Dojčenie a podpora od partnera dojčiacej matky

Mnoho ľudí si myslí, že keď matka dojčiť chce a bude sa snažiť, dojčenie pôjde bez problémov. Často však pre úspešné dojčenie treba spraviť viac, než len chcieť. Počas niekoľkých desiatok rokov v 20. storočí celý vizuálny obraz dojčeného dieťaťa takmer úplne vymizol. Nie je výnimkou, že žena za celé obdobie dospievania nevidí dojčiace sa dieťa. Práve fakt, že 2 – 3 generácie matiek dojčili veľmi krátko alebo vôbec a že takmer vymizli viacgeneračné rodiny, má tiež výrazný vplyv na túto situáciu. Namiesto toho máme možnosť oveľa častejšie sa stretnúť s vizuálnym obrazom kŕmenia z dojčenskej fľaše. Pretože väčšina matiek súčasných mladých žien dojčila len veľmi krátko, nedokážu dať správne rady ohľadom dojčenia svojim dcéram. Navyše aj medzi lekármi a detskými sestrami je veľa tých, ktorí vyrastali v období kŕmenia dojčenskou fľašou, a preto nie vždy dokážu presne a odborne poradiť.

Preto dojčiace matky potrebujú okrem správnych a presných informácií aj podporu. To, či matka bude dojčiť a ako dlho bude dojčiť, výrazne ovplyvňuje aj podpora od partnera dojčiacej matky. V roku 2017 zaznamenal obrovský úspech status pána Davida Brinkleyho na sociálnej sieti Facebook, v ktorej podporil svoju manželku v spoločnom spaní so svojimi deťmi. Prečítajte si jeho slová, ktoré dojali milióny žien na celom svete:

"Moja žena je typ zameraný na priateľstvá. Vedie hodiny a hodiny dlhých rozhovorov so svojimi priateľkami po celý čas a občas sa mi podarí započuť malé útržky. Nedávno sa rozprávala s priateľkou a hovorili o tom, čomu sa hovorí "spoločné spanie" a počul som tú druhú, ako sa opýtala: „A nie je tvoj manžel zásadne proti? Môj manžel by mi to nikdy nedovolil.“ To mi vyrazilo dych a prenasledovalo ma to niekoľko dní. Takže som sa rozhodol, že sa vyjadrím ako muž a poviem pár vecí priamo. Nemôžem nenávidieť nič z toho, čo robí moju ženu takou matkou, akou je. Nikdy by som nezhodil alebo neznevažoval čokoľvek, čo chce urobiť pre moje deti. Musím sa niekedy tlačiť v maličkom kúte postele? Áno? Ale môj ty bože, ako krásne vyzerá, keď drží moje deti? Aby sa cítili milované a v bezpečí? Vec sa má tak, že toto zažívajú naše ženy len krátke obdobie ich materstva. Nosia naše deti, porodia ich, starajú sa o nich a možno počas toho, ako sú malé, nechajú ich priplaziť sa k nám do postele a pritúliť sa, ale nakoniec naše deti vyrastú a stanú sa „príliš cool“ na maznanie, takže prečo by sme my ako muži mali chcieť ukradnúť im čo i len jedinú sekundu tohto času? Byť matkou je súčasť ich identity a čo je rok alebo tri oproti desaťročiam spoločného života? Chcel by som len povedať, že som hrdý na rozhodnutia mojej ženy ako matky a podporujem každé jedno z nich. Nikdy by som ju nechcel okradnúť o tento čas alebo o tieto obdobia, ktoré sú v skutočnosti tak krátke na to, aby si ich človek neužil. Prosím, rešpektujte svoje ženy ako matky."

Spýtali sme sa našich čitateliek, ako im pomáhajú ich partneri – oteckovia ich detí:

"Veľmi - citujem: "Len jej daj, aspoň bude 5 minút ticho sedieť."

Iveta a 21-mesačná dcérka

"U nás to isté - hlavne ráno, keď sa nám ešte nechce ísť z postele, vždy padne veta, prečo mu nedám "prso", aspoň bude ešte chvíľu ležať a nemusíme vstávať."

Mária a 16-mesačný synček

„Manžel ma podporuje svojou prítomnosťou, podporou a nadšením pre dojčenie a vzťahovú výchovu. Viackrát ma podržal, keď som bola unavená či psychicky na dne (nie z dôvodu dojčenia) a vyšlo mi z úst, že to vzdám. Vždy mi pripomenul, prečo som chcela dojčiť a dal mi silu. Bol a je tým, kto stojí pri mne, aj keď okolie, lekári či hocikto iní ma kritizuje, odsudzuje, nechápe alebo hádže pod nohy polená ohľadom dojčenia. Je to veľmi dôležité a som rada, že práve on je oteckom našich detí.“

Katarína

"Manžel mi vychádza v ústrety vždy,keď chce malinká prsník,aj keď práve máme niekam ísť alebo niečo robiť. Vždy ma podrží,keď niekto komentuje,že veď 14mesačné dieťa už kojiť nepotrebuje. A vidím na ňom,aký je pyšný,že napriek počiatočným problémom stále dcérku dojčím."

Silvia

„Náš otecko to nechal na mňa a súhlasí s mojim rozhodnutím dojčiť, dokedy nám to vyhovuje. Malý má 27 mesiacov. S láskou sa prizerá, keď malého uspávam dojčením.“

Silvia

"Chce, aby som kojila, čo najdlhšie, lebo vie, že je to správne a študuje si vaše webové stránky."

Janka

„Môj manžel našu dcéru kŕmil cievkou po prste, kým ja som si odsávala mlieko, podporuje ma v dojčení a v liečení mojich bradaviek, hladil ma, keď som pri dojčení od bolesti plakala, našu dcéru nosí v šatkovom nosiči, prebaľuje do látkových plienok, vstáva s dcérou o piatej ráno a mňa nechá spať ďalšie dve hodiny, kým odíde do práce a všetkým kamarátom vysvetľuje, aké je dojčenie dôležité.“

Veronika

"Manžel ma veľmi podporuje, vie, aké je to pre našu dcérku dôležité a aj pre mňa. Dokonca niekedy zažartuje: "No jasné, že pri tebe je maličká ticho, keď máš "prsko"."

Alenka

„Aj nám sa to takto krásne už mnoho mesiacov dojčí vďaka oteckovi. Vďaka jeho starostlivosti, podpore, nočnému vstávaniu, keď bol synček maličký, vďaka kŕmeniu cievkou po prste. Mohla som mu tlačiť ruku, keď ma dojčenie nesmierne bolelo. A teraz je na nás hrdý, keď sa dojčíme kdekoľvek a kedykoľvek to Viliamko potrebuje.“

Michaela

"Mňa podporuje a raz mi povedal, že dojčenie je jedna z hlavných vecí, ktoré mi na materstve závidí."

Viktória

"Mňa môj manžel podporuje na 120 %! Stále študuje vašu stránku a keď sa niekto čuduje, keď poviem, že by som chcela kojiť do 2-3 rokov, tak vysvetľuje prečo je to dobré pre dieťa. No je parádny!"

Jana

"Manžel ma podporuje, aj keď začiatok bol ťažký, jemu tiež nevadí, keď kojím, všade, kde chodím."

Oľga

"Bez manžela by som tie ťažké chvíle nevydržala. Je mi neskutočnou odporou a je šťastný, že sme to všetko zvládli a zvládame a stále povzbudzuje a podporuje. Neskutočne mu ďakujem!"

Eva

Mamila.sk > Články o dojčení > Dojčenie a podpora od partnera dojčiacej matky