Dojčenie

Martina    06.12.2021, 11:14

Dobry deň, Chcem sa spytat ohladom dojčenia 8 mesacne babetko nechce prsnik doteraz sa kojilo bez problemov, vcera ma tri krat pohryzol,ja som skrikla a odvtedy ani vidiet. Musim si odsavat a tak mu to davat z flase,ale ja si tolko neodsajem. Ako by som ho znovu navodila na dojcenie. Dnes som to zasa skusila a zasa ma len pohryzol. Uz sa toho aj bojim,ze budem sa lakat a on sa bude viacej bat. A teda ak sa to nepodafi akomam zacat s tym,zeby mi mlieko postupne ubudalo? Nechcem brat tie tabletky na to,aby mi odislo mlieko. Ďakujem krasne

Milá Martina,

situácia, keď dieťatko začne takým spôsobom, ako popisujete, odmietať dojčenie, pravdepodobne predstavuje štrajk. Pozrite si prosím tento materiál o štrajku, ktorý súčasne popisuje kľúčové kroky - ako zvýšiť tvorbu mlieka a ako zintenzívnením fyzického kontaktu s bábätkom napomôcť zvýšiť šance, že sa prisaje:
Ako prekonať „štrajk“ v dojčení

Od prirodzeného odstavenia, ktoré nastáva omnoho neskôr, sa štrajk okrem iného líši aj tým, že dieťatko väčšinou nie je úplne spokojné s tým, že sa nedojčí - cez deň sa môže dieťatko správať relatívne pohodovo, ale v kritických okamihoch (zaspávanie, bolesť pri spadnutí, únava, atď.) môže byť oveľa nespokojnejšie, pretože by dojčenie potrebovalo, ale zároveň ho odmieta.

Odporúčame vám, aby ste si zo zoznamu poradkýň vybrali poradkyňu, ktorá vám priamo ukáže a vysvetlí postupy, ktoré vám môžu pomôcť:
http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

a okrem toho s vami prejde zoznam možných príčin, pre ktoré môže aj neskôr poklesnúť tvorba mlieka a bábätko sa tento fakt môže reagovať odmietaním prsníka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/dieta-prestalo-priberat/

Častou príčinou v tomto období býva napr. liečba matky (napr. aj užívanie hormonálnej antikoncepcie), prípadne iné príčiny, ktoré vám možno napadnú pri čítaní tohto článku o tom, ako pokračovať v dojčení po skončení výlučného dojčenia, napríklad podávanie veľkého množstvo jedla a nahrádzanie dojčenia jedlom, či to, že bábätko dostáva tekutiny z pohárika s náustkom, slamkou, či priamo z fľaše a do tejto kategórie spadajú aj kapsičky s príkrmami. Prečítajte si aj ďalšie možné príčiny:

http://www.mamila.sk/clanky-o-dojceni/ako-pokracovat-v-dojceni-po-6-mesiaci/

Keď bábätká takto hryzú, často je to reakcia na to, že sa v predošlých mesiacoch či týždňoch udiali zmeny, v dôsledku ktorých sa tvorba mlieka postupne znižovala. Odporúčame vám použiť postupy uvedené v materiály o štrajku a je možné, že sa opäť všetko vráti do pôvodných koľají a synček sa začne znovu dojčiť. Najkľúčovejšie v tomto bode je zvýšenie tvorby mlieka a udržanie tvorby mlieka odstriekavaním (čím predídete aj preplneným prsníkom a hrčkám) - odstriekané mlieko môžete synčekovi dávať do jedla či do hrnčeka na pitie. Vylúčte dôvody, pre ktoré sa mohla tvorba mlieka znížiť (príliš rýchle zavádzanie veľkého množstva príkrmov, ktoré znížilo tvorbu mlieka, používanie fľašky, cumlíka a pod.). Tekutiny synčekovi dávajte z obyčajného pohárika (bez náustkov a pod. - pohárik s náustkom je len iný typ fľaše). Používanie fľaše nie je potrebné a spôsobuje problémy s dojčením a to aj ak sa fľaša začne používať pri staršom dieťati.

Okrem toho využívajte kontakt koža na kožu a spoločné spanie - je pravdepodobné, že synček sa prisaje, ak bude blízko vášho prsníka, keď bude rozospatý v polospánku pri zaspávaní alebo prebúdzaní a vtedy by dojčenie nemuselo skončiť pohryznutím. Skúšajte to, ale bez toho, aby ste ho do dojčenia nútili. Dajte mu čas a veľa fyzického kontaktu s príležitosťami na dojčenie. Ak udržíte tvorbu mlieka, máte šancu, že po pár dňoch sa synček bude opäť dojčiť tak ako predtým. Momentálne sa nemusíte obávať, že by mu z hľadiska výživy niečo chýbalo, obzvlášť, ak sa k dojčeniu vráti.

Okrem toho môžete urobiť tieto kroky:
Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť.
Navyše k videám si prečítajte tento návod na to, ako sa bábätko prisáva.
Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež podjazykovú a hornú uzdičku bábätka, ktoré môžu spôsobovať časť tejto situácie.
A tiež si pozrite fotky správneho prisatia.
Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka.

Skontaktujte sa s laktačnou poradkyňou, aby ste v tejto situácii mohli dostať na mieru šité odporúčania a tiež psychickú podporu a povzbudenie. Ak by ste sa rozhodli skutočne pre ukončenie dojčenia, môže byť pre vás zaujímavé vedieť, že toto sa nemusí spájať s ukončovaním tvorby mlieka liekmi. Tie totiž nespôsobia, že sa tvorba mlieka zastaví rýchlejšie alebo menej bolestivo. Prečítajte si tento materiál:

https://www.mamila.sk/sk/pre-matky/dojcenie-a/zastavenie-tvorby-mlieka/Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok