Odstriekavanie materského mlieka pred pôrodom

Pre určitú skupinu matiek a ich detí má veľký význam si ešte pred narodením dieťaťa odstrekovať a zhromaždiť materské mlieko, ktoré si potom vezme matka so sebou do pôrodnice. Nie je to však univerzálne odporúčanie postupu, ktorý by mali absolvovať všetky matky pred pôrodom.

Ide napríklad o matky s cukrovkou 1. typu, alebo o matky, ktoré vedia, že ich dieťa bude pravdepodobne musieť byť od nich po pôrode oddelené, napríklad z dôvodu neodkladnej operácie. Rovnako môže byť tento postup užitočný pre matky, ktoré budú rodiť plánovaným cisárskym rezom.

V prípade odstrekovania materského mlieka v tehotenstva používame termín „odkvapkávanie“, pretože lepšie vystihuje to, ako tento proces v tehotenstve vyzerá. S odkvapkávaním začnite najskôr v 36. týždni tehotenstva. Materské mlieko sa každej tehotnej žene tvorí približne od 16. týždňa tehotenstva. Netreba sa teda obávať, či budete vôbec mať čo odkvapkať ešte pred pôrodom. Líšiť sa však môže množstvo, ktoré sú jednotlivé matky schopné odkvapkať. Schopnosť mlieko odkvapkať počas tehotenstva nehovorí nič o dojčení a množstve mlieka po pôrode. Množstvo mlieka, ktoré ste schopná odkvapkať, závisí najmä od šikovnosti a správnej techniky odkvapkávania. Ideálne je, ak odkvapkáte 2 - 4 ml kolostra za deň, a to pravdepodobne na viackrát. V priebehu 3 – 4 týždňov, ktoré vám do pôrodu zostávajú, tak môžete získať 15 či viac ml kolostra. Ak aj odkvapkáte menej mlieka, máte ešte veľa dní na získanie potrebnej dávky, a ak aj nie, kolostrum je taká vzácna tekutina, že sa počíta každá kvapka. Ak by ste potrebovali po pôrode navýšiť objem tekutiny, v prípade nevyhnutnosti môžete svoje kolostrum zmiešať s roztokom glukózy, prípadne s darcovským materským mliekom. Umelé mlieko v prvých dňoch po pôrode nie je prvá možnosť na dokrmovanie, ak je dokrmovanie vôbec nutné. Aj 3 – 4 ml kolostra podané po pôrode, ak je matka diabetička, dokážu urobiť významný rozdiel z hľadiska udržania glykémie – kolostrum je pre tento účel oveľa lepšie ako umelé mlieko.

Cieľom odkvapkávania kolostra ešte pred pôrodom je vyhnúť sa podaniu umelého mlieka a poskytnúť vášmu dieťaťu „tekuté zlato“, ak pre špecifické dôvody nie je možné, aby dieťa získalo kolostrum priamo pri dojčení. Načo používať umelé mlieko, so všetkými rizikami jeho použitia, keď ešte pred pôrodom sú vaše prsníky plné mlieka pripraveného špeciálne pre vaše bábätko?

Ako na to?

Zakúpte si v lekárni široké skúmavky (širšie ako bežné skúmavky na moč). Každú skúmavku by ste mali naplniť takým množstvom kolostra, ktoré bude možné použiť na jedno nakŕmenie dieťaťa. Vyhnite sa zhromaždeniu veľkého množstva kolostra v jednej nádobe, pretože kolostrum sa bábätku bude podávať v maličkých množstvách. Vyhnete sa tým zbytočnému plytvaniu kolostrum z obavy, že je už „pokazené“ (kolostrum vydrží veľmi dlho a nie je potrebné ho vyhadzovať len preto, že ste pri jednom kŕmení nepoužili celú dávku).

Koľko kolostra teda odstriekať do jednej skúmavky? Novorodenec v prvých dňoch po narodení nevypije veľké množstvá mlieka, do jednej skúmavky nedávajte viac ako 10 ml.

Odkvapkané kolostrum v skúmavke vložte do mrazničky. Ďalšie odkvapkávanie skúste o asi 3 hodiny (a ďalej pokračujte v odkvapkávaní v približne 3-hodinových intervaloch, s pauzou v noci).

Pri ďalšom odkvapkávaní vytiahnite skúmavku s už odstriekaným, zmrazeným kolostrom z mrazničky a odkvapkajte do nej nové kolostrum. Znova vložte do mrazničky.

Výsledkom by mali byť skúmavky so zmrazenými 10 ml kolostra, pričom pri každom kŕmení dieťaťa po pôrode môžete vytiahnuť novú skúmavku a spotrebovať ju. Nebude teda nutné rozmrazovať naraz všetko kolostrum, ktoré stihnete v dňoch pred pôrodom odkvapkať.

Na skladovanie materského mlieka môžete využívať akékoľvek nádoby, ktoré vyhovujú z hľadiska hygienického atď. Materské mlieko obsahuje rozličné látky, ktoré umožňujú jeho použite po veľmi dlhú dobu od odsatia či odstriekania. Materské mlieko v chladničke vydrží niekoľko dní, v mrazničke mnoho mesiacov. Akákoľvek ďalšia špecifikácia je len odhadom a pravdepodobne obmedzovaním skutočnej dĺžky toho, koľko materské mlieko vydrží.

Mamila.sk > Články o dojčení > Odstriekavanie materského mlieka pred pôrodom