Nemohla som dojčiť, lebo: „Musela som užívať lieky, pri ktorých som nemohla dojčiť."

Nesprávna rada: "Ak chcete dojčiť, nesmiete užívať vôbec žiadne lieky. Všetko ide bábätku do mlieka."

Skutočnosť: Ľudia majú ešte stále predstavu, že dojčiť môžu iba zdravé ženy, ktoré nič neužívajú, dokonale sa stravujú a majú bezchybnú životosprávu. Že inak je dojčenie nebezpečné. V skutočnosti je dôležité pochopiť, že práve pre zdravie dieťaťa aj ženy je dôležité, aby mohli dojčiť ženy zo všetkých spoločenských vrstiev a aj keď potrebujú liečbu. Myšlienka, že ženy sa počas dojčenia nesmú liečiť, pochádza z predstavy, že dojčenie trvá iba pár týždňov a potom skončí a teda, že žena má jednoducho počkať. Predstava o krátkom trvaní dojčenia a o tom, že dojčenie nie je dôležité, vedie k tomu, že sa takýmto témam pri dojčení nevenuje náležitá pozornosť. Oveľa jednoduchšie než dohľadávať informácie je povedať: „Veď prestaňte dojčiť."

O každom lieku existuje množstvo farmakokinetických informácií, ktoré sa dajú v súvislosti s dojčením využiť. Vďaka tomu, ako aj štúdiám a súborom žien, ktoré ten-ktorý liek užívali a dojčili, je možné odporúčania o užívaní liekov a dojčení postaviť na vedeckom podklade.

V MAMILE sa môžete obracať na náš tím skúsených farmaceutiek, lekárok a lekárov ako aj ďalších odborníkov, ktorí a ktoré vám budú vedieť v rámci svojej expertízy poradiť, ako môžete ďalej popri užívaní liekov pokračovať v dojčení. A môžete sa na to spoľahnúť.

Čo by vám o liekoch v súvislosti s dojčením nemal nikto nikdy povedať?

  • „Skús tú bolesť vydržať, aj tak si na to nemôžeš nič dať, keď dojčíš."
  • „Odlož liečbu, kým neukončíš dojčenie."
  • „Nevieme, čo sa môže stať, keď by si tento liek počas dojčenia užívala."
  • „Ak užívaš antibiotiká, tak treba dojčenie prerušiť a pokračovať, až keď ich doužívaš."
  • „Kým dojčíte, nemôže vám nikto na to nič predpísať."

Svetový týždeň dojčenia 2023: Nech môžu dojčiť

Tohtoročný svetový týždeň dojčenia bude venovaný výroku, ktorý ženy vyslovujú pomerne často: „Nemohla som dojčiť." V tomto výroku sa skrýva sklamanie, frustrácia z ukončenia dojčenia, ale aj počiatočné želanie dojčiť. NECH teda môžu dojčiť!

Mamila.sk > Články o dojčení > Nemohla som dojčiť: Potrebovala som liečbu