Neustále kojení, dítě málo saje

Marsi    10.12.2021, 11:25

Dobrý den, máme doma 3 týdenní holčičku, která chce být kojená víceméně neustále, ale vypije hrozně málo. Kojíme třeba hodinu a půl z obou prsou a malá si vytáhne jen 45 ml. Poté usne. Jdu tedy odstřikat zbývající mléko a dalších cca 40 ml (obě prsa) se mi často odstříkat podaří. Mezitím se malá zase vzbudí. Přiložím ji tedy opět k prsu, vypije 5-10 ml a zase usne. Takto se pak plahočíme třeba další dvě hodiny. 15 minut spánek, deset minut sání prsu bez většího efektu. Nakonec nevydržím a chci ji nakrmit střikačkou (MM nebo UM), protože mám pocit, že nemůže spát kvůli hladu. Však podle tabulek by měla vypít 100 ml každé tři hodiny a to mi zvládneme tak max 50-60 ml. Se stříkačkou je to bohužel podobné. Vypije 10 ml a spí 10 minut. Snažím se ji růžně v průběhu krmení stříkačkou udržovat vzhůru ale nic se nedaří. Za poslední týden malá sice přibrala, ale já jsem vyřízená. Nemám pořádně čas ani nandat na talíř jídlo, které mi rodina doveze už uvařené. Stále kojím, vážím, odstříkávám, umývám lahvičky, ohřívám mléko nebo krmím ze stříkačky. Jsem v pokušení už dát malé flašku, protože by to z toho vypila rychleji a byla napapaná (jednou jsme ji už flašku dávali). Ale tolik mléka neodstříkám a bojím se, že pak skončí na UM. Žloutenku už nemá. Při kojení se snažím dát malé do pusinky co největší část dvorce. Uzdičku pod jazykem paní doktorka lehce nastřihla před 14 dny. Vždy když je vzhůru tak se jen natahuje po prsu a pláče. Dělám něco špatně ? Mám pokračovat s odstříkáváním? Nebo mám málo mléka (při odstříkávání jen kape, nestříká) ? Pokud je to u novorozenců běžné, tak kdy mohu očekávat, že se naučí pít po větších porcích ? A budu místo kojení celého dne v kuse kojit třeba jen co 3 hodiny ? Obávám se, že toto tempo vydržím maximálně do konce šestinedělí a pak to s kojením zabalím. Mockrát děkuji za radu.

Milá Marsi,

v tejto situácii existujú kroky, ktoré vám dokážu významne pomôcť všetko toto zjednodušiť, pomôžu bábätku získať všetko dostupné mlieko z prsníka, takže nebudete musieť odstriekavať a v prípade, že by bolo potrebné bábätko dokrmovať, existujú kroky, ako to urobiť priamo pri dojčení a postupne sa bude možné vrátiť k výlučnému dojčeniu bez dokrmovania. Všetky tieto kroky vám odporúčame robiť osobne s laktačnou poradkyňou z nášho zoznamu:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.

Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc. S laktačnou poradkyňou bude dôležité urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete, niektorí ľudia, ktorí podstrihujú uzdičku a nemajú pre tento zákrok špeciálne školenie, neurobia tento zákrok správne.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Vďaka úprave polohy bábätka tak, ak by bolo prisaté hlboko a asymetricky a vďaka stláčaniu prsníka vypije bábätko všetko dostupné mlieko z prsníka. Pitie vás naučí laktačná poradkyňa rozlíšiť a naučíte sa spoločne ako rozlíšiť, či bábätko vypilo dostatočné množstvo mlieka. Budete tak môcť prestať bábätko vážiť pred a po dojčení, čo sťažuje celú situáciu so starostlivosťou o bábätko. Neexistujú žiadne odporúčané množstvá mlieka, ktoré by bábätko malo vypiť počas jedného dojčenia. To, čo je kľúčové, je vedieť rozlíšiť pitie bábätka a výdatnosť dojčenia. Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Ďalšou dôležitou oblasťou je pomôcť bábätku so zaspatím po tom, čo sa dostatočne nasýtilo. Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky. Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka.

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať – a to isté sa týka aj striekačky. Medzi striekačkou a fľašou nie je veľký rozdiel z hľadiska vplyvu na dojčenie. Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka tak, aby ste postupne nemuseli dokrmovať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Neustále kojení, dítě málo saje