Normy pre dojčené dieťa po prvých dňoch

Dr. Jack Newman, FRCPC, IBCLC, Medzinárodné centrum pre dojčenie

Keď príde žena s bábätkom po narodení domov, nastane ďalšia etapa spoločného života. Dieťatko sa zaradí do života rodiny. Po návrate z pôrodnice budete v úzkom kontakte s pediatrom či pediatričkou, ktorého si vyberiete si ešte pred pôrodom. Pediater či pediatrička by okrem iného počas prvej návštevy mal skontrolovať dojčenie, teda samotná otázka či dojčíte, by mala byť doplnená pozorovaním dojčenia.

Pediater vám navrhne termín ďalšej kontroly, obvykle o mesiac, v niektorých prípadoch aj skôr. Ak sa prvá návšteva koná v ambulancii pediatra, obvykle dieťa odvážia. To je správny postup, pretože odteraz sa bude dieťatko vážiť na tejto váhe. Prospievanie dieťaťa, teda hmotnostné prírastky, sú jedným z parametrov, ktoré pediater počas pravidelného sledovania zaznamenáva. Dieťa stačí vážiť raz za mesiac. Detská váha na váženie bábätka nepatrí do základnej výbavy domácnosti a ani to nie je potrebné. Časté váženie bábätka bez dôvodu môže viesť k stresu, k úzkostnému sledovaniu navážených gramov, k radosti z priberania, ale aj strachu, ak bábätko nepriberie podľa očákavania, k nadmernému spoliehaniu sa na váženie namiesto pozorovania správania bábätka. Zamerajte sa namiesto váženia na pozorovanie dojčenie, sledovanie prejavov bábätka a porozumenie jeho správania. Dôležité faktory sú správna poloha a asymetrické prisatie, sledovanie pauzy v brade pri pití z prsníka, čiže prehĺtania. Stláčanie prsníka pomôže dieťaťu vypiť viac mlieka. Vystriedanie prsníka je vhodná vtedy, keď má dieťatko o dojčenie záujem, teda keď už neprehĺta, ale ešte saje. Čo je teda vhodné sledovať po prvých dňoch?

Frekvencia a dĺžka kŕmenia

Nemusíte sledovať čas. Sledujte pitie pomocou sledovania prehĺtania mlieka - teda pauzy v brade. Pauza v pohybe brady, keď bábätko otvorí ústa na maximum pred tým, než ich zatvorí, poukazuje na to, že sa mu ústočká plnia mliekom. Čím dlhšia pauza je, tým viac mlieka bábätko pije. Nechajte bábätko dopiť jednu stranu pomocou stláčania prsníka, a ak dieťa chce viac, ponúknite druhú. Nezobúdzajte dieťa na kŕmenie, radšej sa uistite, že dieťa sa dobre kŕmi, keď je bdelé. Nenúťte bábätko na prsník, aby ho nezačalo odmietať. Dieťa ktoré sa dobre dojčí, sa zobudí, keď bude hladné. Pauzy v brade - teda sledovanie pitia - je oveľa spoľahlivejší znak výdatnosti dojčenia ako váženie bábätka.

Tvorba moču po prvých pár dňoch

Po tom, čo sa dojčenie ustáli, by dieťa malo mať premočených 6 a viac plienok denne, pravdepodobne už na konci prvého týždňa. 6 ocikaných plienok nestačí. Pri papierových plienkach je to však veľmi ťažké zistiť, pretože nie je cítiť, že sú mokré. Plienky by mali byť ťažké. Veľa žien však nevie, ako vyzerá ťažká plienka. Porovnajte ju v rukách s čistou plienkou. Sledujte pitie bábätka.

Stolica po prvých pár dňoch

Približne od 4. - 5. dňa by výlučne dojčené deti mali mať najmenej 2 až 3 výdatné stolice za deň. Väčšinou je to viac, k tomu ešte pár menších stolíc. Toto pravidlo pre stolicu platí približne do 3. týždňa po pôrode a potom sa to môže zmeniť. Napríklad ak 10-dňové dieťa, 2 dni nemalo stolicu, väčšinou je to spôsobené nedostatkom príjmu materského mlieka, ale sú aj výnimky. Je potrebné pozorovať dojčenie a výdatnosť pitia. Skúšať vážiť dieťa pred dojčením a po dojčení nie je riešením. Vedie to zbytočne k stresu, nedáva to reálny obraz toho, čo sa deje, a neprispieva to k zlepšeniu situácie. Dojčenie je možné zlepšiť a umožniť bábätku, aby vypilo viac mlieka z prsníka. Nezačnite aicky dokrmovať. Je potrebné zhodnotiť výdatnosť dojčenia a množstvo vypitého mlieka vďaka pozorovaniu dojčenia. Pozorovanie dojčenia na rozdiel od váženia umožňuje okamžite robiť kroky na zvýšenie príjmu materského mlieka.

Treba pozorovať dieťa na prsníku a napraviť dojčenie, ak je to potrebné. Použitie stáčania prsníka pred výmenou prsníka, môže pomôcť zvýšiť príjem mlieka zo strany bábätka. A čo farba stolice? Horčicová, žltá, pomarančová a zelená sú všetko normálne farby stolice po 3. až 4. dni života. Zelená stolica u výlučne dojčeného dieťaťa, ktoré je spokojné a dobre priberá nie je problém! Ak nie je pokojné a priberá dobre, problém nie je vo farbe stolice. Čo znamenajú stolice zelenej farby? Len to, že cez črevá dieťaťa prešla potrava rýchlo.

Je potrebné napraviť dojčenie! A čo konzistencia? Nevšímajte si ju. Prestaňte byť posadnutí ohľadom stolice. Vodnatá, pastovitá, so zrazeninami alebo bez nich, čiastočne mäkká, čiastočne vodnatá, to všetko neznamená nič, ak je inak dieťa v poriadku a dobre priberá. Tvrdá alebo formovaná stolica u výlučne dojčeného dieťaťa nie je normálna.

Stolica po 3 - 6 týždňoch

Je normálne, ak aj po 3. týždni majú deti stolicu mnohokrát za deň. Sú však niektoré deti nemusia mať stolicu niekoľko dní. Podmienkou je, aby dojčenie bolo v poriadku a bábätko prijímalo dostatočné množstvá materského mlieka. Ak sa obraz stolice zmení náhle, je dobré overiť si, či sa aj pri dojčení niečo nezmenilo a či je príjem materského mlieka naďalej dostatočný. Pri niektorých bábätkách je bežná je 3-dňová pauza medzi stolicami, nie je zriedkavá ani 10-dňová. Existovali aj prípady zdravých detí, ktoré nemali stolicu 31 dní či 32 dní.

Hmotnostný prírastok

Je dobré vidieť, že dieťa na 4. alebo 5. deň priberá, ale ak sa nedojčí výdatne, treba napraviť dojčenie.

Rozhodovať sa treba podľa pozorovania dojčenia, nie podľa váh. Je dobré vidieť dieťa, ktoré v 10. dni života dosiahlo pôrodnú hmotnosť, ale toto nie je akési magické číslo, najmä ak sa dieťa neváži na tej istej váhe, ako po narodení. Dieťa nie je dôvod vážiť častejšie ako raz za mesiac. Je prospievanie je možné sledovať vďaka pozorovaniu dojčenia, špecificky pauzy v brade.

Ak je problém, napravte dojčenie. To znamená:

  1. Zabezpečiť čo najlepšie prisatie, asymetrické.
  2. Sledovať, či dieťa pije.
  3. Aby dieťa naďalej pilo, použiť stláčanie prsníka.
  4. Ak dieťa nepije aj napriek stláčaniu, preložiť ho na druhý prsník.
  5. Neobmedzovať čas strávený na prsníku.
  6. Začať užívať senovku grécku a benedikt lekársky na podporu tvorby mlieka.

Ak tento postup nepomôže, je vhodné použiť laktačnú pomôcku na dokŕmenie mliekom, prípadne sa môže použiť materské mlieko z banky mlieka.

Ako dlho je žltačka normálna?

Pokiaľ je dieťa výlučne dojčené, hoci počas niekoľkých týždňov sa zvykne znížiť a pri väčšine detí už nie je pozorovateľná koncom 4 – 8 týždňov (ale často je ešte aj vtedy bábätko dožlta). Toto je normálne. Normálne nie je, ak je dieťa kŕmené umelým mliekom a nemá žltačku. Ak sa dieťa dobre dojčí a dobre priberá a neexistuje dôkaz o hemolýze alebo inej patologickej príčine, alebo o ochorení pečene (hnedý moč, vysoký priamy bilirubín), je to normálne. Ak dieťa nepriberá, nie je to normálne, ale vysoký bilirubín je len príznak, takže napravte dojčenie a neprestávajte dojčiť! Prerušiť dojčenie je nevhodné. Ak je dieťa veľmi žlté, ale je v poriadku, dobre priberá, nie je dôkaz o patologickej príčine žltačky, treba ho nechať tak. Neprestávajte dojčiť, aby ste si „overili“, či ide o diagnózu „žltačka z materského mlieka“. Ázijčania, Afričania a pôvodní obyvatelia Austrálie mávajú vyššie hladiny bilirubínu po dlhšiu dobu než európske deti (alebo tie, ktoré sú európskeho pôvodu). 

Mýty a povery

Možno sa dopočujete, že dieťa nemusí byť na prsníku dlho, lebo vypije 90% mlieka za 10 minút. Ktokoľvek, kto pozoroval správne sa dojčiace dieťa, vie, že dieťa dokáže za 10 minút vypiť veľa mlieka. Ale matka môže mať aj po omnoho viac než 10 minútach vypudzovacie reflexy. Sledujte pauzu v brade, ktorá vypovedá o prehĺtaní mlieka. Sledovať počet prehltnutí alebo satí tiež nie je podstatné. Množstvo, ktoré dieťa prijme, je viac-menej úmerné dĺžke pauzy v brade. Skúška dojčenia vážením - teda odváženie bábätka pred dojčením a potom po dojčení - nie je vhodná metóda na sledovanie situácie s dojčením. Prečo?

Skúška dojčenia vážením: 

- je stresujúca
- je nespoľahlivá (bábätko sa pri vážení hýbe, chyby pri zapisovaní, chyby pri tom, s čím všetkým sa bábätko váži - s plienkou, bez plienky, atď.)
- neberie do úvahy, ako často sa za deň bábätko dojčí (bábätko môže vypiť odlišné množstvo mlieka, ak sa dojčí každú hodinu, v porovnaní s tým, ak sa dojčí raz za tri hodiny)
- bábätká nepijú pri každom dojčení rovnaké množstvo mlieka, a preto navážené množstvo mlieka nemusí zodpovedať tomu, čo bábätko typicky vypije
- bábätko a jeho matka nemusia pri skúške dojčenia vážením dostať dostatok času na to, aby sa bábätko nadojčilo tak, ako je zvyknuté
- pod vplyvom stresujúcej situácie bábätko môže vypiť menej mlieka, ako obvykle pije
- bábätko mohlo vypiť dostatok mlieka pred skúškou a počas skúšky môže vypiť už len malé množstvo
- ak sa žena snažila dojčenie načasovať na čas skúšky dojčenia vážením, môže bábätko už byť uplakané, nespokojné a správať sa pri dojčení inak a vypiť iné množstvo mlieka
- môže poskytnúť zavádzajúci obraz toho, ako sa reálne bábätko dojčí, a môže viesť k falošnému uspokojeniu alebo zbytočnému dokrmovaniu
- váhy nemusia byť dostatočne presné alebo citlivé, ich odchýlka môže byť taká, že dá nesprávny výsledok, ktorý môže viesť k nepotrebným zásahom a dokrmovaniu (ak bábätko podľa váhy vypilo 30 ml, ale váha má odchýlku napríklad plus/mínus 30 g, tak mohlo rovnako dobre vypiť 60 ml alebo nemuselo vypiť nič)
- dá sa plne nahradiť pozorovaním dojčenia
- nezvykne zahŕňať žiaden plán na pomoc s dojčením a zlepšenie dojčenia a navýšenie príjmu materského mlieka a namiesto toho sa žena môže vyľakať a bez ďalších krokov prijať návrh na dokrmovanie
- namiesto pozorovania dojčenia, správania bábätka a výdatnosti dojčenia, čo sa dá jednoducho robiť aj doma, vedie k tomu, že aj rodičia si budú chcieť kúpiť váhu a osvoja si tento spôsob overovania si výdatnosti dojčenia a budú aj doma bábätko vážiť
- kým sa bábätko odváži, môže plakať a prisávať sa menej ochotne alebo horšie, ako keby sa dojčil hneď pri prvých signáloch bez váženia
- odváženie po dojčení môže prerušiť chuť bábätka byť ešte na prsníku alebo jeho zaspávanie na prsníku, a bábätko môže po nadojčení plakať, čo môže vyvolať ešte väčší dojem, že sa nenadojčilo dostatočne
- ak sa skúška dojčenia vážením deje pri každom dojčení doma, tak narúšanie spánku bábätko vážením po nadojčení môže viesť k nespokojnosti a ovplyvňovať dojčenie ako také

Vyhnite sa skúšeke dojčenia vážením. Namiesto toho sa naučte pozorovať svoje bábätko pri dojčení a vyhodnotiť výdatnosť dojčenia podľa páuz v brade.

Mamila.sk > Články o dojčení > Normy pre dojčené bábätko po prvých dňoch (koľko ciká, kaká a pod.)