Dojčenie

Roderika    07.10.2021, 12:06

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať ako mám odnaučiť dieťa Id prsníka v noci ?? Dieťa má 1rok a stále neprespí v noci ani 3hod v kuse… neustále sa budí uspim ju na prsníku inak sa nedá uspať ,keď zaspí cca 20:00 až o 20:30 tak aj 100x sa zobudí … a chcela by som ju odnaučiť cez noc od prsníka neviem ako lebo mala mi nechce žiadnu flašku, dudlik nič …. Tak neviem ako ďalej, čo a ako mam robiť.. buď robím niečo zle ja alebo už neviem .. pani doktorka povedala že v noci už jej nemám dávať prsník mame ju od toho odnaučiť … tak neviem.. budem vďačná za každé info .. ďakujem

Milá Roderika,

pri rozhodovaní o odstavení nemávajú ženy väčšinou dostatok odborných informácií ani podpory. Dojčenie (a odstavovanie) sa spája s množstvom nesprávnych predstáv a nemusí byť jednoduché sa v nich vyznať. Odporúčanie odstaviť dieťatko sa typicky spája s prechodom na fľašu a umelé mlieko (paradoxne sa nepovažuje za dôležité ďalej dieťa dojčiť, ako keby materské mlieko už bábätku nič nedávalo, ale umelé mlieko je „potrebné“ naďalej), pričom ženám nebývajú ponúknuté iné možnosti, nehovoriac o podpore pre ženy, ktoré zvažujú, že potrebujú zmenu, tak ako vy. Vaša situácia je nepochybne náročná a je pochopiteľné, že hľadáte spôsoby, ako toto zmeniť. Avšak dojčenie sa považuje za tak málo cenné, že namiesto snahy o zmeny, ktoré by vám pomohli pokračovať v dojčení, sa jednoducho povie, že máte „dieťa odnaučiť od prsníka“. Dojčenie sa navyše často nesprávne vníma ako „všetko alebo nič“. Dojčenie je však možné upraviť alebo zmeniť tak, aby fungovalo. Existujú rozličné podoby čiastočného pokračovania v dojčení. Dojčenie môže mať rozličné podoby.

Situáciu častého nočného dojčenia riešia mnohé ženy práve vo veku vášho bábätka, takže nerobíte nič „zle“, pretože časté nočné budenie je to, čo rodičia detí v tomto veku pozorujú typicky, toto sa deje pri každom dieťati. Deje sa preto, že bábätko takto reaguje na prudký rozvoj mozgu, ktorý v tomto období zažíva. Nejde teda o nejakú vašu rodičovskú chybu. Ide o to, že sa vaše bábätko normálne a správne vyvíja. Dobrá správa je, že tento prudký rozvoj sa časom zmierni a situácia sa zlepší aj preto, že bábätko sa prestane budiť tak často, jeho spánkové cykly sa začnú zlučovať a navyše bude čoraz väčšie a začne získavať schopnosť si s nočným precitnutím poradiť samo. Aj z tohto dôvodu je opodstatnené namiesto jednoduchého odporučenia „odnaučiť od prsníka“ začať ženy vo vašej situácii podporovať, aby hľadali riešenia, ktoré im pomôžu dočasne túto situáciu zvládať a riešiť tak, aby dokázali pokračovať, pretože časom sa všetko zlepší aj samo od seba. Ide teda naozaj o otázku pár týždňov, počas ktorých je pre mnohé ženy možné situáciu významne zlepšiť a zjednodušiť niekoľkými opatreniami/tipmi, ktoré uvádzame v tejto našej stránke:

https://www.mamila.sk/sk/pre-matky/dojcenie-a/nocne-dojcenie/

V tomto článku nájdete vysvetlenia toho, prečo sa toto deje a tiež návody, ako si pomôcť a zjednodušiť túto situáciu. Je možné, že niektoré z týchto tipov pomôžu vašu situáciu zmeniť tak, aby ste vládali pokračovať a stálo by za to hľadať tieto kroky, pretože dojčenie je práve po prvom roku života nesmierne dôležité:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/dlhodobe-dojcenie/

Porozprávajte sa o vašej situácii aj s laktačnou poradkyňou osobne:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

alebo na podpornej skupine dojčenia aj s inými ženami s deťmi v tomto veku:

https://www.mamila.sk/pre-matky/podporne/

aby ste získali možnosť ventilovať svoje pocity, frustráciu a získať tipy, podporu, povzbudenie, vypočutie. Keďže v nedávnej minulosti bývali deti dojčené len veľmi krátko, odstavovanie sa vnímalo ako niečo, čo musí urobiť matka, inak sa dieťa neodstaví. A tak sa odstavenie spájalo s plačom bábätka a naliatymi prsníkmi. Ak sa napriek týmto informáciám rozhodnete dojčenie ukončiť, je dôležité vedieť, že pri predčasnom odstavovaní je dobré poznať dôvody pre odstavovanie, lebo podľa toho je možné zvoliť kroky, ktoré sa dajú podniknúť – dá sa napríklad zvoliť tempo a postupnosť odstavovania alebo napríklad prestať dojčiť z jedného prsníka a pokračovať v dojčení z druhého alebo prestať dojčiť v noci a pokračovať v dojčení cez deň. Prípadne sa dá vymyslieť plán na preklenutie obdobia bez dojčenia a na pokračovanie dojčenia po tomto období.

Ak je to potrebné z hľadiska napĺňania prsníkov mliekom pri odstavovaní, môžete si trochu mlieka ručne odstriekať do úľavy. Toto mlieko môžete použiť na nakŕmenie dieťatka alebo do príkrmov.

Skoré odstavenie sa spája so širokou škálou emócií. Získajte psychologickú pomoc napríklad od laktačnej poradkyne MAMILY, aby ste mali možnosť otvorene a bez posudzovania hovoriť o svojich pocitoch z odstavenia:

Spoločne s laktačnou poradkyňou by malo zmysel sa stretnúť aj preto, že aj pri odstavovaní existuje množstvo mýtov ako napríklad:

„Odstráňte ako prvé dojčenie, ktoré bábätko najmenej potrebuje.“
Lenže bábätko neodlišuje dojčenia na tie, ktoré potrebuje menej, a tie, ktoré potrebuje viac.

„Ak máte na odstavenie len 2 dni, tak prvý deň dojčite o polovicu menej a druhý deň o ďalšiu polovicu menej.“
Táto rada nedáva zmysel, pretože neuľahčí situáciu ani bábätku ani prsníkom matky. Akurát to bude znamenať, že posledné dva dni s dojčením budú boj a plné zmätku ohľadne toho, ktoré dojčenie bábätku dovoliť a ktoré nie. Ak je na odstavenie naozaj málo času, tak potom má zmysel dojčiť až do poslednej možnej chvíle a následne riešiť stále menším odstriekavaním do úľavy.

„Nahraďte dojčenie podávaním umelého mlieka.“
A pritom po 4 mesiacoch je pri odstavovaní je možné dojčenie nahrádzať príkrmami, ktoré sú čerstvé, rozmanité a výživnejšie.

„Odíďte od dieťaťa na víkend preč, a keď sa vrátite, tak bude odstavené.“ Odstavenie by sa nemalo zámerne spájať s neprítomnosťou matky. Nemalo by sa spájať s klamstvami či s vyplakaním.

„Nech bábätku začne otec dávať fľašku, aby sa aj on zapojil do starostlivosti o bábätko.“
Otec sa môže do starostlivosti o bábätko zapojiť širokou škálou spôsobov a navyše sa môže starať o matku a napĺňať jej potreby.

Ktoré kroky nie je vhodné pri odstavovaní urobiť?

 1. Na ukončenie tvorby mlieka nie sú potrebné lieky. Tvorba mlieka prestane aj sama od seba, celý proces nebude jednoduchší, kratší ani menej bolestivý. Lieky používané na zastavenie tvorby mlieka majú množstvo závažných nežiaducich účinkov.
 2. Nie je vhodné sťahovať prsia obväzmi. Toto môže spôsobiť bolesti a neurýchli zníženie tvorby mlieka.
 3. Dávať na bradavku nechutné či štipľavé látky, aby sa dojčenie dieťaťu znechutilo.
 4. Obmedzovaním príjmu tekutín matky. Odstavovanie nie je dôvod, aby sa matka týrala dehydratáciou. Odstavovanie v kombinácii so smädom nijako situáciu neuľahčí ani významne neprispeje k zníženiu tvorby mlieka.
 5. Nahradiť dojčenie staršieho dieťaťa pitím kravského mlieka alebo umelého mlieka alebo „kakavkom“.

A ešte najčastejšia otázka: Nedostanem pri odstavovaní zápal prsníkov? Ideálne je postupné odstavenie namiesto náhleho. Zápal prsníkov nie je strašiak, ktorého sa musíte báť. Ak by ste mali pocit príliš plných prsníkov, môžete ich do úľavy odstriekať.

Tvorba mlieka v malom množstve môže pretrvávať aj mnoho mesiacov či rokov po ukončení dojčenia.

Kroky, ktoré je dobré zvážiť pri odstavovaní staršieho bábätka:

 1. Niekedy matky detí starších ako rok či dva rozmýšľajú o odstavení ako o riešení „prílišnej naviazanosti dieťaťa na prsník“. Boja sa, že je dieťa „závislé“ alebo „rozmaznané“. Ak má dieťa dva roky, tak si myslia, že v dojčení dosiahli maximálnu hranicu a že ak nič neurobia, tak sa dieťa bude dojčiť donekonečna. Dieťa v tomto veku sa nedojčí preto, že je na dojčenie „príliš naviazané“, ale preto, že v tomto veku vystupujú výrazne do popredia aj iné aspekty dojčenia a začínajú prevažovať na skutočnosťou, že dojčenie poskytuje dieťaťu materské mlieko. Dojčenie sa v tomto veku stáva pre dieťa významným nástrojom uspávania, upokojovania, riešenia bolesti či krivdy. Ničoho z tohto sa netreba obávať. A nie, dojčenie nebude trvať do nekonečna. Ak chcete, môžete si bez obáv vychutnať toto obdobie, keď vám dieťa dáva najavo, ako veľmi dojčenie potrebuje. Psychické či emocionálne potreby dieťaťa nie sú o nič menej závažné ako jeho fyzické potreby.
 2. Okrem odstavenia máte možnosť uvažovať aj o „čiastočnom odstavení“ (napríklad na noc) alebo o obmedzení dojčenia či o úpravách dojčenia („dojčíme sa len na sedačke v obývačke“) alebo o nejakej forme dojčenia, ktorá by vám vyhovovala. Skúste zistiť, čo presne potrebujete. Ak ste vyčerpaná, možno oveľa viac ako odstavenie potrebujete odpočinok a pomoc.
 3. Ak je to možné a máte čas, najprv zabezpečte, aby ešte pred odstavením dieťa dobre a dostatočne pestro jedlo rodinnú stravu. Odstavenie nie je nástroj na to, aby „dieťa začalo konečne jesť“.
 4. Ešte pred odstavením strávte čas tým, že si budete všímať správanie dieťaťa a nájdete to, čo ho baví, čo by mu mohlo pomôcť prekonať obdobie odstavovania – spievanie, nosenie, rozprávanie rozprávok, prechádzky vonku, masáž, kúpeľ atď.
 5. V tomto veku dieťa nepotrebuje fľašu ani umelé mlieko na to, aby sa mohlo odstavenie uskutočniť. Nepotrebuje piť kravské mlieko ako „náhradu“ materského mlieka. Môže prejsť z dojčenia na rodinnú stravu a piť z obyčajného pohárika ako všetci dospelí.
 6. Doprajte dieťaťu veľa telesnej blízkosti a kontaktu koža na kožu. Ukončením dojčenia sa nemá skončiť aj fyzický kontakt, práve naopak.
 7. Venujte dieťaťu veľa času a nerušenej pozornosti.
 8. Nehovorte dieťaťu ako dôvod pre odstavenie nepravdy či polopravdy.
 9. Nenechajte dieťa vyplakať a nenechajte ho v tejto situácii samé.
 10. Ak už dieťa rozpráva, veľa sa spolu rozprávajte, skúste dôjsť ku vzájomnej dohode.
 11. Hľadajte pre dieťa zaujímavé činnosti, ktoré ho rozptýlia, a nájdite si nové spôsoby uspávania čítaním, spievaním, rozprávaním rozprávok a podobne.
 12. Deti sa pri odstavovaní správajú rôzne. To, čo fungovalo susede, nemusí fungovať vám. Hľadajte spôsoby, ktoré sa odvíjajú od poznania povahy a individuálnych potrieb vášho dieťaťa.
 13. Ak je to možné, neodstavujte dieťa v čase jeho choroby. Brušná chrípka či hnačka alebo zvracanie nie sú správnym časom ani signálom na odstavenie. V takejto situácii dieťa potrebuje dojčenie ako súčasť liečby a rekonvalescencie.
 14. Nerobte príliš veľa krokov k osamostatňovaniu naraz. Pokiaľ je to možné, nespájajte odstavenie s odchodom dieťaťa do vlastnej izby, ak s tým dieťa samo nesúhlasí.


Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok