Zablokované mliekovody a mastitída

Jack Newman, MD, FRCPC, IBCLC

Mastitída (zápal prsníka) je bakteriálna infekcia prsníka, ktorú niekedy mávajú dojčiace matky. Ale môže sa vyskytnúť aj pri ženách, ktoré nedojčia alebo nie sú tehotné, a môžu sa vyskytnúť dokonca aj u malých detí oboch pohlaví. Nikto presne nevie, prečo niektoré ženy dostanú mastitídu a iné nie. Mastitídu mávajú ženy, ktoré majú trhlinku alebo poranenie na bradavke, avšak aj ženy bez poranenia na bradavkách dostávajú mastitídu a väčšina žien s trhlinkami na bradavke ju nedostane.

Mastitídu treba odlíšiť od upchatých a zablokovaných mliekovodov, pretože upchaté a zablokované mliekovody netreba liečiť antibiotikami, kým mastitída si v niektorých prípadoch, ale nie vždy, vyžaduje antibiotickú liečbu. Zablokovaný mliekovod vyzerá ako bolestivá, opuchnutá, zatvrdnutá masa v prsníku. Pokožka obklopujúca zablokovaný mliekovod je často dosť červená, podobne ako pri mastitíde, ale menej intenzívne. Mastitída sa tiež zvyčajne spája s horúčkou ako aj intenzívnejšou bolesťou. Nie je však vždy jednoduché rozlíšiť, či ide o miernu mastitídu alebo silne zablokovaný mliekovod. Oboje sa spája s bolestivou hrčou v prsníku. Bez hrče v prsníku nemožno diagnostikovať mastitídu alebo zablokovaný mliekovod. Aj plne rozvinutá mastitída sa tiež často vyrieši bez antibiotík.

Počiatkom situácie, v ktorej sa mastitída vyskytuje s väčšou pravdepodobnosťou, je nedostatočné vyprázdňovanie prsníka, ktoré tak ako pri väčšine problémov s dojčením, je primárne spôsobené nesprávnym prisatím bábätka. Preto, ak hovoríme o prevencii zablokovaného mliekovodu alebo zápalu prsníka, správne prisatie je kľúčovým krokom, pretože správne prisatie je kľúčové pre správne vyprázdňovanie prsníka pri dojčení.

Zablokované mliekovody

Problém s zablokovanými (upchatými) mliekovodmi sa takmer vždy vyrieši spontánne do 24 až 48 hodín od nástupu, aj bez akejkoľvek liečby. Keď je prítomné zablokovanie, dieťa môže byť nepokojné počas dojčenia na postihnutej strane, pretože tok mlieka býva pomalší ako zvyčajne, pravdepodobne v dôsledku tlaku, spôsobujúceho stiahnutie ostatných mliekovodov, a následne v dôsledku zníženia tvorby mlieka. Problém so zablokovanými mliekovodmi sa môže vyriešiť rýchlejšie:

  1. Pokračovaním v dojčení na postihnutej strane.
  2. Lepším vyprázdňovaním postihnutého miesta. Jedným spôsobom, ako to urobiť je dojčiť bábätko a zároveň s tým primeraným tlakom stláčať druhou rukou miesto, kde je hrčka. Použite stláčanie prsníka počas dojčenia tak, že ruku máte okolo zablokovaných mliekovodov, a keď dieťa pije, vyvíjate na to miesto stály mierny tlak (pozri Stláčanie prsníka).
  3. Aplikovaním tepla na postihnuté miesto (s nahrievacím vankúšikom alebo fľašou s teplou vodou, ale dajte pozor, aby ste si nepoškodili pokožku prílišným teplom pôsobiacim príliš dlho).
  4. Odpočívaním. Nie je vždy ľahké nájsť si čas na odpočinok a spáno, ale je to kľúčové, a tak si vezmite dieťa so sebou do postele. Odpočinok je mimoriadne dôležitý, poproste rodinu, aby vám pomohla.

Ak je zablokovaný mliekovod spojený s malým pľuzgierom na konci bradavky, môžete ho prepichnúť sterilnou ihlou. Nahrejte z dôvodu sterilizácie ihlu na šitie alebo špendlík nad plameňom, nechajte ju vychladnúť a prepichnite pľuzgier. Netreba do toho príliš vŕtať. Stačí prepichnúť vrchnú alebo bočnú časť pľuzgiera. Niekedy možno vytlačíte z mliekovodu hmotu podobnú zubnej paste a mliekovod sa okamžite odblokuje. Alebo prisajte dieťa na prsník a ono vám ho možno odblokuje. Prepichnutie pľuzgiera má navyše tú výhodu, že znižuje bolestivosť bradavky, dokonca aj vtedy, keď sa zablokovanie hneď nevyrieši. Následne použite prostriedky na liečbu bradavky. 

Ak sa problém so zablokovaným mliekovodom nedá do poriadku do 48 hodín (čo je nezvyčajné),často pomôže terapeutické použitie ultrazvuku. Dávkovanie je 2 watty/cm², nepretržite, 5 minút na postihnuté miesto, raz denne nanajvýš dve dávky.

Ak nezaberie liečba počas dvoch po sebe nasledujúcich dní, nie je dôvod pokračovať s ultrazvukom. Ak pomôže ultrazvuk, zvyčajne stačí jedna dávka. Zdá sa, že ultrazvuk tiež predchádza opätovnému výskytu zablokovania, ktorá sa vždy vyskytuje v tej istej časti prsníka. Prevenciou opakovaných zablokovaných mliekovodov je okrem správneho prisatia aj lecitín v dávke 1200 mg 3 - 4-krát denne. Toto predchádza opakovanému výskytu zablokovaných mliekovodov, ak sa spoločne s tým urobia aj všetky ostatné potrebné opatrenia. Frekvencia výskytu zablokovaných mliekovodov sa tiež znižuje, keď je dieťa staršie.

Mastitída

Pri mastitíde (zápale prsníka) je potrebné žene pomôcť s prisatím dieťaťa, zlepšiť vyprázdňovanie prsníka, odporúčať jej využívať odpočinok, spánok, teplo na prsník a dojčiť čo najvýdatnejšie, aby sa mlieko dostávalo von z prsníka. Ak situáciu matka zvláda s využitím týchto odporúčaní, prípadne s pridaním liekov proti bolesti, tak môže počkať na zlepšenie. Mastitída neznamená predpisovanie antibiotík automaticky a vždy. Ak má matka zhoršujúce príznaky vyskytujúce sa pri mastitíde dlhšie ako 24 hodín a potrebuje ďalšiu pomoc na zvládnutie stavu, môže na urýchlenie uzdravenia začať užívať antibiotiká. Ak sa príznaky zhoršujú (väčšia bolesť, rozšírenie začervenania, zväčšenie zatvrdnutého miesta) a matka stav považuje za ťažko zvládateľný, potom sa môže rozhodnúť začať užívať antibiotiká. Ale ak symptómy začínajú ustupovať, nie je dôvod začať užívať antibiotiká. Príznaky postupne budú miznúť a stratia sa v priebehu nasledujúcich 2 až 5 dní. Horúčka zvyčajne klesne do 24 hodín, bolesť do istej miery ustúpi do 24 až 48 hodín a zatvrdnutie prsníka v priebehu niekoľkých nasledujúcich dní. Začervenanie a zmenšujúca sa hrčka môže pretrvávať týždeň i dlhšie. Keď sa stav raz začne zlepšovať, s antibiotikami alebo bez nich, malo by zlepšovanie napredovať. Ak sa mastitída nevyvíja podľa tohto vzorca, nezlepšuje sa, navštívte lekára alebo lekárku.

  • Poznámka: Amoxicilín, obyčajný penicilín a niektoré ďalšie antibiotiká, ktoré sa často predpisujú pri mastitíde, sú zvyčajne pri mastitíde zbytočné. Ak potrebujete antibiotiká, musia byť účinné voči baktérii Staphylococcus aureus. Antibiotiká účinné na túto baktériu sú napríklad cefalexín, kloxacilín, flucloxacilín, amoxicilín-kyselina klavulánová, klindamycín a ciprofloxacín. Posledné dva sú účinné pre matky alergické na penicilín. Počas užívania týchto liekov môžete a mali by ste naďalej dojčiť.

Zapamätajte si:

  • Pokračujte v dojčení, pretože výdatné dojčenie a vyprázdňovanie prsníka je dôležitou súčasťou liečby. Ak skutočne nemôžete pre bolesť dojčiť, zatiaľ si aspoň odstriekavajte mlieko. Hneď, ako ste toho schopná, začnite znova dojčiť, čím skôr, tým lepšie. Pokračovať v dojčení pomáha rýchlejšie vyriešiť mastitídu. Dojčenie je pre dieťa bezpečné.
  • Teplo (fľaša s horúcou vodou alebo nahrievací vankúšik), aplikovaný na postihnuté miesto napomáha hojeniu.
  • Odpočinok a spánok pomáha zvládnuť infekciu.
  • Horúčka pomáha zvládnuť infekciu. Liečte horúčku, len ak sa cítite zle a nevládzete fungovať, nie len preto, že ju máte.
  • Lieky od bolesti (paracetamol, ibuprofén) môžu pomôcť. Budete sa cítiť lepšie a množstvo, ktoré sa dostane dieťaťu, je bezvýznamné. Paracetamol je pravdepodobne menej účinný, pretože nemá protizápalový účinok.

Absces: Niektoré ženy môžu mať absces - miesto v prsníku naplnené hnisom. Nemusíte prestať s dojčením, dokonca ani na postihnutom prsníku. V minulosti bol absces takmer vždy drénovaný chirurgicky. V súčasnosti sa má absces riešiť drenážou katétrom zavedeným čo najďalej od dvorca.

Hrčka, ktorá nemizne: Ak máte hrčku, ktorá nemizne alebo sa nezmenšuje ani po dvoch týždňoch, mal by vás prezrieť lekár či lekárka naklonený či naklonená dojčeniu. Aby vám vyšetrili hrčku, nemusíte prestať dojčiť (ultrazvuk, mamograf a ani biopsia si nevyžaduje prestať dojčiť, dokonca ani na postihnutej strane). Lekár či lekárka naklonení dojčeniu vám nepovie, že musíte prestať dojčiť, predtým než vám vyšetrí hrčku v prsníku.

Materiál Zablokované mliekovody a mastitída, revízia január 2005

Autor: Jack Newman, MD, FRCPC, IBCLC, 2005

Preklad: MAMILA, o. z., 2016, revízia 2021