Bábätko nosením nerozmaznám

Obavy z rozmaznania bábätka niekedy môžu rodičom brániť, aby na svoje bábätko reagovali tým, že ho zoberú na ruky a budú ho upokojovať, aby neplakalo.

Správanie bábätiek po narodení ľudí môže zaskočiť a môžu byť prekvapení, že bábätko je spokojné vtedy, keď je prisaté na prsníku alebo nosené v náručí. Dojčenie a nosenie sa vzájomne dopĺňajú a predstavujú pre bábätko pocit bezpečia a istoty. Dojčenie a nosenie uľahčujú starostlivosť o bábätko a dojčenie a nosenie sa vzájomne podporujú. Dojčenia a nosenia nemôže byť „príliš veľa“ a napĺňajú bábätku jeho základné potreby, nejde teda o to, že ich bábätko „vyžaduje“ alebo že je rozmaznané. Tým, že bábätko vezmete na ruky alebo si ho dáte do šatky či nosiča a nadojčíte ho (kedykoľvek), sa nikdy nepomýlite. Bábätku nosením nevytvoríte zlý návyk - pre bábätko je nosenie niečím, čo očakáva v rámci pokračovania vzťahu, ktorý zažívalo už počas tehotenstva. Nosenie prispieva k pocitu základnej dôvery a k rýchlym reakciám na signály bábätka. Počas nosenia nedochádza k ničeniu chrbtice bábätka a nie je pravda, že bábätko potrebuje ležať na rovnom. Pri nosení má bábätko príležitosť pozerať sa matke do tváre a komunikovať. Môže sa pritúliť a zaspať. Neprebudí sa tak pri náhlom položení a bude spať lepšie a dlhšie. Bábätko si pri nosení rozvíja svaly a keď nadíde správny čas, bude mať chuť pretáčať sa, štvornožkovať či chodiť. Nosenie nepotláča tento prirodzený motorický vývin. Naopak. Podporuje ho a dáva bábätku odvahu vykročiť do sveta.

Ak bábätko zdvihnete, je to preň podnet, aby sa zachytilo nožičkami okolo pása svojej matky alebo inej osoby, ktorá ho berie na ruky. Bábätká nosenie bytostne očakávajú. Nie je možné ich rozmaznať napĺňaním ich potrieb. Tieto ich potreby prospievajú ich vývoju, rozvíjajú mozog a vytvárajú základnú dôveru.

Vo fyzickom kontakte pomáhate bábätku regulovať spánkové cykly, príjem potravy, ale aj mnohé funkcie jeho tela. Bábätká pri nosení ľahšie a rýchlejšie zaspia a to je základný faktor pri prevencii  plaču či večerov, keď je bábätko nespokojné a uplakané.

Dojčenie a nosenie sa navzájom podporujú. Popri nosení je možné bábätko dojčiť. Počas noseni môžete bábätko umiestniť k prsníku tak, aby malo možnosť byť správne prisaté a dojčiť sa a tiež sa dojčením uspať. Výhodou je, že vtedy nie je potrebné váhu bábätka držať rukami. Profesionálna laktačná poradkyňa MAMILY vás naučí, ako vaše bábätko bezpečne a jednoducho nosiť a získate tak praktický nástroj pre napĺňanie potrieb bábätka a súčasne pre to, aby ste mali voľné ruky popri starostlivosti o bábätko. Tiež vás naučí, ako dosiahnuť v nosiči či šatke správne prisatie pri nosení.

Nosenie je praktický spôsob starostlivosti, ktorý nie je novinkou posledných rokov. Nosenie ľudia využívali odnepamäti a bábätká očakávajú, že budú v náručí a že sa budú pohybovať spolu s matkou alebo človekom, ktorý sa o ne stará. Viac si o nosení môžete prečítať v našom článku, kde nájdete aj vedecké zdroje.

Mamila.sk > Články o dojčení > Už viem, že bábätko nerozmaznám nosením