Obrátila by som sa na profesionálnu laktačnú poradkyňu

Daniela nám napísala, že jej by v oblasti dojčenia pomohlo, ak by jej niekto povedal, „že nie je hanba vypýtať si pomoc.“

Existuje častá predstava, že dojčenie je automatické a nič na tom nie je. Že dojčenie jednoducho buď funguje alebo nefunguje. A tým pádom, že keď sa žena snaží, tak už nie je nič, čo môže pre zlepšenie dojčenia urobiť.

Dojčeniu sa však kladie množstvo prekážok. A ak by aj dojčenie ako také mohlo byť intuitívne a jednoduché, tak riešenie vzniknutých problémov s dojčení nie je ani intuitívne ani samozrejmé. Nie je reálne očakávať, že ženy budú vedieť všetko o dojčení len preto, že porodili dieťa. V súčasnosti sa ženy stretávajú skôr so systémom nepodpory dojčenia už od momentu pôrodu. Namiesto kontaktu koža na kožu po pôrode, mnohé zažijú to, že sú od bábätiek oddelené.  Na prvé dojčenie im ich prinesú po tom, čo sa premeškali rozhodujúce okamihy, v ktorých je bábätko inštinktívne pripravené správne sa prisať a získavať mlieko z prsníka.

Namiesto dojčenia popri zoznamovaní sa v kontakte koža na kožu sa snažia nadojčiť bábätká zabalené v zavinovačke. Namiesto podpory sa ženám v pôrodnici tvrdí, že ešte nemajú mlieko,  že ich bradavky nemajú vhodnú veľkosť či tvar, že majú bábätká dokrmovať fľašou, že riešením problémov s dojčením je umelé mlieko a že k bábätkám nerozlučne patria zavinovačky, cumlíky, fľašky a klobúčiky.

Laktačné poradkyne ženám dokážu poradiť v tom, čo všetko je možné pre dojčenie urobiť, ako vyriešiť problémy s dojčením a vedia vysvetliť, ktoré postupy dojčeniu pomáhajú a ktoré nie.

Dojčenie pre mnohé ženy a bábätká končí už v prvých dňoch či týždňoch po pôrode. Toto spôsobuje hlboké rozčarovanie a sklamanie žien, z ktorých 98 % je ešte pred pôrodom rozhodnutých, že chce svoje dieťa po narodení dojčiť.

Ak máte otázky o dojčení alebo máte chuť so všetkým už tresnúť, ozvite sa profesionálnej laktačnej poradkyni MAMILY. Práve laktačné poradkyne MAMILY budú rozumieť vašej frustrácii a snahe pomôcť bábätku aj sebe, aby dojčenie bolo jednoduché a pomáhalo vám v starostlivosti o bábätko.

Mamila.sk > Články o dojčení > Obrátila by som sa na profesionálnu laktačnú poradkyňu