťa samo z vlastnej iniciatívy skúša niektoré situácie, ktoré dovtedy vždy potrebovalo riešiť dojčením, vyriešiť samo a ako sa mu to čoraz lepšie darí. Istota toho, že ak sa mu to nepodarí, matka mu pomôže nastoliť znova rovnováhu, je zdrojom sebavedomia a stúpajúcej nezávislosti dojčeného dieťaťa. Takto sa môže dieťa pre ukončenie dojčenia rozhodnúť samo, postupne a v čase, keď je na to pripravené a kedy je zrelé riešiť rôzne životné situácie samo. Predstava, že sa toto nikdy neudeje a je potrebné dieťa v určitom veku odstaviť, pretože samo to nikdy neurobí, vychádza z nedostatku skúseností a praktických príkladov z okolia.

Prečítajte si skutočne vedecké informácie o tom, prečo všetko sa oplatí pokračovať v dojčení aj naďalej:

https://www.mamila.sk/sk/pre-matky/dojcenie-a/dlhodobe-dojcenie/

Nehovoriac o vplyve aj na vaše zdravie: Ženy by mali okrem iného dojčiť aj pre svoje zdravie. Dojčenie patrí medzi hlavný nástroj prevencie rakoviny prsníka. Všetky kampane zameriavajúce sa na prevenciu rakoviny prsníka by sa mali zamerať na dojčenie. Dojčenie je tiež prevenciou pre rakovinu vaječníkov, maternice a endometria, chráni proti osteoporóze, znižuje potrebu inzulínu diabetičiek počas dojčenia, spravidla odďaľuje návrat plodnosti a na dlhú dobu potláča ovuláciu, dojčiace matky po pôrode spravidla ľahšie schudnú. Mnohým zdravotným problémom, s ktorými ženy neskôr v živote bojujú, by sa dalo zabrániť dojčením.

Vaša situácia je ukážkou toho, ako málo je dojčenie starších detí v našej spoločnosti cenené a nakoľko sa za normu považuje umelé mlieko a fľaša. Umelé mlieko už nemajú dostávať žiadne deti, ani nedojčené, od 6 mesiaca, nie ešte v troch rokoch. Svetová zdravotnícka organizácia upozorňuje na to, že pokračovacie mlieka sú nielen nepotrebné, ale ak sa používajú ako náhrada materského mlieka od šiestich mesiacov a neskôr sú i nevhodné. Súčasné zloženie pokračovacích umelých mliek vedie k zvýšenému príjmu bielkovín a zníženému príjmu esenciálnych mastných kyselín, železa, zinku a vitamínov skupiny B v porovnaní s odporúčaniami Svetovej zdravotníckej organizácie pre primeraný rast a vývin dojčiat a detí.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Zrušenie dojčenia na odporúčanie logopéda