6 týdenní mimi nechce pit z prsa

Gabriela    16.06.2023, 11:09

dobrý večer, muj milovaný syn ( 6 tydnu) odmítá pit z prsou, trva to k dnešku 4. den, je to zvláštní, přes den pije normálně z prsu cca i v noci v průměru 11-13 krat za den po 10-15 minutach  jednou za hodinu v průměru a večer kolem 6 se mu umane, ze pit nebude a ja mu musím dát meho odstrikaneho mléka z lahvičky cca 30 ml coz mu nestačí a vypije ještě i prikrm cca 50 ml. Nutno podotknout, že je na prikrmu od 4 dne od narození, protoze nam velmi plakal z hladu ze začátku, mleko jsem mela az 5 den. Pokaždé place pri odmítání prsu docela hystericky, často na vecer zvladne 5 minut z prsu a potom nastane divadlo .. s flastickou nema problem ..ma i dudlík. Myslela jsem, ze je to soor, ale to by jinak asi nechtěl dudlík, se kterým usina ... moc děkuji za radu. Krasny vecer Gabriela. 

Milá Gabrielo,

najčastejšou príčinou odmietania prsníka v situácii, akú opisujete, je to, že bábätko porovnáva tok mlieka, ktorý zažíva pri dojčení s tokom mlieka, ktorý získava pri pití z fľaše. Navyše bábätko pri pití z fľaše alebo pri používaní cumlíka zapája odlišné svaly a ak toto prenáša na dojčenie, získava pri dojčení menej mlieka, zažíva nižší tok mlieka.

V tejto situácii je možné urobiť veľa pre to, aby sa bábätko vrátilo k dojčeniu a aby bolo pri dojčení spokojné. Odporúčame vám skontaktovať sa osobne s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože vo vašom prípade môže bábätku významne pomôcť získavať dostatočný tok mlieka z prsníka úprava polohy a prisatia, pričom sa profesionálna laktačná poradkyňa MAMILY zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc.

Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť. Laktačná poradkyňa vám ukáže, ako je možné dokrmovať bábätko priamo na prsníku pri dojčení a súčasne takýto spôsob dokrmovania pomôže bábätku, aby spokojne ostalo na prsníku a nezačalo sa hnevať. Úpravy v prisatí bábätka, spoločne s dokrmovaním priamo na prsníku a ďalšími krokmi pomôžu zvýšiť tvorbu mlieka a postupne tak bude možné znižovať množstvo dokrmu a vrátiť sa k výlučnému dojčeniu.

Spoločne s laktačnou poradkyňou MAMILY bude dôležité prejsť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Laktačná poradkyňa skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Vďaka stláčaniu prsníka bábätko získa všetko dostupné mlieko z prsníka a vy si tak nebudete musieť mlieko po dojčení odstriekavať či odsávať. Vďaka týmto úpravám ho totiž bábätko získa priamo pri dojčení, ušetríte tak čas, ktorý teraz strávite odsávaním.

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

Spoločne s laktačnou poradkyňou vyhodnoťte, aké úpravy sa dajú teraz v oblasti dojčenia urobiť tak, aby bolo možné postupne nahradiť používanie cumlíka inou formou starostlivosti o bábätko. Prečítajte si aj túto odpoveď v poradni:

https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=2677

a spoločne s laktačnou poradkyňou budete hľadať na mieru šité informácie, ktoré vám pomôžu túto situáciu postupne zvládnuť.

3) V tejto situácii je kľúčové, aby ste zvýšili tvorbu mlieka tak, aby ste postupne nemuseli dokrmovať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. V čase, kedy je bábätko veľmi nespokojné, je možné, že laktačnú pomôcku bude potrebné mať pri prsníku hneď pri prisávaní bábätka, aby tak získavalo dostatočný tok mlieka hneď od začiatku dojčenia a nezačalo sa hnevať. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > 6 týdenní mimi nechce pit z prsa