Dr. Nils Bergman: Prečo oxytocín nie je hormón lásky

MAMILA na Slovensku zorganizovala už 7 konferencií, naposledy s dr. Nilsom Bergmanom, odborníkom na kontakt koža na kožu, ktorý zachránil tisícky predčasne narodených detí. Podporte naše aktivity, aby sme mohli na Slovensko pozvať ďalších odborníkov.
K sviatku zaľúbených sme dr. Bergmanovi položili túto otázku: Prečo je podľa vás nesprávna predstava toho, že oxytocín je „hormón lásky“? Prečítajte si jeho odpoveď, v ktorej vysvetľuje rolu oxytocínu, ktorý v prvom rade zvyšuje našu schopnosť vnímať spoločenské správanie ostatných ľudí a primerane naň reagovať - oxytocín je teda dôležitý pre umenie učit sa byť sociálnou bytosťou a zaoberať sa osobami, ktoré sú pre naše sociálne vzťahy dôležité.

"Často sa hovorí, že oxytocín je hormón lásky. Keď však začneme chápať biologické procesy, ktoré sú v pozadí lásky, zistíme, že oxytocín je pôvodne hormónom starostlivosti, vytvárania partnerských vzťahov, hormónom pre vznik vzťahovej väzby. Oxytocín teda vyvoláva pocity lásky, ale veľmi konkrétneho druhu lásky – lásky k rodine.

Láska teda nie je úplne presný výraz. Ak by sme mali použiť správny výraz, bolo by to slovo začlenenie, rodinné prepojenia. Je to teda o blízkosti členov rodiny, o prístupe „postaraj sa a buď priateľský“. Takéto správanie vyvoláva oxytocín.

Teda ide o omnoho širší koncept. Hormóny sú však len poslovia toho, čo chce samotný mozog dosiahnuť. Hormóny nikdy nepôsobia osamote.

Aby deti mohli byť dojčené, matky potrebujú pomoc a podporu. Venujte 2 % z daní MAMILE.

Oxytocín bude teda pôsobiť spoločne s hormónom s názvom vazopresín, aby vôbec bábätko byť počaté.

Oxytocín bude pôsobiť spoločne s endorfínmi na období raného detstva. Endorfíny sú látky podobné morfiu, endogénne vylučované v tele človeka.

Oxytocín teda pôsobí spoločne s inými hormónmi primárne v reprodukčnej a sociálnej sfére. Slovo „láska“ sa často používa ľahkovážne. Napríklad zaľúbiť sa nám pomáhajú iné hormóny, rovnako, ako sú iné hormóny, ktoré pôsobia počas pohlavného styku. Pritom všetky tieto aktivity označujeme slovom „láska“.

Oxytocín však spôsobuje blízkosť rodinnej lásky a tú najhlbšiu lásku medzi matkou a dieťaťom."

Ako by vyzeral môj život a život môjho dieťaťa, ak by dostalo do života pri narodení iný štart?

Toto bola hlavná otázka, ktorá vzbudzovala množstvo emócií počas konferencie v roku 2016, na ktorej neurovedec a lekár Nils Bergman zo Švédska vysvetľoval, ako záleží na tom, ako matka a dieťa prežijú prvé okamihy a dni po pôrode.

Nils Bergman na konferencii krok po kroku, hormón po hormóne, štúdia po štúdii poskytol pohľad na to, aké zásadné zmeny v konfigurácii mozgu dieťaťa nastávajú, ak sa udeje alebo neudeje jeden základný krok – to, či matka a dieťa zostanú spolu v kontakte koža na kožu ihneď po narodí bez prerušenia. Aj napriek vonkajšiemu dojmu, že dieťa nič nevníma a je mu jedno, kde po narodení je, jeho mozog sa práve v okamihu narodenia nastavuje na celý ďalší život.

Získajte mesačný prístup k videozáznamu konferencie MAMILY s dr. Nilsom Bergmanom. Čakajú na vás záznamy týchto prednášok:

1. Kontakt koža na kožu na základe vedeckých dôkazov

2. Pohľad neurovedy na správanie matiek v perinatologickom období

3. Neuroveda pre rodičov a ich bábätká

4. Antropologické a sociologické dôkazy pre kontakt koža na kožu

5. Rýchly prehľad o význame kontaktu koža na kožu

6. Diskusia a otázky z konferencie

Mamila.sk > Články o dojčení > Dr. Nils Bergman: Prečo oxytocín nie je hormón lásky