Keby som tak vedela skôr, ako si uľahčiť nočnú starostlivosť o bábätko

Alenka napísala, že jej by pomohlo, keby jej „niekto povedal, že už od prvého dňa môže spať bábätko pri nás a kojiť sa, koľko chce a kedy chce. Vďaka tomuto som sa už pri dvojičkách narodených po staršom dieťati konečne vyspala oveľa viac. Už od príchodu z nemocnice spia so mnou v posteli a keď sa zamrvia, nakojím ich v spánku a spia ďalej.“

Dojčenie a spoločné spanie uľahčujú starostlivosť o bábätko v noci. Rodičmi sme aj v noci a potreby bábätka v noci sú rovnako dôležité ako potreby, ktoré má cez deň. Nočnú starostlivosť uľahčuje, keď sa rodičia nesnažia počítať, koľkokrát sa bábätko v noci zobudilo alebo sa nesnažia čakať, či bábätko náhodou nezaspí samo.

Je úplne normálne, že necháte bábätko zaspávať na prsníku. Nie je pravda, že bábätká po 6 mesiaci už majú prespať celú noc alebo že svojmu bábätku spôsobujete problémy so spánkom tým, že ho uspávate dojčením.

Ženy, ktoré sú z nočnej starostlivosti o bábätko právom unavené a vyčerpané, nepotrebujú, aby im okolie vyčítalo, že uspávajú bábätko dojčením alebo že je bábätko s nimi v posteli. Potrebujú získať reálnu pomoc a čas na oddych a zmenu činnosti.  Zvaľovať vinu na dojčenie a hovoriť im, aby prestali, nie je pomoc. Prečítajte si naše tipy a skúsenosti.

Tlačí na vás okolie či iní ľudia, aby ste už konečne niečo zmenili? Ste zo starostlivosti o bábätko vyčerpaná? Hľadajte pomoc, podporu a povzbudenie na podporných skupinách dojčenia.

Mamila.sk > Články o dojčení > Keby som tak vedela skôr, ako si uľahčiť nočnú starostlivosť o bábätko