Keď sa dieťa neprisáva

Jack Newman, MD, FRCPC, IBCLC

Prečo sa môže dieťa neprisávať?

Je viac dôvodov, prečo sa dieťa môže odmietať prisať. Často ide o kombináciu dôvodov. Napríklad v prípade, že sa nevyskytnú ešte iné faktory, môže sa na prsník prisať aj dieťa so skrátenou uzdičkou. Ale ak sa mu dáva ešte aj fľaša alebo matke opuchnú dvorce bradaviek a bradavky v dôsledku tekutín, ktoré dostala počas pôrodu, stav sa môže zmeniť z „prijateľného“ na „absolútne nefungujúci“.

 1. Niektoré deti nemajú chuť na dojčenie alebo sa dojčia nedostatočne v dôsledku liekov, ktoré dostanú počas pôrodu. Za tento stav zodpovedajú prevažne narkotiká, obzvlášť negatívne pôsobí meperidín (Demerol), pretože koluje v krvi dieťaťa dlhú dobu a ovplyvňuje spôsob, akým dieťa saje niekoľko dní. Dokonca aj morfín, podaný pri epidurálnej analgézii, môže spôsobiť, že dieťa sa nebude chcieť dojčiť alebo prisať. Keďže lieky z epidurálnej analgézie sa dostávajú do krvi matky, dostávajú sa tak aj do tela dieťaťa pred jeho narodením. Ďalšie zásahy počas pôrodu (napríklad infúzie vo veľkých množstvách, odsávanie dieťaťa po pôrode, ktoré jednoducho nie je potrebné pri zdravom, donosenom dieťati) môžu tiež spôsobiť ťažkosti s prisávaním dieťaťa.
 2. Abnormality úst dieťaťa môžu spôsobiť, že sa dieťa neprisaje. Rázštep podnebia, ale zvyčajne nie rázštep pery, si vyžaduje dostatočnú zručnosť na to, aby sa dieťa prisalo. Niekedy rázštep podnebia nie je zjavný a ovplyvňuje iba časť vo vnútri úst dieťaťa. V týchto situáciách je potrebné poskytnúť odbornú pomoc s prisávaním.
 3. Dieťa sa učí dojčiť dojčením. Umelé náhrady prsníka (cumlíky, fľašky, klobúčiky) ovplyvňujú spôsob, akým sa dieťa prisáva na prsník. Deti nie sú hlúpe. Ak z prsníka dostávajú pomalý tok mlieka a z fľaše rýchly tok, nebudú zmätené – mnohé to veľmi rýchlo pochopia a budú uprednostňovať fľašu a odmietať prisatie na prsník.
 4. Sebavedomie ženy a jej istotu pre prisatie bábätiek môžu ovplyvniť aj komentáre týkajúce sa ich bradaviek. Nie je nič horšie, ako povedať žene, že má "vpáčené", "ploché", "nevhodné" bradavky. V skutočnosti bradavky, ktoré vyzerajú "plocho", sú normálne, ale žijeme v spoločnosti, kde je normou kŕmenie fľašou, takže ak matka nemá bradavky, ktoré vyzerajú ako koniec fľaše s cumlíkom, je možné, že si vypočujú, že ich bradavky sú ploché.
 5. Skrátená uzdička (tkanivo pod jazykom) môže spôsobiť, že dieťa má ťažkosti prisať sa. Nepovažuje sa sama o sebe za abnormalitu, a tak mnohí lekári nevedia, že môže prekážať pri dojčení; mnoho štúdií však poukazuje na to, že skutočne prekáža a môže rozhodovať o prisatí či neprisatí alebo o správnosti prisatia.

Jednou z najčastejších príčin toho, že sa dieťa odmieta prisať, vzniká z nesprávnej predstavy, že dieťa v prvých pár dňoch musí byť dojčené každé tri hodiny alebo podľa nejakej inej stanovenej schémy. Deti sa v prvých dňoch nepotrebujú dojčiť podľa časového rozvrhu. Dieťa by nemalo byť nútené na prsník vtedy, keď nie je pripravené na dojčenie. Ak je dieťa nútené na prsník a držané na prsníku nasilu, aj keď nemá záujem alebo nie je pripravené, nemôžeme sa čudovať, že niektoré deti si vytvoria averziu voči prsníku.

Bábätko by malo byť v kontakte koža na kožu s matkou od okamihu narodenia a malo by sa dojčiť v prvej hodine po narodení. Ak sa tak nestane, matka by si mala mlieko odstriekať a podať ho bábätku zo skúmavky alebo pohárikom. V prvých dňoch po narodení je dôležité naučiť sa sledovať znaky pripravenosti na dojčenie a dojčiť bábätko podľa jeho potrieb. Nie je pravda, že bábätko sa v prvých dňoch nemusí dojčiť alebo že treba 3 či 4 dni počkať, kým matka bude mať mlieko. Bábätko potrebuje dojčenie a príjem materského mlieka z prsníka už od prvej hodiny po narodení a potom ďalej. Nemá "zásoby z bruška", z ktorých by žilo. Ak by sa bábätko v prvých dňoch po narodení výdatne nedojčilo, môže byť dehydratované, mať abnormálne vysokú hladinu bilirubínu alebo hypoglykémiu. Bábätko potrebuje dostatočný príjem mlieka z prsníka každý jeden deň po pôrode.

Neexistuje žiaden dôkaz, že zdravý, donosený novorodenec musí byť počas prvých pár dní kŕmený podľa stanoveného režimu každé tri hodiny. Neexistuje žiaden dôkaz, že mu klesne hladina cukru v krvi, ak sa nebude kŕmiť každé tri hodiny (otázka nízkej hladiny cukru v krvi sa stala davovou hystériou v mnohých pôrodniciach a, ako všetky hystérie, vznikla možno zo semienka pravdy, ale v skutočnosti viac škodí ako prospieva a najväčším problémom, ktorý preto vzniká je, že mnohé deti dostávajú umelé mlieko, keď ho nepotrebujú, a sú oddelené od svojich matiek, hoci je to škodlivé). Deti by mali byť so svojimi matkami v úzkom fyzickom kontakte koža na kožu väčšinu dňa. Keď sú deti pripravené na dojčenie, väčšina začne sama hľadať prsník. Kontaktom dieťaťa s matkou koža na kožu hneď po pôrode, pričom sa matke a dieťaťu nechá čas, aby sa navzájom „našli“, sa predíde väčšine situácií, v ktorých sa dieťa neprisáva. Kontakt dieťaťa koža na kožu s matkou navyše udrží dieťa v teple lepšie, ako keby bolo na termolôžku alebo v zavinovačke. Nechať matku s dieťaťom v kontakte 5 minút nestačí. Mali by byť spolu, kým sa dieťa neprisaje, bez nátlaku, bez časových obmedzení („musíme dieťa zvážiť“, „musíme dieťaťu podať vitamín K“ atď. – tieto záležitosti môžu počkať). Môže to trvať aj 1 - 2 hodiny alebo viac.

Ale bábätko sa neprisáva - čo teraz?

Dobre, ako dlho teda môžeme čakať? Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď. Do hodiny od pôrodu je potrebné začať odstriekavať materské mlieko a potom to robiť v pravidelných intervaloch a týmto mliekom bábätko kŕmiť. Jednoznačne, ak dieťa nejaví záujem o dojčenie alebo kŕmenie ani 12 - 24 hodín po narodení, je potrebné niečo urobiť. Čo sa teda dá robiť?

 1. Matka by si mala začať odstriekavať mlieko a týmto mliekom, buď samotným alebo zmiešaným s 5% glukózou (raritne a ak je na to medicínsky dôvod), by malo byť dieťa nakŕmené pohárikom alebo zo skúmavky (pozrite si materiál Kŕmenie po prste a pohárikom). Matka by si mala začať odstriekavať mlieko, hneď ako sa urobí rozhodutie o tom, že dieťa treba nakŕmiť mimo prsníka alebo je nutné dokrmovať. Ak je problém získať mlieko (často v prvých pár dňoch funguje odstriekavanie rukou lepšie než pomocou odsávačky), je potrebné žene ukázať ako môže zefektívniť odstriekavanie a ako dlho má trvať. Ak odstriekané materské mlieko nie je k dispozícii, na jedno kŕmenie aj voda zmiešaná s glukózou. Pri kŕmení pohárikom väčšina detí začne piť a mnohé sa začnú snažiť dostať sa na prsník. Hneď ako dieťa pije z pohárika, mali by sme sa pokúsiť preložiť ho na prsník a umožniť mu prisať sa. Pozrite si aj video pre väčšie bábätká Neprisávajúce sa bábätko - kŕmenie po prste na to, aby sa prisalo). Neskôr, ak je to potrebné, je možné použiť aj kŕmenie po prste ako postup, ako pripraviť dieťa na prisatie na prsník, primárne nejde o metódu na to, aby sa dieťa nakŕmilo. Používa sa pri deťoch od 4. - 5. dňa predtým, ako sa pokúšame prisať dieťa na prsník, slúži na prípravu prisatia sa na prsník. 
 2. Ak sa bábätko neprisáva, matka by mala už v prvých dňoch dostať kvalifikovanú pomoc. Medzitým je potrebné naučiť ju kŕmiť pohárikom alebo zo skúmavky, aby mohlo byť bábätko v prvých dňoch kŕmené odstriekaným mliekom. Mnohé deti, ktoré v prvých pár dňoch neboli schopné sa prisať, sa to naučia na 3. - 5. deň po narodení po tom, čo sa tvorba mlieka matky výrazne zvýši.
 3. Používať klobúčiky je kontraindikované, som presvedčený, že by sa to nikdy nemalo robiť. Bábätko používajuce klobúčik nie je prisaté na prsníku. Navyše, klobúčik môže vyústiť do vážneho zníženia tvorby mlieka a do situácie, v ktorej dieťa odmieta prisať sa bez klobúčika. Pozrite si nižšie v texte informácie o dôležitosti zachovania dostatočnej tvorby mlieka.

Som doma z pôrodnice. Dieťa sa neprisáva. Čo teraz?

Jediným najdôležitejším faktorom ovplyvňujúcim, či sa dieťa prisaje alebo nie, je to, či žena bude mať dostatočne vysokú tvorbu mlieka. Ak je tvorba mlieka výdatná, dieťa sa bezpochyby prisaje v priebehu 4 až 8 týždňov. Je dôležité sústrediť sa na odstriekavanie alebo odsávanie tak, aby sa tvorba mlieka zvyšovala a zostávala vysoká. Fľaša môže spôsobiť problémy a zhoršovať situáciu s neprisávaním, preto sa naučte používať na kŕmenie bábätka pohárik alebo skúmavku, prípadne, ak vám to vyhovuje - lyžičku.

 • Zistite od skúsenej laktačnej poradkyne, ako dosiahnuť čo najlepšiu polohu a prisatie (pozri tiež Ako sa dieťa prisáva a videá). Keď sa dieťa prisáva na prsník, stlačte prsník, aby dieťa dostalo dávku mlieka. Skúšajte to na prsníku, ktorý dieťa podľa všetkého uprednostňuje, alebo na prsníku, ktorý má viac mlieka, alebo na tej strane, na ktorej je vám to pohodlnejšie, ak neexistuje iné kritérium, nie však na prsníku, ktorému sa dieťa viac bráni.
 • Ak sa dieťa prisaje na prsník, začne sať a piť (naučte sa, ako zistiť, že dieťa naozaj získava na prsníku mlieko – pozrite Ako zvýšiť prísun materského mlieka a videá).
 • Ak sa dieťa neprisaje, nenúťte ho ostať na prsníku, nezaberie to. Nikdy nenechávajte bábätko plakať. Buď začne byť zúfalé alebo sa úplne vzdá. Dajte ho preč od prsníka a skúste to znova. Je lepšie skúšať dávať ho na prsník a dole, na prsník a dole niekoľkokrát, než ho tlačiť na prsník, keď sa neprisáva. Tlačiť dieťa na prsník nebude fungovať a môže spôsobiť, že dieťa bude prsník odmietať ešte úpornejšie.
 • Ak sa dieťa prisáva na prsník a raz alebo dvakrát potiahne, môžu to byť prvé začiatky učenia sa prisať. Pomáha, ak bude na prsníku laktačná pomôcka, aby bábätko zostalo na prsníku piť.
 • Ak dieťa odmieta prsník, nečakajte, kým začne byť nahnevané. Vyskúšajte ho kŕmiť pár sekúnd až minútu po prste a potom to skúste znova, možno na druhej strane. Kŕmenie po prste má primárne slúžiť na to, aby sa dieťa pripravilo na prisatie sa na prsník, nie na kŕmenie.
 • Ak sa dieťa neprisaje, dokončite kŕmenie akoukoľvek metódou, ktorá vám pripadá byť najjednoduchšia - pohárikom alebo lyžičkou. Kŕmenie pohárikom funguje a pomáha vyhnúť sa používaniu fľaše.
 • Používanie laktačnej pomôcky na prsníku môže pomôcť, často však vyžaduje pomoc od laktačnej poradkyne, aby ste sa ju naučili používať. Dieťa sa prisaje s väčšou pravdepodobnosťou, ak je tok mlieka rýchly a laktačná pomôcka urýchľuje tok mlieka pre dieťa.
 • Asi po dvoch týždňoch po narodení môže zmena v tom, čo ste doteraz robili, vyslať dieťaťu správu, že „neexistuje len jediný spôsob, ako to robiť“.

Ako udržať a zvýšiť tvorbu mlieka

 • Odsávajte (alebo ešte lepšie odstrekujte) si mlieko tak často, ako je to prakticky možné, najmenej 8-krát denne vždy po 20 minút z každého prsníka, používajte odsávačku, ktorá odsáva mlieko z oboch prsníkov súčasne. Najlepšie je odsávať mlieko hneď po tom, čo sa dieťa nakŕmilo. Mnohé matky zistia, že ručné odstrekovanie je jednoduchšie a získajú rovnaké množstvá mlieka, ako keby odsávali odsávačkou. Stláčanie počas odsávania zvyšuje účinnosť odsávania a zvyšuje tvorbu mlieka (užitočná je ďalšia ruka, ale niektoré matky si prispôsobili odsávačku do dier vystrihnutých v podprsenke tak, aby nič počas odsávania nemuseli pridržiavať a tak dokážu stláčať bez pomoci).
 • Ak sa dieťa neprisalo do 4. alebo 5. dňa, začnite užívať senovku grécku a benedikt lekársky. Užitočné môžu byť aj ďalšie prostriedky na zvýšenie tvorby mlieka.

Nedajte sa odradiť. Vaše dieťa sa môže prisať, aj keď vaša tvorba mlieka nepokrýva celkom jeho potreby. Nájdite si kvalifikovanú pomoc. Ak vytrváte, bábätko sa prisaje.

Materiál When Baby Does Not Yet Latch. 2009©

Napísal a upravil (s rôznymi inými názvami): Jack Newman MD, FRCPC, IBCLC, 1995 - 2005©

Revízia: Jack Newman MD, FRCPC, IBCLC a Edith Kernerman, IBCLC, 2008, 2009©

Preklad: MAMILA, o. z., 2016, revízia 2021

Mamila.sk > Pre zdravotníkov > Neprisávanie