Neobmedzovala by som čas dojčenia na 15 - 20 minút na jednom prsníku

Ivana nám napísala, čo by pomohlo jej: „Nesledovať čas na kojenie, nechať dieťa na prsníku, ako dlho chce a kedy chce.“

Obmedzovanie dĺžky dojčenia (napríklad na 10 či 15 minút na jedno kŕmenie) sa ženám často mylne odporúča preto, že si ľudia myslia, že cieľom dojčenia je len čo najefektívnejšie nakŕmenie bábätka, že po určitom čase sa bábätko s prsníkom už len „hrá“ alebo že dlhé alebo časté dojčenie je príčinou bolestivých bradaviek alebo že ho po dlhom bolí bruško. Pritom presný opak je pravdou.

Bábätká by sa mali mať možnosť dojčiť, kedykoľvek chcú a akokoľvek dlho chcú. Obmedzovanie dĺžky dojčenia alebo počtu dojčení spôsobuje znižovanie tvorby mlieka. To sa týka aj obmedzovania dojčenia používaním cumlíka alebo balením bábätka do zavinovačky, aby dlhšie spinkalo. Dojčenie predstavuje omnoho viac než len príjem mlieka a bábätká sa môžu chcieť dojčiť z mnohých dôvodov, ktoré sa netýkajú kŕmenia: Dojčenie im pomáha zaspať a pokračovať v spánku, pomáha im regulovať rôzne telesné funkcie, najmä dýchanie, srdcovú činnosť, telesnú teplotu, pomáha im znižovať prežívanie stresu či bolesti. Môže sa chcieť dojčiť preto, že sa prebúdza a potrebuje ešte ďalej spinkať. Alebo potrebuje cítiť blízkosť matky.

Časté a dlhé dojčenia neznamenajú, že matka nemôže robiť nič iné a musí celý deň sedieť na gauči s dieťaťom na prsníku. Profesionálne laktačné poradkyne vám ukážu, ako skĺbiť potreby bábätka s vašimi potrebami.

Svetová zdravotnícka organizácia zdôrazňuje, že dojčenie podľa potrieb bábätka je dôležitou podmienkou úspešnosti dojčenia. Podporu a pomoc nájdete u profesionálnych laktačných poradkýň MAMILY.

Mamila.sk > Články o dojčení > Neobmedzovala by som čas dojčenia na 15 - 20 minút na jednom prsníku