Ukončenie kojenia v 2 rokoch dieťatka

Jana    23.06.2023, 16:38

Dobrý deň, dcérka bude mať 8.júla dva roky a ja som sa rozhodla, že ju chcem presta kojiť. Už sa na to necítim, som mám pocit z toho vyčerpaná+malá chodieva trikrát do týždňa na 5-6hodín do detskej skupinky, kde má problém zaspať bez kojenia (uspia ju len v kočiari). Kojím na večerný spánok a na denný spánok alebo ak sa nejako rozruší ale to už len občas. Chcem prosím poradiť, ako čo najjemnejšie pristupovať k odstavovaniu, aby dcérka nemala pocit, že ju nechcem kojiť lebo ju už neľúbim alebo podobne… Problémom je aj to, že žijeme v ČR a všetku rodinu máme na východe Slovenska. Priateľ je veľa v práci a tak som od pôrodu takmer nonstop s ňou. Prosím, ak by ste ma vedeli nejako nasmerovať… Ďakujem.

Milá Jana,

je pochopiteľné, že sa cítite vyčerpaná. Mnohé ženy presne v tomto veku dieťatka zažívajú krízu. Už mnoho mesiacov veľa investovali do starostlivosti o bábätko a napriek tomu sa nejaví, že by to celé bolo o niečo ľahšie, dieťatko si vyžaduje naďalej mnoho času a starostlivosti. Ide o prácu, z ktorej žena nezažíva žiadne voľno, ani večer, ani cez víkendy. Mnohé ženy nezažívajú skutočne žiadnu pomoc, často preto, že sú v podobnej situácii, ako vy, kedy najbližšia rodina žije ďaleko a partner nemá čas pomáhať. Je preto pochopiteľné, že v tejto situácii hľadáte možnosti, ako sa cítiť lepšie.

Pri rozhodovaní o odstavení nemávajú ženy väčšinou dostatok odborných informácií ani podpory. Dojčenie (a odstavovanie) sa spája s množstvom nesprávnych predstáv a nemusí byť jednoduché sa v nich vyznať. Preto vám ponúkame v tejto odpovedi rôzne uhly pohľadu na túto situáciu a ponúkame vám osobnú konzultáciu s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Skoré odstavenie sa spája so širokou škálou emócií. Získajte psychologickú pomoc napríklad od laktačnej poradkyne MAMILY, aby ste mali možnosť otvorene a bez posudzovania hovoriť o svojich pocitoch z odstavenia. Spoločne s laktačnou poradkyňou by malo zmysel sa stretnúť aj preto, že aj pri odstavovaní existuje množstvo mýtov ako napríklad:

„Odstráňte ako prvé dojčenie, ktoré bábätko najmenej potrebuje.“
Lenže bábätko neodlišuje dojčenia na tie, ktoré potrebuje menej, a tie, ktoré potrebuje viac.

„Ak máte na odstavenie len 2 dni, tak prvý deň dojčite o polovicu menej a druhý deň o ďalšiu polovicu menej.“
Táto rada nedáva zmysel, pretože neuľahčí situáciu ani bábätku ani prsníkom matky. Akurát to bude znamenať, že posledné dva dni s dojčením budú boj a plné zmätku ohľadne toho, ktoré dojčenie bábätku dovoliť a ktoré nie. Ak je na odstavenie naozaj málo času, tak potom má zmysel dojčiť až do poslednej možnej chvíle a následne riešiť stále menším odstriekavaním do úľavy.

„Nahraďte dojčenie podávaním umelého mlieka.“
A pritom 2-ročné deti by už podľa Svetovej zdravotníckej organizácie nemali dostávať umelé mlieko ani v prípade, že nie sú dojčené.

„Odíďte od dieťaťa na víkend preč, a keď sa vrátite, tak bude odstavené.“ Odstavenie by sa nemalo zámerne spájať s neprítomnosťou matky. Nemalo by sa spájať s klamstvami či s vyplakaním.

Niekedy matky detí starších ako rok či dva rozmýšľajú o odstavení ako o riešení „prílišnej naviazanosti dieťaťa na prsník“. Boja sa, že je dieťa „závislé“ alebo „rozmaznané“. Ak má dieťa dva roky, tak si myslia, že v dojčení dosiahli maximálnu hranicu a že ak nič neurobia, tak sa dieťa bude dojčiť donekonečna. Dieťa v tomto veku sa nedojčí preto, že je na dojčenie „príliš naviazané“, ale preto, že v tomto veku vystupujú výrazne do popredia aj iné aspekty dojčenia a začínajú prevažovať na skutočnosťou, že dojčenie poskytuje dieťaťu materské mlieko. Dojčenie sa v tomto veku stáva pre dieťa významným nástrojom uspávania, upokojovania, riešenia bolesti či krivdy. Ničoho z tohto sa netreba obávať. A nie, dojčenie nebude trvať do nekonečna. Ak chcete, môžete si bez obáv vychutnať toto obdobie, keď vám dieťa dáva najavo, ako veľmi dojčenie potrebuje. Psychické či emocionálne potreby dieťaťa nie sú o nič menej závažné ako jeho fyzické potreby.

Ktoré kroky nie je vhodné pri odstavovaní urobiť?

 1. Na ukončenie tvorby mlieka nie sú potrebné lieky. Tvorba mlieka prestane aj sama od seba, celý proces nebude jednoduchší, kratší ani menej bolestivý. Lieky používané na zastavenie tvorby mlieka majú množstvo závažných nežiaducich účinkov.
 2. Nie je vhodné sťahovať prsia obväzmi. Toto môže spôsobiť bolesti a neurýchli zníženie tvorby mlieka.
 3. Dávať na bradavku nechutné či štipľavé látky, aby sa dojčenie dieťaťu znechutilo.
 4. Obmedzovaním príjmu tekutín matky. Odstavovanie nie je dôvod, aby sa matka týrala dehydratáciou. Odstavovanie v kombinácii so smädom nijako situáciu neuľahčí ani významne neprispeje k zníženiu tvorby mlieka.
 5. Nahradiť dojčenie staršieho dieťaťa pitím kravského mlieka alebo umelého mlieka alebo „kakavkom“.

A ešte najčastejšia otázka: Nedostanem pri odstavovaní zápal prsníkov? Ideálne je postupné odstavenie namiesto náhleho. Zápal prsníkov nie je strašiak, ktorého sa musíte báť. Ak by ste mali pocit príliš plných prsníkov, môžete ich do úľavy odstriekať.

Tvorba mlieka v malom množstve môže pretrvávať aj mnoho mesiacov či rokov po ukončení dojčenia.

A tak sa odstavenie spájalo s plačom bábätka a naliatymi prsníkmi. Odstavenie môže prebehnúť aj ako pozitívna skúsenosť. Každé dieťa v určitom bode samo dospeje k tomu, že dojčenie už nepotrebuje. Odstavenie sa v našej spoločnosti typicky spája s prechodom na fľašu a umelé mlieko, pričom ženám nebývajú ponúknuté iné možnosti a ani informácie o tom, že po 6 mesiaci už ani nedojčené deti nemajú dostávať umelé mlieko, ak sú ochotné jesť pestrú stravu.

Pri skoršom odstavovaní je dobré poznať dôvody pre odstavovanie, lebo podľa toho je možné zvoliť kroky, ktoré sa dajú podniknúť – dá sa napríklad zvoliť tempo a postupnosť odstavovania alebo napríklad prestať dojčiť z jedného prsníka a pokračovať v dojčení z druhého alebo prestať dojčiť v noci a pokračovať v dojčení cez deň. Prípadne sa dá vymyslieť plán na preklenutie obdobia bez dojčenia a na pokračovanie dojčenia po tomto období. Skúste zistiť, čo presne potrebujete. Ak ste vyčerpaná, možno oveľa viac ako odstavenie potrebujete odpočinok a pomoc. Ak to nie je možné získať zo strany rodiny, má zmysel hľadať pomoc u priateliek, pričom mnohé organizácie v rôznych mestách ponúkajú aj pomoc vo forme študentskej výpomoci pri domácich prácach či povarovania dieťatka.

Jedna vec, ktorú môžete premyslieť je fakt, že v našej spoločnosti sa nesprávne dojčenie často vníma ako „všetko alebo nič. Existujú však rozličné podoby čiastočného pokračovania v dojčení. Dojčenie môže mať rozličné podoby. Ak vám napríklad vyhovuje možnosť uspatia dieťatka dojčením na nočný alebo aj denný spánok, môžete tieto dojčenia ponechať. Sama vidíte, že ak je to potrebné, dcérku dokážu uspať v detskej skupinke aj iným spôsobom. Ukončenie dojčenia nezabezpečí automaticky, že dieťatko začne spoľahlivo samo zaspávať v posteli. Ukončenie dojčenia teda nemusí priniesť zmenu v uspávaní v detskej skupinke. A rovnako v domácich podmienkach nemusí byť automatické, že ak ukončíte dojčenie, dcérka začne zaspávať sama v posteli bez pomoci. Pretože to, že dieťatko sa v tomto veku dojčí večer alebo cez deň pred zaspatím, sa deje preto, že v čase zaspávania potrebuje pomoc s uvedením sa do príjemného stavu, v ktorom sa cíti bezpečne a zaspinká. A potreba pomoci so zaspatím nevymizne len preto, že sa ukončí dojčenie. Aj nedojčené deti ich rodičia uspávajú, ale proces uspávania presmerujú na iné činnosti, než dojčenie: na hojdanie na rukách, či inú formu fyzického kontaktu, spievanie, čítanie rozprávok.

Ak sa rozhodnete dojčenie ukončiť, ponúkame vám tieto informácie, ako to urobiť čo najšetrnejšie:

 1. Ak je to možné a máte čas, najprv zabezpečte, aby ešte pred odstavením dieťa dobre a dostatočne pestro jedlo rodinnú stravu. Odstavenie nie je nástroj na to, aby „dieťa začalo konečne jesť“.
 2. Ešte pred odstavením strávte čas tým, že si budete všímať správanie dieťaťa a nájdete to, čo ho baví, čo by mu mohlo pomôcť prekonať obdobie odstavovania – spievanie, nosenie, rozprávanie rozprávok, prechádzky vonku, masáž, kúpeľ atď.
 1. Doprajte dieťaťu veľa telesnej blízkosti a kontaktu koža na kožu. Ukončením dojčenia sa nemá skončiť aj fyzický kontakt, práve naopak.
 2. Venujte dieťaťu veľa času a nerušenej pozornosti.
 3. Nehovorte dieťaťu ako dôvod pre odstavenie nepravdy či polopravdy.
 4. Nenechajte dieťa vyplakať a nenechajte ho v tejto situácii samé.
 5. Ak už dieťa rozpráva, veľa sa spolu rozprávajte, skúste dôjsť ku vzájomnej dohode.
 6. Hľadajte pre dieťa zaujímavé činnosti, ktoré ho rozptýlia, a nájdite si nové spôsoby uspávania čítaním, spievaním, rozprávaním rozprávok a podobne.
 7. Deti sa pri odstavovaní správajú rôzne. To, čo fungovalo susede, nemusí fungovať vám. Hľadajte spôsoby, ktoré sa odvíjajú od poznania povahy a individuálnych potrieb vášho dieťaťa.
 8. Ak je to možné, neodstavujte dieťa v čase jeho choroby. Brušná chrípka či hnačka alebo zvracanie nie sú správnym časom ani signálom na odstavenie. V takejto situácii dieťa potrebuje dojčenie ako súčasť liečby a rekonvalescencie.
 9. Nerobte príliš veľa krokov k osamostatňovaniu naraz. Pokiaľ je to možné, nespájajte odstavenie s odchodom dieťaťa do vlastnej izby, ak s tým dieťa samo nesúhlasí.
 10. Ak je to potrebné z hľadiska napĺňania prsníkov mliekom pri odstavovaní, môžete si trochu mlieka ručne odstriekať do úľavy. Toto mlieko môžete použiť na nakŕmenie dieťatka alebo do príkrmov. Tvorba mlieka v malom množstve môže pretrvávať aj mnoho mesiacov či rokov po ukončení dojčenia.


Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Ukončenie kojenia v 2 rokoch dieťatka