Ako poznať, kedy dieťatko skutočne pije? Ako pomôcť vypiť viac?

Niekedy sa zdá byť ťažké zistiť, či dieťa, ktoré je prisaté na prsník, skutočne pije mlieko. Tu je niekoľko rád, ako to zistiť.

Podľa čoho vieme, či dieťa naozaj pije mlieko?

Keď dieťa pije mlieko, má: doširoka otvorené ústa, urobí pauzu v brade a potom zatvorí ústa. To, že má prsník v ústach a robí sacie pohyby neznamená, že naozaj pije mlieko. Keď dieťa saje, ale nepije mlieko, jeho brada sa hýbe rýchlo, pričom nerobí pauzu v rytme – to znamená: snažím sa dostať mlieko von, ale nejde to. Ak by ste si to radi sami vyskúšali, sledujte, ako vám pri plnení úst tekutinou brada klesne a zostane poklesnutá. Keď prehltnete, brada sa akoby na chvíľu zastaví a potom sa vráti naspäť hore. Táto pauza, viditeľná aj na brade dieťaťa pri dojčení, znamená, že má ústa plné mlieka. Čím dlhšia je pauza, tým viac sa dieťa napilo, takže je zjavné, že hovoriť matkám, aby kŕmili dieťa 10 alebo 15 alebo 20 minút na každej strane, nemá zmysel. Dieťa, ktoré veľmi dobre pije (nielen saje) povedzme 20 minút neprerušovane, možno už druhú stranu ani nebude chcieť. Dieťa, ktoré saje na prsníku bez pitia, môže byť hladné aj po 20 hodinách na prsníku. Spomínanú „pauzu“ je možné vidieť v inštruktážnych videách, ktoré sme pre vás pripravili. Keď raz pochopíme zmysel „pauzy“ brady, nedáva žiadny zmysel rozprávať o dĺžke dojčenia.

Ako pomôcť dieťaťu vypiť viac materského mlieka?

Keď vieme, kedy dieťa pije mlieko, vieme mu pomôcť vypiť viac. Stláčanie prsníka v čase, keď dieťa prestane prehĺtať, ale ešte saje, je vhodným spôsobom, ako zvýšiť množstvo dostupného materského mlieka pri dojčení.

Stláčanie prsníka

  1. Držte dieťa jednou rukou.
  2. Držte prsník druhou rukou, obopínajúc ho tak, že palec umiestnite na jednej strane prsníka (najjednoduchšie na vrchnej časti prsníka), ostatné prsty na druhej strane, na báze prsníka pri hrudi, dostatočne ďaleko od bradavky.
  3. Sledujte, či dieťa pije (pozri videoukážky dojčenia) Nie je nutné byť posadnutý sledovaním každého potiahnutia. Dieťa pije potrebné množstvo mlieka, keď pije spôsobom „ústa naširoko otvorené – pauza – potom zavrie ústa“.
  4. Ak dieťa na prsníku saje bez pitia a už nepije spôsobom  „ústa naširoko otvorené – pauza – potom zavrie ústa“, stlačte prsník na zväčšenie vnútorného tlaku v celom prsníku. Neprechádzajte prstami po prsníku, smerom k dieťaťu, len stlačte a držte. Nerobte to tak silno, aby to bolelo a snažte sa nemeniť tvar dvorca (tmavšia časť prsníka blízko úst dieťaťa). Dieťa by malo po stlačení začať znova piť spôsobom „ústa naširoko otvorené – pauza – potom zavrie ústa“. Stláčanie používajte len ak dieťa saje, ale nepije!
  5. Držte prsník stlačený, až kým už dieťa nepije aj napriek stlačeniu, a potom tlak uvoľnite. Ak dieťa prestane hýbať čeľusťou, prípadne sa vráti k satiu bez pitia, uvoľnite tlak. Často dieťa prestane úplne sať, keď sa tlak uvoľní, ale znova zakrátko začne, keď mlieko znova začne tiecť. Ak dieťa neprestane sať bez pitia, keď sa tlak uvoľní, počkajte chvíľu, než začnete znova stláčať.
  6. Dôvod pre uvoľnenie tlaku je ten, aby si ruka mohla oddýchnuť a aby mlieko mohlo začať znova tiecť. Dieťa, ktoré prestane sať, keď prestanete tlačiť, znova začne piť, len čo zacíti chuť mlieka.
  7. Keď dieťa znova začne sať, môže piť spôsobom „ústa naširoko otvorené – pauza – potom zavrie ústa“. Ak nie, znova stlačte, tak ako je to opísané vyššie.
  8. Pokračujte na prvej strane, dokiaľ dieťa nepije aj napriek stláčaniu. Mali by ste dieťaťu dovoliť, aby ostalo na tejto strane trochu dlhšie, pretože sa občas môže znova spustiť spúšťací reflex a dieťa samo začne znova piť. Ak už dieťa nepije, dovoľte mu pustiť prsník alebo ho dajte dole z prsníka.
  9. Ak chce dieťa viac, ponúknite mu z druhej strany a zopakujte postup.
  10. Pokiaľ nemáte boľavé bradavky, je možné niekoľkokrát vymeniť strany z jednej na druhú týmto spôsobom.
  11. Pracujte na zlepšovaní prisatia sa dieťaťa.
  12. Pamätajte – stláčajte keď dieťa saje, ale nepije. Počkajte, kým dieťa začne sať; najlepšie je nestláčať, keď dieťa prestalo sať úplne.

Stláčanie prsníka sa osvedčilo zvlášť v prvých dňoch a pomáha dieťaťu dostať viac materského mlieka. Novorodenci nepotrebujú veľa materského mlieka, avšak určité množstvo materského mlieka potrebujú. Správne prisatie a stláčanie im ho pomôže získať. Toto nebudete musieť používať stále. Keď sa dojčenie zdokonalí, budete môcť dojčenie nechať plynúť prirodzene. Ako používať stláčanie môžete vidieť na inštruktážnych videách, ktoré sme pre vás pripravili.

Dojčiť z jednej alebo z oboch strán?

Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď. Sledovaním pauzy v brade vieme, kedy dieťa pije a kedy sa pitie zmenilo na satie bez pitia. Stláčanie prsníka nie je potrebné, ak s dojčením nie sú problémy. Ak všetko dobre prebieha, matka by mala dieťaťu umožniť, aby dopilo z prvého prsníka, a ak chce viac, ponúknuť mu piť z druhej strany. Ako vieme, že dieťa dopilo? Keď už iba saje (rýchle sacie pohyby bez pauzy) a nepije z prsníka (typ satia „ústa naširoko otvorené– pauza – potom zavrie ústa“). Stláčanie prsníka pomáha dieťaťu dostať viac mlieka. Môžeme preto použiť protokol o stláčaní prsníka. Je dobré riadiť sa potrebami dieťaťa. Niekedy bude stačiť len jeden prsník a inokedy bude vyžadovať dojčenie z oboch strán.

Materiál Stláčanie prsníka, revízia máj 2008 Materiál Protokol na zvýšenie prísunu materského mlieka. Máj 2008 Autor, revízia: Jack Newman, MD, FRCPC 1995-2005 Revízia: Edith Kernerman, IBCLC and Jack Newman, MD, FRCPC, 2008 Preklad: MAMLA, o. z., 2019

Materiály na tejto webovej stránke nie je možné šíriť ani kopírovať bez predchádzajúceho povolenia a nesmú byť použité v žiadnom kontexte, ktorý by porušoval Kódex WHO o marketingu náhrad materského mlieka a následné rozhodnutia WHA. Ak si nie ste istí, či túto podmienku spĺňate, napíšte nám na: dojcenie@mamila.sk.

Mamila.sk > Články o dojčení > Ako poznať, koľko bábätko vypije