Už viem, že bábätko nerozmaznám nosením

Barbora nám napísala, že jej by pomohlo vedieť, „že bábätko sa nedá rozmaznať nosením“.

Správanie bábätiek po narodení ľudí môže zaskočiť a divia sa, že bábätko je spokojné vtedy, keď je prisaté na prsníku alebo nosené v náručí. Dojčenie a nosenie sa vzájomne dopĺňajú a predstavujú pre bábätko pocit bezpečia a istoty. Dojčenia a nosenia nemôže byť „príliš veľa“ a napĺňajú bábätku jeho základné potreby, nejde teda o to, že ich bábätko „vyžaduje“ alebo že je rozmaznané. Tým, že bábätko vezmete na ruky alebo si ho dáte do šatky či nosiča a nadojčíte ho (kedykoľvek), sa nikdy nepomýlite.

Ak bábätko zdvihnete, je to preň podnet, aby sa zachytilo nožičkami okolo pása svojej matky alebo inej osoby, ktorá ho berie na ruky. Bábätká nosenie bytostne očakávajú. Nie je možné ich rozmaznať napĺňaním ich potrieb. Tieto ich potreby prospievajú ich vývoju, rozvíjajú mozog a vytvárajú základnú dôveru.

Vo fyzickom kontakte pomáhate bábätku regulovať spánkové cykly, príjem potravy, ale aj mnohé funkcie jeho tela. Bábätká pri nosení ľahšie a rýchlejšie zaspia a to je základný faktor pri prevencii  plaču či večerov, keď je bábätko nespokojné a uplakané.

Dojčenie a nosenie sa navzájom podporujú. Profesionálna laktačná poradkyňa MAMILY vás naučí, ako vaše bábätko bezpečne a jednoducho nosiť a získate tak praktický nástroj pre napĺňanie potrieb bábätka a súčasne pre to, aby ste mali voľné ruky popri starostlivosti o bábätko.

Mamila.sk > Články o dojčení > Už viem, že bábätko nerozmaznám nosením