Popraskané bradavky

Kateřina    30.05.2023, 14:59

Dobrý den, už jsem zoufalá a uvažuju, že přestanu kojit, ač jsem to tak brzy nechtěla skončit.. před pár dny se stalo, že syn (16m) při večerním kojení usinal, ja mu nevytahla včas prso(kojila jsem vleže..) a on pak kousnul. Takto mám bohužel poraněné obě bradavky. Z pravého se kojit dá s menší bolestí, bohužel co se týče leveho prsa, tak po cca 15h nekojeni jsem to zkusila vecer a šlo to, později v noci vyzkoušeno podruhe a už se to přes tu bolest nedalo.. přes den jsem měla na prsou chrániče bradavek, namazané hemagelem a ještě používám purelan.. budu vděčná za pomoc. Děkuji.

Milá Kateřino,

rany, ktoré popisujete, je potrebné riešiť. Skutočnosť, že dieťa má zuby alebo že bábätko zaspalo s bradavkou v ústach, sama o sebe nie je príčinou toho, čo zažívate. Zdravé tkanivo bradavky a dvorca vydrží veľmi veľa. Aj uhryznutie typicky nespôsobí to, že žena zažíva bolesti, aké opisujete a z akých ste pochopiteľne zúfalá. Deti bývajú bežne dojčené niekoľko rokov a väčšinu toho času majú zúbky – takéto rany a bolesť nie sú súčasťou bežného dojčenia. Takáto situácia je často prejavom infekcie bradaviek, ktorá sa ešte viac vyostrí, ak bábätko poškodené tkanivo poškodzuje ešte ďalej zúbkami. Je možné túto situáciu riešiť, obráťte sa na profesionálnu laktačnú poradkyňu MAMILY osobne:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Poradkyňa s vami preberie celú situáciu, spoločne vyhodnotíte výdatnosť dojčenia, pretože niekedy bábätká hryzú aj vtedy, ak sa zníži tvorba mlieka:

https://www.mamila.sk/sk/clanky-o-dojceni/ako-pokracovat-v-dojceni-po-6-mesiaci/

Poradkyňa navrhne účinné spôsoby, ako liečiť bradavky. Stretnite sa s laktačnou poradkyňou čo najskôr, aby ste mohli začať s účinnou liečbou. Do toho času môžete bradavky premasťovať olivovým olejom a zároveň vám odporúčame prestať používať lanolín a aj hemagél, obe tieto látky majú potenciál výborne hojiť rany, ale nie rany na bradavkách. Takúto situáciu zvyknú z dlhodobého hľadiska ešte viac zhoršovať. Pokúste sa bradavky vystavovať vzduchu, používanie chráničov či vložiek do podprsenky zadržiava vlhkosť a teplo, čo podporuje zhoršovanie stavu bradaviek.

Ak potrebujte pomôcť pri tom, aby ste sa vôbec odvážili dieťatko prisať, kým sa stretnete s poradkyňou, môžete si po celý dať nejaký liek od bolesti - ibuprofen či nejaký podobný liek, presne podľa dávkovania pre dospelých. Toto síce bolesť nevyliečiť, ale pomôže vám, aby sa dojčenie stalo znesiteľným, a dá vám to čas, aby ste mohli podniknúť ďalšie potrebné kroky.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Popraskané bradavky