Dojčenie a uvoľnené prsia

Patrícia    15.11.2021, 21:26

Píšem vám ešte raz omylom sa to odoslalo skôr. Mam nastudovane správne pristátie bábätka, vlastne oto, ked sa snažím dat bábätku bravaku aj s dvorcom do úst tak nedokážem si ju tak presne vyfornovat. Je veľmi mäkká takmer plocha a často sa prisaje nakrivo niekedy az na 3 krát.(s tym ze pristie prerusim lebo ma to boli) Aj keď sa prisaje správne, boli prvu minútu. Prsia ma bolia po dojčení. Niekdy počas dojčenia citim lokálnu ostru bolesť inokedy šteklenie v prsníku. Hlavne v noci ked dojcim po leziacky to boli cely čas a pritom ho nechám aj spat na prsníku. Ta poloha je vyslovene bolestivá ale nevládzem v noci takmer hodnú dojčiť po sedliacky. Jediná poloha ktorá ma neboli je ako keby dole hlavou, ze ja ležím na boku a jeho telíčko smeruje k mojej hlave ale takto sa nedá dojčiť stále dlho trvá kym sa takto nastavíme. Vedeli by ste mi poradiť nejaké polohy vhodné pre takéto uvoľnené prsia aby to nebolelo alebo prečo to vlastne môže bolieť ak sa bábätko prísava správne ?

Milá Patrícia,

v tejto situácii vám odporúčame osobnú konzultáciu s laktačnou poradkyňou:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.

Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc. Spoločne s laktačnou poradkyňou potom môžete urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. S laktačnou poradkyňou urobíte kroky pre to, aby ste našli polohu pre dosiahnutie správneho prisatia bez toho, aby ste museli prsník držať a nejakým spôsobom ho formovať do úst bábätka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka a pri správnom prisatí sa nepoškodzujú bradavky matky. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

Súčasťou riešenia vo vašom prípade pravdepodobne budú aj prostriedky pre preliečenie boľavých bradaviek, ktoré vám odporučí laktačná poradkyňa v osobnom kontakte podľa vašej konkrétnej situácie.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať.

3) Nočné dojčenie ovplyvňuje aj to, ako vyzerá dojčenie v noci. Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky. V noci spite s bábätkom spoločne, budete mu tak môcť prsník ponúknuť čo najskôr po precitnutí, kedy je bábätko ešte rozospaté a ochotnejšie sa prisať.

4) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Dojčenie a uvoľnené prsia