Bolesť bradavky

Soňa    21.11.2022, 15:45

Vek dieťaťa :18 mesiacov + Kŕmení samozrejme už aj stravou,momentálne choré dieťa dojčí sa viac ako len na spánok Bolesť až pichanie v pravej bradavke nikdy pred tým nebol problém Ako vyliečiť prosím? Ďakujem za odpoveď Soňa

Milá Soňa,

bolesť a pichanie v bradavke súvisí s poškodením tkaniva bradavky, ktoré sa deje pri dojčení. Toto poškodenie je možné vyliečiť a aj odstrániť bolesť. Ako prvý krok by bolo dobré, aby ste si aj pri takomto väčšom dieťatku začali teraz počas bolestí dávať pozor na prisatie - prisuňte si telíčko dieťatka viac k sebe. A aj počas noci sa zamerajte na to, aby vaša vzájomná poloha pri dojčení bola dobrá.

Na liečbu bradaviek (oboch, aj keď vás bolí len jedna) môžete použiť prostriedky z tohto materiálu: https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/boli-to/

Poraďte sa o tom, ktoré z týchto prostriedkov používať vo vašom prípade s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY v osobnom kontakte:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

s ktorou spoločne rozhodnite, či je vo vašej situácii potrebné ako súčasť liečby aj zvýšenie tvorby mlieka:

https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/bylinky/

Žiaden z týchto prostriedkov na liečbu bradaviek nie je potrebné zmývať pred dojčením. Okrem toho, ak ste doteraz používali na ošetrenie bradaviek lanolín či maste s jeho obsahom, prestaňte ich používať, pretože môžu zhoršovať bolesť bradaviek.

Okrem toho odstráňte možné príčiny, pre ktoré sa zhoršilo prisatie bábätka. Medzi možné príčiny zhoršeného prisatia patrí okrem iného:

- používanie slamky, "zázračných hrnčekov" (netečúcich pohárikov, pohárikom s rozličnými náustkami), fľašky (akékoľvek druhy), kapsičiek (ktoré dieťa cucá), atď. 

- cumlík (hoci by aj doteraz nerobil problém, ak by ste ho používali)

- obmedzenie počtu dojčení počas  dňa alebo noci

Odstráňte možné príčiny zníženia tvorby mlieka ako napríklad užívanie hormonálnej antikoncepcie, antihistaminík (liekov na alergiu) a podobne. Prejdite s laktačnou poradkyňou aj ďalšie možné príčiny, ktoré uvádzame v týchto článkoch:

https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/dieta-prestalo-priberat/

https://www.mamila.sk/sk/clanky-o-dojceni/ako-pokracovat-v-dojceni-po-6-mesiaci/Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Bolesť bradavky