Nepohodlie a bolesť pri dojčení v tehotenstve - dôvod odstavenia?

Mery    14.02.2013, 14:11

Dobrý deň, som na začiatku tehotenstva a mám 10mesačné dieťa, ktoré dojčím, no veľmi mi scitliveli bradavky, hoci je prisatie hlboké a správna technika, je mi to veľmi nepríjemné, až bolestivé. Mám až chuť prestať dojčiť, aj keď by som dojčila ešte rada no bojím sa, že tie zlé pocity sú intuitívnou výstrahou, že to nerobí dobre bábätku v brušku. Odstaviť malého a mi zdá skoro, viem že dojčiť sa dá i tandemovo, no je to fakt individuálne...Neviem, ako postupovať ďalej. Vďaka za odpoveď.

Milá Mery,

citlivosť bradaviek je často jedným z prvých znakov tehotenstva. Ak popritom dojčíte, je takáto bolesť, ktorú popisujte, pomerne častá. Dobrá správa je, že má neskôr v tehotenstve tendenciu sa zlepšovať. Okrem toho nie je veľa, čo sa dá urobiť, pretože nie je možné odstrániť pôvod tejto bolesti. Ale dosť veľkou pomocou môže byť aj to, že sa bude snažiť, aby vaše dieťatko bolo počas dojčenia pritiahnuté čo najviac k vášmu telu tak, aby bolo čo najlepšie prisaté - toto nepomôže úplne, ale má to tendenciu trošku bolesť zmierniť. Už aj pre to, že v tomto veku sa deti dojčia skutočne všelijako (a za normánych okolností to nevadí), ale pri takejto bolesti môže aj malá snaha o zlepšenie toho, čo pri dojčení robia, o niečo zlepšiť vaše pocity.

Prečítajte si tento náš článok o dojčení v tehotenstve:

Dojčenie počas tehotenstvaVaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Nepohodlie a bolesť pri dojčení v tehotenstve - dôvod odstavenia?