Ubytok mlieka a hryzenie

Zuzana    23.11.2021, 14:50

Dobry den, Mam 9mesacneho syna, ktory prosperuje, ma sa dobre , bol kojeny na poziadanie, ale odkedy prislo do jeho zivota normalne jedlo, tak si ani neziada, skor len v noci, cez den malo, radsej je, to co my, chuti mu vsetko. Problem poslednych dni je, ze mi prestalo ist mlieko z jedneho prsnika a z druheho ide uz len po kvapkach. Kojit kojim aj tak, ale teraz zacal hryzt bradavku, co asi suvisi s tym, ze nejde mlieko. Ja mu nechcem davat bradavky na hryzenie, lebo to boli. No kojit by som este chcela. Ako by sa to dalo riesit? Nezijem na Slovensku, preto sa velmi neviem dostat na konzultaciu k laktavnej poradkyni. Dakujem za odpoved.

Milá Zuzana,

situácia, keď dieťatko začne takým spôsobom, ako popisujete, odmietať dojčenie a hryzie do prsníka pri prisatí, pravdepodobne predstavuje štrajk.

Pozrite si prosím tento materiál o štrajku, ktorý súčasne popisuje kľúčové kroky - ako zvýšiť tvorbu mlieka a ako zintenzívnením fyzického kontaktu s bábätkom napomôcť zvýšiť šance, že sa prisaje:
Ako prekonať „štrajk“ v dojčení

Od prirodzeného odstavenia, ktoré nastáva omnoho neskôr, sa štrajk okrem iného líši aj tým, že dieťatko väčšinou nie je úplne spokojné s tým, že sa nedojčí - cez deň sa môže dieťatko správať relatívne pohodovo, ale v kritických okamihoch (zaspávanie, bolesť pri spadnutí, únava, atď.) môže byť oveľa nespokojnejšie, pretože by dojčenie potrebovalo, ale zároveň ho odmieta.

Odporúčame vám, aby ste si zo zoznamu poradkýň vybrali poradkyňu, ktorá vám v online kontakte ukáže a vysvetlí postupy, ktoré vám môžu pomôcť:
http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/ (v zozname nájdete poradkyne, ktoré v poznámke uvádzajú, že poskytujú aj online poradenstvo)

a okrem toho s vami prejde zoznam možných príčin, pre ktoré môže aj neskôr poklesnúť tvorba mlieka a bábätko sa tento fakt môže reagovať odmietaním prsníka a hryzením:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/dieta-prestalo-priberat/

Častou príčinou v tomto období býva napr. liečba matky (napr. aj užívanie hormonálnej antikoncepcie), prípadne iné príčiny, ktoré vám možno napadnú pri čítaní tohto článku o tom, ako pokračovať v dojčení po skončení výlučného dojčenia:

http://www.mamila.sk/clanky-o-dojceni/ako-pokracovat-v-dojceni-po-6-mesiaci/

Odporúčame vám použiť postupy uvedené v materiály o štrajku a je možné, že sa opäť všetko vráti do pôvodných koľají a synček sa začne znovu dojčiť. Najkľúčovejšie v tomto bode je zvýšenie tvorby mlieka a udržanie tvorby mlieka odstriekavaním (čím predídete aj preplneným prsníkom a hrčkám) - odstriekané mlieko môžete synčekovi dávať do jedla či do hrnčeka na pitie. Vylúčte dôvody, pre ktoré sa mohla tvorba mlieka znížiť (príliš rýchle zavádzanie veľkého množstva príkrmov, ktoré znížilo tvorbu mlieka, používanie fľašky, cumlíka a pod.). Tekutiny synčekovi dávajte z obyčajného pohárika (bez náustkov a pod. - pohárik s náustkom je len iný typ fľaše). Používanie fľaše nie je potrebné a spôsobuje problémy s dojčením a to aj ak sa fľaša začne používať pri staršom dieťati. To isté sa týka kapsičiek na príkrmy.

Okrem toho využívajte kontakt koža na kožu a spoločné spanie - je pravdepodobné, že synček sa prisaje, ak bude blízko vášho prsníka, keď bude rozospatý v polospánku pri zaspávaní alebo prebúdzaní. Skúšajte to, ale bez toho, aby ste ho do dojčenia nútili. Dajte mu čas a veľa fyzického kontaktu s príležitosťami na dojčenie. Ak udržíte tvorbu mlieka, máte šancu, že po pár dňoch sa synček bude opäť dojčiť tak ako predtým. Momentálne sa nemusíte obávať, že by mu z hľadiska výživy niečo chýbalo, obzvlášť, ak sa k dojčeniu cez deň vráti a dojčí sa v noci.

Okrem toho môžete urobiť tieto kroky:
Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť.
Navyše k videám si prečítajte tento návod na to, ako sa bábätko prisáva. Ak by bolo možné zlepšiť prisatie bábätka, získa z prsníka podstatne viac mlieka, ako je možné získať pri odstriekavaní, či odkvapkávaní. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež podjazykovú a hornú uzdičku bábätka, ktoré môžu spôsobovať časť tejto situácie.
A tiež si pozrite fotky správneho prisatia.
Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka.

Spoločne s laktačnou poradkyňou sa porozprávate tiež o tom, ako preliečiť boľavé bradavky. Prevencia hryzenia spočíva najmä vo zvýšení tvorby mlieka a krokoch, ktoré by pomohli bábätko prilákať k dojčeniu v čase, kedy nie je úplne bdelé.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Ubytok mlieka a hryzenie