Plač po dojčení

Lenka    10.12.2021, 11:36

Dobrý deň, máme 7 týždňové bábätko a v poslednej dobe večer po dojčení stále strašne plače. Dojčím plne bez prikrmov.Celý deň v pohode,no na večer takto.Spánok má v poslednej dobe zvláštny- zaspí na chvíľku,potom je znova hore. Neviem,či je to tým,že má taký ľahký spánok a je unavená a plače,že nemôže zaspať.Dcéra priberala dobre do teraz,tak neviem čím to môže byť. Počas dojčenia saje z jedného prsníka a na druhom začne vymýšľať, krútiť sa a potom plakať. Nechám ju aj odgrgnuť medzi striedaním prsníka.Stale sa zamýšľam nad tým,či mám málo mlieka alebo čo.Do teraz išlo všetko v pohode.Pediatricka hovorila,že by mala vypiť cca 100ml mlieka. No keď sa prisala,tak zjedla 40ml po odvazeni,ďalej sa prisať nechcela,ale stále plakala,tak som si odsala 40ml,zjedla to,no stále bola hladná.Čo mám prosím vás robiť v takejto situácii? Ďakujem za odpoveď.

Milá Lenka,

správanie bábätka, ktoré popisujete, súvisí s reakciou na tok mlieka, ktorý bábätko vníma ako nedostatočný. Takéto situácie sa stávajú z niekoľkých príčin, medzi ktoré môže patriť aj to, že prisatie bábätka nie je od začiatku úplne správne a v dôsledku toho sa tvorba mlieka postupne znižuje - toto je pomerne nenápadný proces, ktorý začne byť vypuklý až v období, keď sa bábätko začne prisávať a odťahovať, naťahuje bradavku, hnevá sa, vrtí sa, plače a znova sa prisáva a znova plače, až sa úplne odmieta prisať. Bábätko môže v tomto čase ešte stále dobre priberať. Táto situácia typicky začína byť viditeľná najskôr večer, naopak v noci býva väčšinou spočiatku dojčenie ešte úplne pokojné. Postupne sa zhoršuje dojčenie aj počas dňa a nakoniec aj v noci. Typický čas, kedy začína byť toto správanie bábätka viditeľné, je 2-3 mesiace.

V tejto situácii sa dajú urobiť kroky pre to, aby sa to postupne zlepšilo. Zlepšovanie nenastane zo dňa na deň, ale je dôležité začať tieto kroky robiť čo najskôr. Pri jednotlivých krokoch pre zlepšenie situácie je kľúčové byť v osobnom kontakte s poradkyňou pri dojčení:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Kľúčom k zlepšeniu takejto situácie je zvýšenie tvorby mlieka a ďalšie kroky, ktoré popisuje tento materiál. Pozorne si ho preštudujte a prejdite spoločne s poradkyňou pri dojčení, ktoré kroky začnete používať.

Kľúčovým krokom pre zlepšenie dojčenia teraz je využívať fyzický kontakt s bábätkom, najmä kontakt koža na kožu a spoločné spanie - je pravdepodobné, že dieťatko sa prisaje, ak bude blízko vášho prsníka, keď bude rozospaté v polospánku pri zaspávaní alebo prebúdzaní a že ostane prisaté dlhšie. Skúšajte to, ale bez toho, aby ste ho do dojčenia nútili. Dajte mu čas a veľa fyzického kontaktu s príležitosťami na dojčenie.

Pre praktickú realizáciu uvedených krokov vám môže pomôcť byť v kontakte s poradkyňou pri dojčení, ktorá vám poskytne psychickú podporu a usmernenie, ako postupovať.
Okrem toho môžete urobiť tieto kroky:
Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť.
Navyše k videám si prečítajte tento návod na to, ako sa bábätko prisáva.
Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež podjazykovú a hornú uzdičku bábätka, ktoré môžu spôsobovať časť tejto situácie.
A tiež si pozrite fotky správneho prisatia.
Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka.

Spoločne s laktačnou poradkyňou sa naučíte vyhodnotiť výdatnosť dojčenia a pitia bábätka. Toto je omnoho spoľahlivejší ukazovateľ, ako sledovanie toho, koľko bábätko vypilo počas dojčenia. Neexistuje nič také, ako štandardná dávka materského mlieka (napríklad 100 ml), ktorú by bábätko malo vypiť počas jedného dojčenia. Je dôležité s bábätkom tráviť veľa času vo fyzickom kontakte, aby ste mu mohli prsník ponúkať, keď bude pripravené na dojčenie čo najskôr a vyhli sa tak nespokojnosti. Keď sa bábätko výdatne napije, je dôležité ho hneď po dojčení začať uspávať a potom ho udržať v spánku dojčením, nosením, hojdaním, aby ste sa vyhli tomu, že bábätko zaspí, po chvíľke sa zobudí a celý kolotoč sa opakuje, pretože toto samo o sebe môže prispievať k večernej nespokojnosti.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Plač po dojčení