Nečakala by som, kým mlieko "príde"

Terézia nám napísala, čo by zmenila: „Že dojčiť mám od pôrodu, nie až tretí - štvrtý deň.“

K podpore dojčenia patria aj správne informácie o dojčení. Kľúčová informácia je, že tvorba mlieka sa nezačína až pár dní po pôrode, ale že bábätko pije materské mlieko ihneď po narodení.

Materské mlieko sa tvorí ženám už počas tehotenstva, približne od 16. týždňa tehotenstva. To znamená, že každá žena, aj tá, ktorá porodí predčasne, prichádza do pôrodnice s prsníkmi, v ktorých sa tvorí mlieko. Už od narodenie môže bábätko získavať dostatok materského mlieka z prsníka. Následne bábätko pije každým dňom viac a viac mlieka, vyprázdňovaním prsníka stimuluje prsia k vyššej a vyššej tvorbe mlieka. Toto zvyšovanie tvorby mlieka je najviac vnímané na približne 3. – 4. deň po pôrode – a to špeciálne v prípade, že dovtedy sa prsník výdatným dojčením vyprázdňoval len málo.

Nie je pravda, že „laktácia sa rozbieha“ alebo že treba čakať na to, že mlieko „príde“. Mnohé bábätká nie sú prvé dni po pôrode dojčené alebo sa dojčia len veľmi málo, prípadne sa dojčia len „tak na skúšku“ a pritom sú dokrmované so zdôvodnením, že „matka ešte nemá mlieko“. Na  „nástup laktácie“ nie je potrebné čakať. Ak sa bábätká majú možnosť dojčiť už v prvej hodine po narodení, vytvára to základ pre dostatočnú tvorbu mlieka počas celého obdobia dojčenia.

Profesionálna laktačná poradkyňa MAMILY vám môže ešte pred pôrodom vysvetliť, ako rozlíšite pitie bábätka od satia bez pitia a ako mu pomôcť, aby hneď po pôrode získavalo dostatok mlieka.

Mamila.sk > Články o dojčení > Nečakala by som, kým mlieko "príde"