Upchaty mliekovod

Lucia    11.05.2021, 14:38

Dobry den, viete mi prosim povedat, preco sa mi stale upchavaju mliekovody??? Raz som mala aj aj zapal prsnika, posledny mesiac sa mi upchali prsia, vzdy som to poriesila ale stale sa mi to upchava, maly bude mat 5 mesiacov a do 4 mesiacov sa mi to nestavalo, ale teraz kazdy tyzden, cim to moze byt??? Zle prisaty??? Tesne oblecenie??? Zla podprsenka??? Alebo cim by to mohlo byt??? Este som sa chcela spytat kedze je takto krasne pocasie treba si chranit nejako prsia??? Aby ma neofuklo?? Dakujem pekne za odpoved

Milá Lucia,

v tejto situácii existujú kroky, ktoré môžu pomôcť. Opakovane zablokované mliekovody spôsobuje nerovnomerné vyprázdňovanie prsníkov pri dojčení, ktoré spôsobuje nesprávne prisatie. Preto zlepšenie prisatia bábätka je kľúčové pre riešenie situácie. Túto situáciu naopak nespôsobuje to, že by ste si nechali prsníky „ofúknuť“, nemusíte sa zameriavať špeciálne na oblečenie a zakrývanie prsníkov v teplých dňoch. Tesné oblečenie či podprsenka, ktorá podoberá na niektorom mieste prsník môžu prispievať k vzniku zablokovaných mliekovodov, zvlášť, ak sa zablokovanie opakuje na jednom mieste. Ak máte podozrenie, že by mohlo ísť o túto situáciu, odporúčame vám toto skúsiť zmeniť, či sa situácia nezlepší.

Zablokované mliekovody sa typicky samy vyriešia do 48 hodín, aj bez akejkoľvek liečby, a to napriek tomu, že ich príznaky sa zápalu prsníka dosť podobajú: niekedy sú sprevádzané horúčkou, často vysokou, bolesťou prsníka, hrčkou v prsníku, začerveným miestom na koži. Na väčšinu vašich otázok vám v tomto smere dá odpoveď náš materiál o zablokovaných mliekovodoch:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/zapal-prsnikov/

Začnite okrem iného užívať lecitín v dávke 1200mg 4xdenne.

Súčasťou liečenie zablokovaných mliekovodov je aj snaha o odpočinok a spánok - skúste poprosiť rodinu, aby vám pomohli s varením, prebaľovaním či inými prácami, aby ste pár dní mohli len ležať s bábätkom v posteli, dojčiť ho a spať.

Ešte sú však aj ďalšie riešenia, ktoré vám môžu pomôcť a preto vám v tejto situácii odporúčame skontaktovať sa s poradkyňou pri dojčení osobne:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

aby ste určili postup šitý na mieru vašej konkrétnej situácii. Súčasťou zlepšenia by malo byť aj naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky správneho prisatia:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/spravne-prisatie-fotky/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Naučte sa, ako stláčaním prsníka zlepšiť vyprázdňovanie prsníka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať.

Jedným z dôvodov pre osobnú konzultáciu je to, že vaša situácia sa môže zlepšiť primárne zlepšením vyprázdňovania prsníka (čo zahŕňa zlepšenie polohy a prisatia a tieto body nie je jednoduché naučiť sa správne robiť prostredníctvom internetu) a predchádzaním tomuto stavu. Opakujúce sa zablokované mliekovody niekedy môžu súvisieť s infekciou v prsníku. Aj preto je spolu s poradkyňou potrebné určiť, či situáciu nesprevádza aj niečo ďalšie a či na prevenciu netreba podniknúť aj iné kroky pre preliečenie bradaviek.

Medzičasom vám odporúčame využiť tieto opatrenia, ktoré by vám mohli pomôcť:

a) ak sa upchatie opakuje stále na rovnakom mieste, môže vám pomôcť, ak by ste dané miesto masírovali opačnou stranou elektrickej kefky

b) skúste mliekovod zahriať a masírovať ešte predtým, než sa situácia rozvinie do úplne zablokovaného mliekovodu. Nechlaďte prsníky (v tejto súvislosti nepoužívajte tvarohové zábaly, ktoré situáciu nijako neriešia, jediné, čo poskytujú, je subjektívny pocit úľavy pri chladivom obklade, avšak chlad zhoršuje liečbu a môže spôsobovať chronické opakovanie týchto problémov).

e) skúste spoločne s poradkyňou zistiť, či ešte nie sú nejaké konkrétne veci, ktoré u vás zablokovanie mliekovodu sprevádzajú/spôsobujú

f) jeden faktor, ktorý okrem iného súvisí so zablokovanými mliekovodmi, je váš odpočinok. Skúste poprosiť rodinu, aby vám pomohli s varením, prebaľovaním či inými prácami, aby ste pár dní mohli len ležať s dieťaťom v posteli, dojčiť ho a spať.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Upchaty mliekovod