Kojeni a zuby

Pavlína    12.12.2021, 14:01

Dobrý den mám syna 16 m kojím v noci opravdu často spíme spolu v posteli. Bohužel jsme teď byli u zubaře a má velmi špatne zuby (jedničky a jedna dvojka nahoře) ze začátku jsme necistili tak pečlivě a nyní má zuby zkažené a hrozí vytržení. Zubarka mi doporučila postupně úplně přestat kojit v noci ze to v tomto případě stav zubů zhoršuje. Nevím si rady vím že kojení na zuby nevadí ale nevím jestli v tomto případě nemůže škodit? Díky moc za pomoc.

Milá Pavlíno,

vplyv dojčenia na zuby je pozitívny. Odstavením alebo znížení počtu dojčení či tým, že by ste prestali dojčiť v noci, nemá ako zlepšiť situáciu so zubami. Dojčenie nezhoršuje stav zubov dieťatka. 

Viac si na túto tému môžete prečítať aj v tomto stomatologickom časopise:

https://www.stomateam.cz/cz/obecna-stomatologie/zpusobuje-kojeni-zubni-kaz#confirm

Riešením tejto situácie so zúbkami v žiadnom prípadne nemusí a nemá byť ukončenie dojčenia, hoci len nočného dojčenia, pre takéto odporúčanie neexistujú žiadne vedecké dôkazy. Váš synček nemá pokazené zúbky kvôli tomu, že je dojčený a dojčenie nezhoršuje stav, v ktorom teraz zúbky sú, práve naopak. Zvlášť, ak ide o zúbky, ktoré, ako píšete, ešte len rastú a už sa rozpadávajú. Hypopláziou zubnej skloviny, ktorá je zodpovedná za takéto rozsiahle problémy so zúbkami, trpí asi 30 % detí. Každá matka si predstavuje, že jej dieťatko bude mať zúbky ako perličky a trápia ju vyčítavé pohľady ľudí, ktorí sa dívajú na dieťa vždy, keď sa usmeje a dávajú jej pocítiť, že sa poriadne nestarala. Ale to tak nie je. Ona neurobila nič zlé. Bohužiaľ okrem neopodstatnených výčitiek sa matky v tejto situácii stretávajú s nevedeckými informáciami, na ktoré sme vysvetlenia zakladajúce sa na medicíne založenej na dôkazoch, poskytli už v tejto odpovedi z našej poradne:

https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=4864

Táto odpoveď je vypracovaná na základe medicíny založenej na dôkazoch a môžete požiadať ľudí, ktorí chcú argumentovať, že dojčenie môže za kazy, ktoré má vaše bábätko, aby vám ukázali štúdie dokazujúce ich názor. Bradavka pri dojčení smeruje hlboko do horného podnebia dieťaťa a mlieko zuby neomýva. Je možné, aby ste videli mlieko pri dojčení, pravdepodobne ide o malý zvyšok mlieka, keď sa už dieťa púšťalo bradavky. Toto nie je situácia, akú zažíva dieťa pri nočnom dojčení, nehovoriac o tom, že mnohé deti veľkú časť dojčenia v noci nepijú žiadne mlieko, len monotónne sajú bez pitia. Každopádne materské mlieko ako také navyše nie je kariogénne. Dojčenie nie je príčinou hypoplázie zubnej skloviny, a ak niečo dojčenie či materské mlieko robí, tak je to zabíjanie baktérií zubného kazu, remineralizácia a odstraňovanie bolesti Ak dieťatko predčasne a zbytočne kvôli zúbkom odstaví, tak to bude len horšie nehovoriac o tom, čo to bude pre jeho noci znamenať. Nočné odstavenie ani žiadne iné odstavenie nepomôže v tom, aby sa kazenie zúbkov zastavilo. Možno pomôže vedieť nasledovné:

a) ak sa takto kazí sklovina, tak je to s najväčšou pravdepodobnosťou pre to, že bola oslabená (napríklad ochorenie matky v tehotenstve, iné externé faktory)

b) sklovina v detstve je veľmi jemná a keď je oslabená, tak veľmi rýchlo "zlezie" a neskôr sa po kúskoch odštiepi celý zúbok

c) v tomto prípade neplatí, že kedy sa zuby poriadne čistili, tak by sa to nestalo.

Dojčenie je pre deti tohto veku veľmi dôležité. Uistenie a pocit bezpečia, ktorý deti zažívajú vďaka dojčeniu v noci a pri zaspávaní, sú veľmi dôležité pre budovanie ich bazálnej dôvery vo vzťahy a v ľudí.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Kojeni a zuby