Skutočná príčina "koliky"

Lucia nám napísala: „Dlho som žila v omyle, že nadojčené a prebalené bábätko nič viac nepotrebuje a jednoducho spokojne zaspinká po položení do postieľky.“

Spánok bábätiek sa odlišuje od spánku dospelých ľudí. Bábätká potrebujú byť uspávané. Pre mnohé bábätká je samostatné zaspávanie v postieľke nereálny cieľ.

Pre novorodencov sa prakticky celý čas bdenia spája s dojčením. Orientačne po približne 30 – 40 minútach od zobudenia bábätká potrebujú začať znova zaspávať. Na zaspatie im často pomáha napríklad dojčenie alebo monotónny pohyb (hojdanie, nosenie). Ak je bábätko v tomto veku bdelé viacero hodín po sebe, znamená to, že premeškalo spánok a už predtým potrebovalo byť uspávané.

Približne po 3. týždni bábätká začnú omnoho viac vnímať svoje okolie a po tom, čo uplynie čas bdenia, potrebujú byť uspávané a zaspať. Bábätká v tomto veku majú často po nadojčení krátku fázu aktívneho bdenia. Vtedy sledujú okolie, zaujímajú sa o tváre, interakciu a podnety ľudí okolo. Táto fáza však môže trvať aj len pár minút. Ak trvá dlhšie, pretože bábätko niečo zaujme, napríklad preto, že ľudia okolo ho zabávajú príliš dlho, premešká sa fáza pripravenosti na zaspatie. Bábätko nakoniec zaspí (väčšinou s ťažkosťami), ale po tom, čo už dávno malo spať. Toto je jedna z príčin toho, čo sa pri bábätkách nesprávne označuje ako bolesti bruška alebo „kolika“.

Ďalšou príčinou  „koliky“ je to, že bábätká spia príliš krátko. Keď bábätká zaspia, potrebujú spať dostatočne dlho na to, aby prebehol kompletný spánkový cyklus. Ak sú po zaspatí položené do postieľky, mnohé bábätká sa začnú mrviť, krútiť, mrnčať, až sa rozplačú, často vtedy priťahujú nožičky k brušku, červenejú v tváričke, poprdkávajú. Vyzerá to ako bolesť bruška. V skutočnosti ide o správanie spojené so snahou vrátiť sa do kontaktu z matkou, aby mohli pokračovať v spánku.

Ak máte otázky o dojčení alebo máte chuť so všetkým už tresnúť, ozvite sa profesionálnej laktačnej poradkyni MAMILY, aby ste sa porozprávali o súvislostiach medzi spánkom a dojčením. Pomoc s naplnením potrieb bábätiek súvisiacich so spánkom významne pomôže zjednodušiť starostlivosť o bábätko.

Mamila.sk > Články o dojčení > Skutočná príčina "koliky"