Je možné, že sa dieťaťu kazia zuby z materského mlieka?

Ľubica Pražanová    14.02.2013, 19:01

včera prišla ku mne kamarátka a rozprávali sme sa o zúbkoch, bola práve po návšteve svojej kamarátky, ktorá dojčí svoje dieťatko viac ako rok. Dieťatku sa odlupuje sklovina a zubárka, dokonca dve zubárky im povedali, že je to preto, lebo sa malá dojčí v noci a to jej narúša sklovinu. môže to byť pravda?

Milá Ľubica,

dojčenie ako aj nočné dojčenie nie je pre zuby problém.

Dlhodobé dojčenie má priaznivý vplyv na rozvoj chrupu. Brazílska štúdia pozorovala 1377 detí vo veku 3 – -6 rokov. Deti, ktoré boli dojčené dlhšie ako 12 mesiacov, mali 20-násobne nižšie riziko rozvoja zadného skríženého zhryzu ako nedojčené deti a 5-násobne nižšie riziko v porovnaní s deťmi dojčenými 6 – 12 mesiacov.

V minulosti sa odporúčalo ukončiť nočné dojčenie v čase, keď sa prerezal prvý mliečny zub. Bolo to založené na predpoklade, že dojčenie zvyšuje riziko rozvoja zubného kazu podobne, ako to robí nočné pitie z dojčenskej fľaše. Nové štúdie potvrdzujú, že dlhodobé dojčenie nezvyšuje riziko rozvoja zubného kazu. Naopak, výskumy zistili, že niektoré umelé výživy rozpúšťajú zubnú sklovinu, signifikantne znižujú pH a spôsobujú zubný kaz a postihnutie zubnej drene už po niekoľkých týždňoch. In vitro štúdia ukázala, že materské mlieko dokáže remineralizovať umelo demineralizovanú sklovinu. Zubný kaz sa v súčasnosti považuje za infekčné a prenosné ochorenie primárne spôsobené baktériou Streptococcus mutans.

Dojčenie a zloženie materského mlieka z pohľadu ochrany pred zubným kazom:
Sekrečný IgA a IgG potenciálne spomaľujú rast streptokov. Laktoferín –  baktericídna aktivita –  Str. mutans je veľmi vnímavý. Laktóza –  hlavný cukor materského mlieka –  kariogénne baktérie nie sú schopné využiť ho tak dobre ako sacharózu.  Materské mlieko nespôsobuje významný pokles pH v zubnom povlaku. Kalcium –  materské mlieko je najlepším zdrojom vápnika, ktoré je potrebné na rast zubov a kostí, má vhodný pomer kalcium:fosfor 2 – 2,4. Počas dojčenia dieťa priamo hltá väčšinu mlieka bez toho, aby sa dostalo k zubom. Na rozdiel od pitia z fľaše, keď sa často obsah fľaše skladuje v ústach predtým, ako ho prehltne.
Ľudia sú jediným zo 4640 druhov cicavcov, ktorým sa signifikantne vyvíja zubný kaz. Podľa antropológov by bol vznik zubného kazu spôsobený dojčením evolučnou samovraždou. Materské mlieko je druhovo špecifické, preto pre ľudí je fyziologickou normou ľudské materské mlieko. Viacerí autori, ktorí hodnotili lebky prehistorických detí, potvrdili minimálny výskyt zubného kazu u našich dojčených predchodcov.

Dojčenie však nie je zárukou pred rozvojom zubného kazu, pretože je mnoho iných rizikových faktorov, ktoré majú veľký vplyv. Ak dojčené deti pijú a jedia veľa sladkostí, toto má podstatný vplyv na vznik zubného kazu. Nielen sladkosti a džúsy majú riziko zubného kazu. Aj sladené liečivá a zdravé potraviny, ak ich dieťa žuje väčšinu dňa, sú potenciálnym rizikom (napríklad cereálie, chlieb).

Pri hodnotení príčin vzniku zubného kazu u detí  sa odporúča hodnotiť:
1. Príjem cukrov –  hlavná príčina vzniku kazu. Dôležitým poznatkom je, že nie množstvo, ale frekvencia vystavenia cukrom je kľúčom k rozvoju zubného kazu.
2. Vek dieťaťa pri osídlení ústnej dutiny Str. mutans. Prenos je najčastejšie od rodičov, súrodencov a opatrovateľov. Čím neskôr nastane kolonizácia Str. mutans, tým menej je pravdepodobné, že sa vyvinie zubný kaz.
3. Xerostómia - suchosť úst - je podporená dýchaním ústami, hlavne v noci (znížený tok slín).
4. Ochorenie matky, stres, lieky počas tehotenstva.
5. Nesprávne stravovacie návyky v rodine.
6. Nesprávna orálna hygiena v rodine.
7. Rodinná anamnéza –  genetická predispozícia –  prispieva minimálne.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Je možné, že sa dieťaťu kazia zuby z materského mlieka?