Používanie laktačnej pomôcky

Jack Newman, MD, FRCPC

Laktačná pomôcka je pomôcka, ktorá umožňuje dojčiacej matke dokrmovať dieťa odstriekaným materským mliekom či umelým mliekom bez toho, aby musela používať fľašu. Používanie umelých náhrad prsníka môže spôsobiť „zmätenie fľašou“ alebo „zmätenie cumlíkom“, zvlášť, keď sa to udeje v začiatkoch dojčenia alebo keď je tok mlieka na prsníku pomalý, pretože je znížená tvorba mlieka. V skutočnosti dieťa nie je zmätené. Vie presne, čo je výhodnejšie. Ak saje z prsníka, kde dostane málo mlieka, ktoré tečie pomalým tokom a potom dostane fľašu, z ktorej tečie rýchlo, a to najmä v prvých dňoch, väčšinou si to veľmi rýchlo zráta.

Čím lepšie sa dieťa prisaje, tým ľahšie získa mlieko, zvlášť, ak sa ho matke tvorí málo. Mylne sa hovorí, že v prvých pár dňoch matka nemá mlieka veľa, avšak matka skutočne má toľko mlieka, koľko dieťa potrebuje (pozrite si toto video dvojdňového bábätka a pozrite sa na to, ako toto bábätko výborne pije a porovnajte ho s videami starších detí). Áno, mlieko tam je, aj keď sa vám niekto s veľkou odsávačkou snaží „dokázať“, že tam žiadne nie je. Koľko mlieka ide alebo nejde do odsávačky, nič nedokazuje – odsávačky nefungujú dobre, aj napriek tomu, že v prsníku mlieko je, a to presne v normálnom množstve. Tiež si treba uvedomiť, že nikto, kto stláča matkin prsník, nemôže povedať, či tam je dosť mlieka alebo nie. A dôležité je, že správne prisatie pomáha dieťaťu získať mlieko, ktoré je dostupné. Ak sa dieťa neprisaje správne, matku môžu bolieť bradavky, a ak dieťa dobre nezískava mlieko, bude chcieť byť na prsníku dlhý čas, čo bude zhoršovať stav bradaviek. Dostávame sa tak do začarovaného kruhu, ktorému sa však dá vyhnúť.

Napriek tomu, že umelé náhrady prsníka neprináša problémy vždy, používať ich v čase, keď sa dojčenie nedarí, málokedy pomôže a zvyčajne problém ešte zhorší. Ani „novšie“ modely fľašiek nie sú lepšie než tie staré, ide iba o marketing. Laktačná pomôcka je zďaleka najlepší spôsob dokrmovania, pokiaľ je dokrmovanie skutočne nevyhnutné. Správne prisatie zvyčajne umožňuje dieťaťu získať viac mlieka, čím sa dá často dokrmovaniu vyhnúť. Používať laktačnú pomôcku je lepšie než používať striekačku (ktorá je v podstate podobná fľaši), pohárik, kŕmenie po prste alebo akýkoľvek iný spôsob, pretože pri tomto spôsobe je dieťa na prsníku a dojčí sa. Deti, rovnako ako dospelí, sa niečo naučia tým, že to robia. Okrem toho, dieťa dokrmované na prsníku, získava aj mlieko z prsníka. A dojčenie znamená viac než len prijímanie materského mlieka.

Prečo je laktačná pomôcka lepšia?

  1. Deti sa učia dojčiť dojčením.
  2. Matky sa učia dojčiť dojčením.
  3. Dieťa napriek tomu, že je dokrmované, dostáva aj naďalej matkino mlieko.
  4. Dieťa nebude odmietať prsník, čo sa často stáva, ak je dokrmované mimo prsníka.
  5. Dojčenie znamená viac než len prijímanie materského mlieka.

Čo je to laktačná pomôcka?

Laktačná pomôcka pozostáva z nádobky s mliekom a z dlhej, tenkej cievky vyúsťujúcej z nádoby (cievku kúpite na Slovensku pod označením CN-01).

Upozorňujem, že používať cievku so striekačkou, či už s piestom alebo bez neho, namiesto spomínaného zariadenia, je zbytočnou komplikáciou a nijako nezefektívňuje túto metódu. Je to naopak nepohodlné a vytláčať mlieko do úst dieťaťa striekačkou neučí dieťa, ako sa má dojčiť, pretože získava mlieko, aj keď saje nesprávne.

Používanie laktačnej pomôcky (ktorú si môžete sami vyrobiť)

Použitie by mala ukázať skúsená laktačná poradkyňa MAMILY. Pozrite si video.

  1. Dieťa sa môže najskôr prisať na prsník, potom sa mu opatrne vo vhodnom čase vloží do úst cievka (treba to urobiť až potom, čo sa dieťa nadojčilo aspoň raz z oboch prsníkov). Čím lepšie bude prisatie, tým viac mlieka dieťa získa, tým jednoduchšie bude používať laktačnú pomôcku a tým skôr budete môcť s dokrmovaním prestať. Prsník by ste mali jemne odtlačiť tak, aby bolo vidieť kútik úst dieťaťa, potom do neho zasuňte cievku, držte ju pritom medzi ukazovákom a palcom tak, aby cievka ústila priamo do zadnej časti úst dieťaťa a súčasne mierne dohora, smerom k podnebiu (pozrite si video Zavádzanie laktačnej pomôcky). Správne umiestnenie cievky poznáte podľa toho, že mlieko tečie cievkou pomerne rýchlo. Väčšinou nie je treba naplniť cievku mliekom pred tým, ako ju vsuniete dieťaťu do úst.
  2. Alebo je dieťa prisaté súčasne k prsníku aj k cievke, ktorá je umiestnená na matkinom prsníku pri bradavke. Čím lepšie je prisatie, tým jednoduchšie je laktačnú pomôcku použiť. A taktiež platí, že čím je lepšie prisatie, o to pravdepodobnejšie a rýchlejšie sa dieťa naučí správne piť bez pomoci laktačnej pomôcky. Preto sú správna poloha a prisatie dieťaťa vždy veľmi dôležité.
  3. Cievka môže byť pripevnená k prsníku, ak to matka chce, ale nie je to nevyhnutné a nie vždy to pomôže. Neprilepujte cievku na prsník.
  4. Cievka nemusí presahovať bradavku; pre správnu funkciu je potrebné, aby presahovala hranicu ďasien dieťaťa. Nezdá sa, že by to fungovalo lepšie, ak sa cievkavloží do kútika úst dieťaťa a vyúsťuje priamo do úst na jazyk. Nasmerujte ju mierne k podnebiu úst dieťaťa.
  5. Nádobka obsahujúca mlieko by nemala byť vyššie než má dieťa hlavu. Ak laktačná pomôcka funguje, len ak sa nádobka drží vyššie, ako má dieťa hlavu, niečo nie je v poriadku. Nádobku umiestnite vyššie, len ak je na to konkrétny dôvod (ak je to napríklad v prípade dieťaťa, ktoré prsník odmieta).
  6. Najlepšie je používať laktačnú pomôcku vždy, keď je to potrebné na to, aby dieťa pilo na prsníku. Postupujte podľa Protokolu na zvýšenie prísunu materského mlieka. Nakŕmte dieťa najprv z oboch prsníkov predtým, než pridáte dokrm. Je lepšie dokrmovať 8-krát denne po 30 ml na každé kŕmenie, než podať 2 veľké dávky po 120 ml. 
  7. Neodstrihujte koniec hadičky. Funguje správne tak, ako je.
  8. Vypiť 30 ml mlieka pomocou laktačnej pomôcky by dieťaťu nemalo trvať hodinu. Ak to trvá tak dlho, cievka pravdepodobne nie je správne umiestnená, alebo je dieťa zle prisaté, prípadne oboje. Ak laktačná pomôcka funguje správne, malo by dieťaťu trvať 15 - 20 minút, obyčajne aj menej, aby vypilo 30 ml mlieka.
  9. Tip pre jednoduchšie použitie: oblečte si košeľu s vreckami a nádobku vložte do vrecka alebo ju zastrčte pod ramienko podprsenky.

Čistenie laktačnej pomôcky

  1. Nevyvárajte cievku. Nie je určená na vyváranie.
  2. Po použití laktačnej pomôcky vyčistite nádobu. Cievka by mala byť po použití vyprázdnená a prepláchnutá teplotou vodou (nasajte teplou vodu do cievky z pohárika) a potom ju zaveste, aby sa vysušila. Po približne 7 dňoch používania môžu už byť cievky neohybné a nevhodné na použitie.

Ako prestať používať laktačnú pomôcku

  1. Udržiavajte kontakt s laktačnou poradkyňou, aby ste sa mohli poradiť, ako prestať používať laktačnú pomôcku. Pozrite tiež Protokol na zvýšenie prísunu materského mlieka.
  2. Tento proces môže trvať niekoľko týždňov alebo len krátku chvíľu. Nenechajte sa odradiť a nesnažte sa prestať používať cievku nasilu. Väčšinou sa množstvo mlieka potrebné do laktačnej pomôcky na jeden - dva týždne zvýši, potom sa na rôzne dlhú dobu ustáli pred tým, než začne klesať. Celý proces môže trvať od 2 do 8 týždňov, alebo aj dlhšie, aj keď niektoré matky používali pomôcku len pár dní, kým iné neboli schopné prestať ho úplne používať. Rýchle zlepšenie občas nastane po dlhej dobe bez žiadnych zmien.
  3. Pozorujte dieťa pri dojčení. Ak neviete, ako zistiť, či dieťa pije, pozrite si videá. Prisajte dieťa na prsník, dovoľte mu dojčiť sa tak dlho, kým saje aj pije, potom použite techniku stláčania prsníka (pozrite materiál Stláčanie prsníka pri dojčení), aby pilo aj naďalej; potom zopakujte tento postup aj na druhom prsníku. Môžete sa vrátiť k prvému prsníku a takto pokračovať, pokiaľ dieťa pije. Keď skončíte kŕmenie z oboch prsníkov, vložte dieťaťu do úst cievku. Dovoľte mu, aby sa dostatočne nadojčilo pomocou laktačnej pomôcky.

Materiál Lactation Aid, 2009 ©

Napísal a upravil (pod rôznymi inými názvami): Jack Newman MD, FRCPC, 1995 - 2005 ©

Revízia: Jack Newman MD, FRCPC, IBCLC a Edith Kernerman, IBCLC, 2008, 2009 ©

Preklad: MAMILA, o. z., 2019, revízia 2020

Mamila.sk > Pre zdravotníkov > Laktačná pomôcka